قضاوت با شما

ایران‌خودرو و نظام پزشکی مشهد به گزارش «ویژه‌فروشی خودرو به پزشکان» جوابیه دادند

قضاوت با شما

قدس

در پی انتشار گزارشی باعنوان «ویژه‌فروشی خودرو به پزشکان» در روزنامه قدس و پرداختن به حواشی یک تفاهم‌نامه حاشیه‌دار بین سازمان نظام پزشکی مشهد و سازمان فروش ایران‌خودرو(براساس اسناد موجود)، سازمان نظام پزشکی مشهد و ایران‌خودرو در این زمینه جوابیه‌هایی به روزنامه قدس ارسال کردند.

جوابیه نظام‌پزشکی مشهد
در متن جوابیه سازمان نظام پزشکی مشهد که به امضای رئیس این سازمان رسیده بود آمده است: پیرو درج مطلب منتشر شده در تاریخ سه‌شنبه ۲۸دی ۱۴۰۰، شماره ۹۷۲۵ ویژه‌نامه ۴۱۰۴ روزنامه قدس خراسان با عنوان شائبه‌دار و خلاف واقع «ویژه‌فروشی خودرو به پزشکان» در حالی که «هیچ خودرویی از سوی سازمان نظام پزشکی مشهد برای اعضای این سازمان خریداری نشده و هیچ امتیاز ویژه‌ای هم برای خرید خودرو به اعضای این سازمان تعلق نگرفته و اساساً توافق یا قراردادی در این راستا منعقد نشده است»؛ سازمان نظام پزشکی مشهد، موارد زیر را برای تنویر افکار عمومی به استحضار می‌رساند.
بسیاری از شرکت‌ها و مؤسسات پیشنهاد فروش محصولات و خدمات خود را به اعضای سازمان نظام پزشکی دارند. این رویه‌ای است که ممکن است در بسیاری از سازمان‌های دیگر هم برقرار باشد. بدیهی است که سازمان نظام پزشکی با رویکرد ایجاد خدمات و تسهیلات مناسب‌تر برای اعضای خود این پیشنهادها را بررسی و در ادامه با توجه به کیفیت و نرخ خدمات و محصولات پیشنهادی نسبت به معرفی این پیشنهادها به اعضای خود تصمیم‌گیری کند. به‌تازگی پیشنهادی در خصوص فروش خودرو به سازمان نظام پزشکی ارائه شد که با توجه به اینکه نیازسنجی از قبل صورت نگرفته بود؛ این پیشنهاد به اعضای سازمان ارائه شد تا میزان استقبال و درخواست‌های اعضا برای خرید خودرو جمع‌بندی شده و مبنایی برای تصمیم‌گیری‌های بعدی در این زمینه باشد. موضوع نیازسنجی از اعضای سازمان نظام پزشکی برای خرید خودرو مورد توجه قرار گرفته و متأسفانه به نحوی خلاف واقع انعکاس یافته و با تیتری که حکایت از کسب امتیاز ویژه برای پزشکان مشهدی دارد در روزنامه انعکاس پیدا کرده است. در حالی که همان طور که تشریح شد «هیچ خودرویی از سوی سازمان نظام پزشکی مشهد برای اعضای این سازمان خریداری نشده است»، «هیچ امتیاز ویژه‌ای برای خرید خودرو به اعضای سازمان نظام پزشکی مشهد تعلق نگرفته است» و «هیچ قرارداد مکتوبی رد و بدل نشده است».

توضیحات ایران‌خودرو
همچنین همزمان داود نوروز بیگی، رئیس اطلاع‌رسانی ایران‌خودرو هم با ارسال متنی اعلام کرد: در پی درج مطلبی تحت عنوان «ویژه‌فروشی خودرو به پزشكان» در شماره سه‌شنبه روزنامه وزین قدس، ضمن تكذیب این ادعا، موارد زیر برای استحضار و درج در همان صفحه و ستون ارسال می‌شود:۱.‌محصولات گروه صنعتی ایران‌خودرو صرفاً در قالب برنامه‌های رسمی فروش با مجوز كمیته خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت به فروش گذاشته می‌شود.۲.تمامی طرح‌ها براساس تصمیم كمیته خودرو در حال حاضر از طریق قرعه‌كشی به اجرا گذشته می‌شود.۳. در بیش از دو سال اخیر، گروه صنعتی ایران‌خودرو هیچ‌گونه قرارداد، تفاهم‌نامه و حتی مذاكره‌ای برای واگذاری خودرو به سازمان و نهادی نداشته و تمامی خودروها به صورت عمومی به فروش گذاشته شده است.۴.ادعاهای مطرح شده در این متن مبنی بر مذاكره برای واگذاری خودرو به نظام پزشكی مشهد سراسر كذب است.

پاسخ رسانه
قدس در پاسخ به  جوابیه‌های دریافتی به چند نکته اشاره می‌کند. ابتدا اینکه در هیچ کجای مطلب منتشر شده اشاره‌ای به خرید خودرو نشده است. مسئله اصلی امتیاز ویژه برای فروش خودرو بود که در مصاحبه صورت گرفته مقام مسئول در سازمان نظام پزشکی مشهد به وجود تفاهم‌نامه بین آن‌ها و خودروساز مذکور اشاره داشت که خروجی آن مساوی بود با فروش خودرو آن‌هم خارج از چرخه قانون و تعریف شده(قرعه کشی). موضوع با اهمیت بعد این است که درحالی ایران‌خودرو ادعا‌های مطرح شده از سوی مقام مسئول در سازمان نظام پزشکی مشهد را سراسر کذب می‌خواند که در جوابیه نظام پزشکی مشهد به صراحت اعلام شده پیشنهادی برای فروش خودرو به آن‌ها شده و حتی در مصاحبه اعلام کرده بودند نماینده آن‌ها به محل که همان ایران‌خودرو است فرستاده شده است، این نماینده اعزامی کجا حضور پیدا کرده است؟ اینکه سازمان نظام پزشکی و یا هر نهاد دیگر حق دارد برای اعضای خود امکانات با شرایط ویژه تهیه کند دارای ایراد نیست، اما اصل موضوع در این مطلب چیز دیگری است.
همچنین در انتخاب عنوان مطلب به دقت اشاره شده ویژه‌فروشی و از ویژه خریدن صحبتی نشده است. بیان این ماجرا که تفاهم‌نامه‌ای بین نظام پزشکی و شرکت ایران‌خودرو وجود داشته این خروجی را دارد که اساساً امکان واگذاری این خودرو‌ها فراهم بوده است. حال با این وضعیت که یک طرف همه چیز را تکذیب و دیگری وجود تفاهم‌نامه با شرکت را رد نمی‌کند، اگر هم خوشبینانه به ماجرا نگاه کنیم و بر صحت صحبت‌های مقام مسئول در ایران‌خودرو مهر تأیید بزنیم، این فرضیه وجود دارد که هستند افرادی که می‌توانند این گونه رفتار کنند و هر بارهم بیش از۱۰۰ دستگاه خودرو خارج از فرایند قرعه‌کشی آن‌هم با قیمت‌های دلبخواهی به فروش برسانند که این ماجرا می‌طلبد دستگاه‌های نظارتی و قضایی تمامی جوانب کار را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه