نانوایی‌های اطراف حرم افزایش می‌یابد

در راستای کاهش مشکلات زائران و مجاوران در ایام نوروز

نانوایی‌های اطراف حرم افزایش می‌یابد

قدس

شهردار منطقه ثامن از تدبیر ویژه و چاره‌اندیشی مسئولان برای تأمین نان زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی در اعیاد شعبانیه و عید نوروز1401 در نشست هم‌اندیشی مدیران دستگاه‌های خدمت‌رسان بافت پیرامون حرم مطهر رضوی در کمیته آسیب‌شناسی منطقه ثامن خبر داد.

کاهش صفوف نان در اطراف حرم مطهر در دستور کار
به گزارش قدس سیدفرهاد حجازی، شهردار منطقه ثامن در حاشیه برگزاری دویست و بیست و چهارمین جلسه کمیته آسیب‌شناسی و رفع نارسایی‌های بافت پیرامون حرم رضوی که با حضور مسئولان فرمانداری مشهد، حجت‌الاسلام سیدعلی صالح؛ معاون دادستان و رئیس مجتمع قضایی ثامن و جمعی دیگر از مسئولان و مدیران نهادهای خدمت‌رسان در این محدوده برگزار شد؛ با بیان اینکه پیش‌بینی‌های متخصصان از احتمال رشد چند برابری حضور زائران در مشهد مقدس در ایام نوروز سال آینده خبر می‌دهد، اظهار کرد: خوشبختانه با شتاب‌گیری مسئله واکسیناسیون در مقابله با کرونا و اقدام‌های پیشگیرانه در سطح ملی، انتظار می‌رود در ایام آغاز سال ۱۴۰۱ به رسم معمول سال‌های پیش از همه‌گیری کرونا در کشور، شاهد حضور زائران بارگاه منور رضوی در مشهد مقدس باشیم.
وی تصریح کرد: این مسئله علاوه بر ایجاد خرسندی مجاوران امام مهربانی‌ها برای فراهم شدن امکان توفیق خدمت‌رسانی دوباره و پذیرایی از زائران بارگاه منور رضوی، الزاماتی از جمله آماده‌سازی مناسب و همه‌جانبه شهر و استان از سوی مسئولان و دستگاه‌های خدمت‌رسان را می‌طلبد.
شهردار منطقه ثامن گفت: به همین منظور یکی از موضوعات مهم و دغدغه‌های اصلی که در نشست‌های مستمر اخیر مسئولان این نهادها در جلسه کمیته آسیب‌شناسی و رفع نارسایی‌های بافت پیرامون حرم مطهر ضوی مطرح و در مرحله تصمیم‌گیری است، بحث تأمین نان به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد غذایی و به تعبیری قوت غالب شهروندان و به ویژه میهمانانی است که در ایام خاص همچون نوروز به مشهد مشرف می‌شوند.
حجازی ادامه داد: اگر چه این موضوع به صورت تخصصی در حیطه متولیانی از جمله فرمانداری، اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان، اتحادیه صنف نانوایان، سازمان صمت و دیگر دستگاه‌های ذی‌ربط است، اما بنا بر تصمیم و دستور شهردار مشهد مقدس برای برنامه‌ریزی ویژه برای همکاری و ایجاد بستر مناسب برای افزایش تعداد نانوایی‌ها در نزدیکی حرم، ما در منطقه ثامن این آمادگی را داریم مشوق‌های سرمایه‌گذاری در این بخش ایجاد کنیم.
از جمله این اقدام‌ها می‌تواند معرفی و جانمایی زمین‌های مناسب در کوچه‌ها و محلات اطراف بارگاه منور رضوی، در نظر گرفتن املاکی با قابلیت ارائه پروانه اقامتی در طبقات فوقانی، برای پلاک‌هایی که سرمایه‌گذار متعهد به احداث نانوایی و مجتمع‌های ارائه نان باشد و همچنین تسریع و تسهیل در این خصوص با اولویت قراردادن صدور پروانه برای این موارد باشد. با این رویه می‌توان بستری فراهم کرد که با معرفی افراد و همکاری اتحادیه مربوط مراکز ارائه نان را افزایش دهیم. البته این موضوع جزو برنامه‌های بلندمدت برای رفع مشکل کمبود نان به ویژه در آینده با توجه به افزایش جمعیت زائر و مجاور خواهد بود.

جانمایی 3 نانوایی‌ سیار 
وی ادامه داد: برای کوتاه‌مدت نیز در آخرین جلسه کمیته آسیب‌شناسی منطقه ثامن پیشنهاد شد با جانمایی سه دستگاه کانکس نانوایی سیار در نزدیک‌ترین نقاط ممکن در اطراف حرم مطهر، بخشی از نیاز روزانه زائران و مجاوران در ایام پایانی سال که مصادف با اعیاد شعبانیه و همچنین ایام عید نوروز است تأمین شود.
حجازی در پایان خاطرنشان کرد: البته با تأکید مسئولان فرمانداری و همکاری اداره کل غله، خدمات بازرگانی استان و همچنین اتحادیه صنف نانوایان مشهد مقدس مقرر شد علاوه بر افزایش ساعت کاری ارائه خدمات حدود ۴۰ واحد صنفی فعال عرضه نان در این محدوده، سهمیه آرد ویژه‌ای برای آن‌ها در ایام مذکور در نظر گرفته شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه