دستور کار مشکوک

سفر وزیر خارجه کویت به لبنان همراه با پیشنهادی ۱۵ بندی

دستور کار مشکوک

وزیر خارجه کویت که در لبنان به سر می‌برد، با رئیس جمهور این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. «احمد ناصر المحمد الصباح» پس از دیدار با میشل عون گفت پیام خود برای ایجاد اعتماد دوباره میان کشورهای عربی و لبنان را تحویل داده و منتظر پاسخ بیروت است. به گزارش فارس، وی تصریح کرد: حامل یک پیام کویتی، خلیجی (کشورهای حاشیه خلیج فارس)، عربی و بین‌المللی به عنوان اقدامات و ایده‌های پیشنهادی برای اعتمادسازی دوباره با لبنان هستم؛ آن‌ها (لبنانی‌ها) اکنون درصدد بررسی آن هستند و ان‌شاءالله به‌زودی پاسخ ما را می‌دهند. احمد ناصر المحمد الصباح همچنین گفت: قصد دخالت در امور داخلی لبنان را نداریم.
پیش از این هم رئیس دستگاه دیپلماسی کویت در نشست خبری مشترک با همتای لبنانی خود در بیروت گفت طی هماهنگی با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به لبنان آمده و حامل پیام آن‌ها در اعلام همبستگی با ملت لبنان است. المحمد الصباح افزود: من سه پیام آورده‌ام که اولی همدردی با مردم لبنان است و دوم اینکه نمی‌خواهیم لبنان سکویی برای هجمه به کشورهای عربی و خلیج‌ (فارس) باشد و در امور هیچ کشور عربی دخالت کند و سوم اینکه لبنان باید به تعهدات خود برای ایجاد اصلاحات مورد نیاز پایبند باشد. وزیر خارجه کویت با ادعای اینکه دیدگاه کشورش و سایر کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس قوی بودن لبنان و وفاداری آن به تعهدات بین‌المللی است، گفت: ما نشانه‌های مثبتی از ایده‌هایی که در لبنان ارائه کرده‌ایم دیده‌ایم و امیدواریم اوضاع با پیشرفت همراه باشد. المحمد الصباح پس از ورود به لبنان به دیدار نجیب میقاتی نخست‌وزیر این کشور نیز رفت که در این دیدار میقاتی گفت: ما مشتاق همکاری نزدیک‌تر بین لبنان و کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس هستیم.
در همین حال، وب‌سایت النشره به نقل از منابع آگاه اعلام کرد پیشنهادی که وزیر خارجه کویت تحویل داده متشکل از ۱۵ بند است؛ بیشتر آن‌ها مربوط به اصلاحات مورد انتظار هستند اما دو بند آن ویژه «سلاح حزب‌الله و مداخلات منطقه‌ای آن» است. ریاست جمهوری لبنان هم پس از این دیدار اعلام کرد: پیشنهاد کویت برای اعتمادسازی دوباره مورد مشورت قرار خواهد گرفت تا موضعی مناسب درباره آن گرفته شود. این نخستین سفر وزیر یک کشور عربی حاشیه خلیج‌فارس به لبنان از زمان بروز تنش در روابط دو طرف بر سر اظهارات «جورج قرداحی» وزیر اطلاع‌رسانی سابق لبنان است که تجاوز ائتلاف سعودی به یمن را بیهوده توصیف کرده بود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه