مردان آسمانی

مردان آسمانی

سرور‌ هادیان

شهید ناصر سازگار
نام پدر: محمدرضا
محل تولد: مشهد
تاریخ تولد: 1340/8/1 
تاریخ شهادت: 1365/10/23
محل شهادت: شلمچه
مسئولیت:مسئول محور
گلزار: بهشت رضا

نخستین روز دی ماه 1340در خانواده‌ای مذهبی در حاجی نصیر یکی از بخش‌های شهرستان چناران متولد شد. ناصر یک ساله بود که همراه خانواده به مشهد آمد، در این زمان پدر و مادرش هر دو کار می‌کردند. هنگامی که از راه می‌رسید نمازش را می‌خواند، تکالیفش را انجام می‌داد، اوقات فراغت فوتبال بازی می‌کرد و کتاب می‌خواند. در جلسات قرآن شرکت می‌کرد و همیشه کمک پدرش بود حتی در کار سخت بنایی. 
کلاس پنجم بود که به مکتب قرآن می‌رفت و در جلسات مذهبی شرکت می‌کرد. در یکی از همین جلسات یک جلد کلام‌الله مجید جایزه گرفت. پس از اتمام دوران دبستان، وارد مدرسه راهنمایی توحید شد. از سال سوم راهنمایی و از ۱۵سالگی فعالیت‌های انقلابی‌اش شروع شد. در مسجد محل فعالیت می‌کرد. در مبارزات و تظاهرات علیه حکومت شاه شرکت داشت و اعلامیه‌های حضرت امام(ره) را پخش می‌کرد. یک بار هم در چهارراه نادری دستگیر شد. هنگام حمله به بیمارستان امام رضا(ع) حضور داشت. در تظاهرات روزهای 9 و 10 دی ماه 1357 که اوج مبارزات مردم مشهد با حکومت طاغوت بود، حضوری فعال و تأثیرگذار داشت.
در مسجد ابوالفضل(ع) که به نام انجمن اسلامی شهید محمد منتظری معروف بود، شروع به فعالیت کرد. با شروع جنگ و تشکیل بسیج، عضو بسیج همان مسجد شد. پس از تشکیل سپاه پاسداران، درس خود را در پایه سیکل رها کرد. او برای آنکه بتواند عضو سپاه شود شناسنامه خود را تغییر داد و سنش را بزرگ کرد سپس داوطلبانه به کردستان رفت . در سال 1360 در مراسمی ساده و بدون هیچ گونه تشریفات ازدواج کرد.
نخستین فرزندش محمد در سال 1361 و دومی زهره در سال 1363 به دنیا آمد. آخرین بار که می‌خواست به جبهه برود به خانواده‌اش گفت: اگر من شهید شدم ناراحت نشوید؛ من همیشه پیش شما خواهم بود. خندید و گفت: شهید همه جا هست و همیشه زنده است.سرانجام ناصر سازگار، مسئول محور عملیاتی در 23 دی 1365 در عملیات کربلای5 در منطقه شلمچه بر اثر اصابت ترکش به سر به شهادت رسید. پیکر پاک این شهید در بهشت رضا به خاک سپرده  شد.

برچسب ها :

مردان آسمانی

ارسال دیدگاه