دورهمی آنلاین کتاب بازها

از چهارم بهمن ۲ هزار ناشر در دومین نمایشگاه مجازی کتاب شرکت می کنند

دورهمی آنلاین کتاب بازها

صبا کریمی

نشست خبری دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران با حضور یاسر احمدوند؛ معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد، علی رمضانی؛ رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران، رمضانعلی سبحانی‌فر؛ مدیرعامل شرکت ملی پست و حجت‌اله صیدی؛ مدیرعامل بانک صادرات یکشنبه ۲۶ دی‌ ماه در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

یاسر احمدوند، معاون وزیر در ابتدای این نشست عنوان کرد: خوشبختانه نشانه‌هایی از عبور دوران رخوت و رکود در حوزه فرهنگ را می‌بینیم. در سال جاری تعداد عناوین منتشر شده رشد ۱۹درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته نشان می‌دهد که امیدواریم در نمایشگاه امسال نیز رشد ۲۰درصدی در شاخص‌های مختلف را داشته باشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه این نمایشگاه عرصه‌ای از پیوند خدمات در بخش‌های پشتیبانی، مالی و توزیع توسط بانک صادرات، ناشران و شرکت ملی پست است، از تمام نهادهای حاکمیتی دعوت کرد سقفی برای خرید کتاب کارکنان خود اختصاص دهند.

امسال طرح زمستانه نداریم
به گفته احمدوند با توجه به برگزاری نمایشگاه در این فصل طرح زمستانه را نخواهیم داشت، با وجود این فروشگاه‌ها می‌توانند تخفیف‌هایی داشته باشند.
در ادامه رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از استقبال مردم از نخستین نمایشگاه مجازی کتاب یاد کرد و گفت: با توجه به استقبال قابل توجهی که مردم از نخستین دوره این نمایشگاه داشتند، دومین نمایشگاه مجازی را به وسعت ایران گسترده‌ایم به گونه‌ای که هر فردی از هر نقطه‌ای در کشور که اراده کند می‌تواند با مراجعه به سایت نمایشگاه، کتاب مورد نظرش را خریداری کند.
 
رساندن کتاب با ابزارهای نوین به دست مخاطب
 به گفته رمضانی؛ حرکت فعالان نشر از فضای سنتی به کسب و کارهای نوین و رساندن کتاب با ابزارهای نوین به دست مخاطب با برپایی نمایشگاه مجازی فرهنگ‌سازی شد و ناشران انگیزه پیدا کردند در این قالب آثارشان را عرضه کنند این یک فرصت برابر و بدون دغدغه برای عرضه آثار است.
مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با بیان اینکه یکی از امتیازات قابل توجه نمایشگاه کتاب، تحقق عدالت فرهنگی یا عدالت دسترسی به کتاب است، عنوان کرد: در نخستین نمایشگاه مجازی کتاب از ۳هزار نقطه روستایی و هزار نقطه شهری مخاطبان برای خرید کتاب به سایت نمایشگاه مراجعه کردند بدون اینکه ذره‌ای متحمل ضرر شوند. 

حضور ۱۵۰ ناشر خارجی
رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران در بخش دیگری از سخنان خود به آمار ناشران که برای حضور در دومین نمایشگاه مجازی ثبت‌نام‌کرده‌اند اشاره کرد و گفت: نام‌نویسی ۲هزار و ۱۴ناشر برای حضور در این دوره از نمایشگاه قطعی شده است. در حالی که سال گذشته هزار و ۸۴۷ناشر در نمایشگاه حضور داشتند. ۱۵۰ ناشر از ۱۵ کشور خارجی در این دوره حضور دارند و از کشورهای عربی ۲۰هزار اثر در این دوره عرضه خواهد شد. 
رمضانی با بیان اینکه جلسات متعددی با دستگاه‌های مختلف از جمله بانک صادرات در حوزه اطلاع‌رسانی و تخصیص بن خرید کتاب برگزار شده، درباره فرایند ارسال بسته‌های خرید مخاطبان از نمایشگاه مجازی کتاب تهران گفت: با برگزاری نشست‌های مشترک با شرکت ملی پست تعاملات قابل توجهی برای تسریع در ارسال بسته‌ها ایجاد شده است. ناشران نیز آمادگی لازم برای این نمایشگاه و بسته‌بندی سفارشات را دارند.

سایت چهار روز پیش از آغاز نمایشگاه در اختیار مخاطبان است
وی تصریح کرد: از ۲۹ دی‌ماه یعنی چهار روز پیش از آغاز رسمی نمایشگاه، سایت در اختیار مخاطبان خواهد بود تا بتوانند کتاب‌های مدنظر خود را جست‌وجو و به صفحه شخصی اضافه کنند تا با راه‌اندازی رسمی نمایشگاه، کتاب‌ها را خریداری کنند.
سبحانی‌فر، مدیرعامل شرکت ملی پست نیز در ادامه گفت: این شرکت با ۷هزار نیروی توزیع‌کننده، هزار و ۵۰۰ خط شهری و استانی و ۱۱ هزار دفتر قبولی در خدمت مردم و ناشران در دومین نمایشگاه مجازی کتاب خواهد بود. 
در استان‌هایی مانند تهران، قم و مشهد که تراکم بیشتری داریم در کنار دفاتر قبولی، شعب ثابت و سیار راه‌اندازی کردیم.
وی تأکید کرد: زمانی که بسته تحویل پست شود پیامکی به مخاطب ارسال می‌شود و در زمان تحویل نیز دوباره پیامکی ارسال خواهد شد. مردم با کد رهگیری بسته‌های خود می‌توانند در سامانه پست تمام روند را پیگیری کنند و حتی شماره تلفن توزیع‌کننده را هم دریافت کنند. 
از ناشران خواستارم بسته‌ها را براساس استاندارد لفاف‌بندی آماده کنند تا بسته‌ای پاره نشود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه