از واکس‌زدن کفش زائران تا کارآفرینی برای بانوان

گفت‌وگو با دو نفر از زنان همکار مرکز امور بانوان آستان قدس رضوی به مناسبت روز زن

از واکس‌زدن کفش زائران تا کارآفرینی برای بانوان

محمدحسین مروج

به مناسبت سالروز ولادت یگانه بانوی اسلام حضرت فاطمه زهرا(س)، روز زن و روز مادر، فرصتی دست داد تا با برخی از بانوان فعال در حوزه زنانی که با مرکز امور بانوان و خانواده بنیاد کرامت رضوی منسوب به تشکیلات امام رئوف حضرت ثامن‌الحجج(ع) همکاری می‌کنند، گفت‌وگو کنیم. برش‌هایی از این گپ و گفت را می‌خوانید.


رابط صلح و سازش
«رقیه رئیس‌زاده» ۶۰ساله، مادر شهید «محسن فغانی بایگی» به عنوان فعال فرهنگی و اجتماعی محله، رابط کارآفرینی، فعال در حوزه زنان سرپرست خانوار، عضو شورای حل اختلاف و... مدتی است که با مرکز امور بانوان بنیاد کرامت رضوی همکاری می‌کند. وی درباره فعالیت‌هایش می‌گوید:
سال۱۳۸۱ نخستین فرزندم «محسن» در سن ۱۹سالگی در منطقه جکی‌گور شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان و در جریان خدمت سربازی به دست اشرار به شهادت رسید و از همان سال من به عنوان یک بانوی فعال، همکاری‌ام را با نهادها و مؤسسه‌های خیریه اجتماعی مانند پایگاه مقاومت بسیج شهید کاوه در مسجد خاتم‌الانبیاء(ص) منطقه بولوار توس مشهد آغاز کردم. همچنین با شناختی که از بانوان محله دارم، زنانی که دارای هنر، استعداد یا توانمندی‌هایی در زمینه هنرهای خانگی مانند خیاطی، شعربافی، گلدوزی، تهیه عرقیات گیاهی سنتی و... هستند را به این مرکز معرفی می‌کنم و تاکنون برای حدود ۵۰ نفر از زنان سرپرست خانوار در این زمینه کارآفرینی انجام شده است.  من همچنین عضو شورای اجتماعی محله خاتم‌الانبیاء(ص) در بولوار توس و رابط دادگستری و شورای حل اختلاف هستم. حدود یک سال است که شورای حل اختلاف در مسجد این محله ایجاد شده و در این مدت حدود ۱۳۷ پرونده از دادگاه برای ایجاد صلح و سازش به این شورا ارسال شده که به لطف خداوند، نظر و عنایات حضرات معصومین(ع) و تلاش من و همکارانم، حدود ۸۱ پرونده عمدتاً در زمینه خانوادگی، طلاق، دعواهای فامیلی و محلی، موارد مالی و... به صلح و سازش منتهی شده است. 
در سال‌های پیش از شیوع بیماری کرونا به خاطر عشق و علاقه‌ای که به دستگاه امام هشتم(ع) داشتم همه ساله در ایستگاه‌های صلواتی دهه آخر ماه صفر که در جاده آسیایی (جاده سنتو) ایجاد می‌شد حضور پیدا می‌کردم و از واکس زدن کفش زائران پیاده امام رضا(ع) گرفته تا هر کار دیگری که لازم بود انجام می‌دادم. در سال گذشته هم با شیوع بیماری کرونا در میدان توحید و در مسیر تشرف زائران به سمت حرم مطهر امام هشتم(ع) بطری آب صلواتی توزیع می‌کردم. انسان نباید نسبت به همنوعان، هموطنان و مسلمانان دیگر بی‌تفاوت باشد و باید در راه خدمت به مردم و باز کردن گره‌ای از مشکلات مردم فعالیت کند. 

طراحی تندیس «حاج‌قاسم» 
«وجیهه ظفر»، ۳۵ساله، به عنوان کارشناس طب سنتی و صنایع دستی، مدیر مجموعه هنری «پنجره فولاد»، کارآفرین و مشاور کسب و کار و... نیز مدتی است با این مرکز همکاری می‌کند. او در زمینه آغاز فعالیت‌های خود می‌گوید: همسر من طراح و گرافیست است. در اربعین سال۱۳۹۸ و پیش از شیوع بیماری کرونا، من و همسرم به سفر زیارتی کربلا مشرف شدیم و دعوت یک دوست و آشنای عراقی بودیم. این دوست ما چون علاقه خاصی به شخصیت «سردار حاج‌قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» داشت چندین ماه قبل از شهادت این دو بزرگوار از همسر من درخواست طراحی و ساخت تندیس این دو فرمانده جبهه مقاومت را کرد. پس از بازگشت ما به ایران، آماده شدن نمونه اولیه تندیس نیم‌تنه سردار حاج‌قاسم سلیمانی با روز شهادت ایشان و ابومهدی المهندس مصادف شد. با این تقارن، من و همسرم بسیار مصمم‌تر و قوی‌تر شدیم و تصمیم گرفتیم تا ۲۲ بهمن سال۱۳۹۸ یعنی چهلمین روز شهادت سردار و همرزمانش، این تندیس را تولید کنیم که به همین منظور با جذب ۱۰نفر از بانوان در دفتر کار طراحی همسرم در بولوار کلاهدوز مشهد به این کار اقدام کردیم و از نمونه اولیه این تندیس در یک نمایشگاه در محل نگارخانه رضوان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی رونمایی شد. به علت گستردگی کار و افزایش سفارش‌ها هم اکنون ۱۶ نفر از بانوان بدسرپرست یا بی‌سرپرست در کارگاه مجموعه مشغول فعالیت هستند.
 
تغییر تفکر سنتی بانوان 
وی در زمینه همکاری با مرکز امور بانوان و خانواده بنیاد کرامت رضوی نیز می‌گوید: خدمت برای مجموعه امام رضا(ع) برای من و همسرم افتخاری بزرگ و سراسر خیر و برکت است و اینکه با حضور در باغ‌اردوگاه خاتون و برگزاری دوره‌هایی برای بانوان و مادران ارزش‌آفرین تلاش داریم تفکر سنتی زنان خانه‌دار و نیازمند توانمندسازی را عوض کنیم که یک زن مسلمان دوشادوش همسر خود و با رعایت همه شئون فردی، اجتماعی و اسلامی از راه صحیح و درست و با یادگیری هنر و فنون لازم می‌تواند توانمند شود و با دریافت مشاوره‌های لازم در هنرهای گوناگون فعالیت کند.


برچسب ها :
ارسال دیدگاه