بازگشت غربی‌ها با چمدان‌های دلار

کمک‌های مالی سازمان ملل و اتحادیه اروپا در راه افغانستان

بازگشت غربی‌ها با چمدان‌های دلار

پس از فرار عجولانه دیپلمات‌های غربی و بسته شدن سفارتخانه‌ها در کابل که در پی سقوط این شهر و آغاز حکومت دوم طالبان رخ داد، حالا آن‌ها یک به یک در حال بازگشت به افغانستان هستند. در همین راستا، وزارت خارجه طالبان اعلام کرد اتحادیه اروپا به صورت رسمی نمایندگی خود را در کابل بازگشایی کرده است. به گزارش فارس، عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان افزود: اتحادیه اروپا علاوه بر ۲۲۰میلیون یورو کمک بشردوستانه، کمک ۲۶۸میلیون یورویی جدیدی را نیز برای مردم افغانستان متعهد شده است. بلخی تأکید کرد: بخشی از این کمک برای پرداخت معلمان هزینه خواهد شد. اتحادیه اروپا تاکنون در این باره اظهارنظری نکرده است. 
پس از اعلام خبر کمک‌های یورویی، بانک مرکزی دولت موقت طالبان روز گذشته اعلام کرد: ۳۲میلیون دلار در قالب کمک‌های بشردوستانه از سوی سازمان ملل به کابل رسیده و از طریق فرودگاه کابل به بانک بین‌المللی افغانستان (AIB) انتقال داده شده است. بانک مرکزی حکومت سرپرست طالبان همچنین گفته این بانک از هر اقدام بشردوستانه که منجر به کمک به اقشار مستضعف جامعه شود، قدردانی می‌کند. پیش از این، سازمان ملل متحد اعلام کرده بود تا پایان ماه مارس ۲۰۲۲، هر هفته ۲۰میلیون دلار کمک نقدی به افغانستان می‌فرستد. گفتنی است با توقف کمک‌های نقدی کشورها به افغانستان و اعمال محدودیت‌ها از سوی آمریکا، بازارهای این کشور با بحران اقتصادی روبه‌رو شده است. بر اساس اعلام سازمان بین‌المللی کار، حدود نیم میلیون نفر در افغانستان پس از تغییر حکومت در این کشور شغل خود را از دست‌ داده‌اند و بخش‌های کلیدی اشتغال از جمله کشاورزی، خدمات حرفه‌ای و صنعت ساخت‌وساز ویران شده‌ است.
در حالی که تلاش طالبان برای سامان دادن به اوضاع اقتصادی این کشور ادامه دارد، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی شامگاه پنجشنبه خود گفت هیچ‌کس نمی‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند. جو بایدن که به مناسبت یک‌سالگی حضورش در کاخ سفید به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا در یک نشست خبری سخنرانی می‌کرد، گفت: پس از ۲۰ سال حضور آمریکا در افغانستان هیچ راه آسانی برای خروج وجود نداشت. وی با ابراز ناراحتی از وضعیت جاری افغانستان افزود: آمریکا نمی‌تواند هر مشکلی را در جهان حل کند. در همین راستا، انعام‌الله سمنگانی، معاون سخنگوی طالبان در واکنش به این اظهارات بایدن گفت: آمریکا با همه سیاست‌ها و راهبردهای خود در افغانستان ناکام مانده و موضوعات داخلی افغانستان دیگر به آن‌ها ارتباطی ندارد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه