نهایی شدن آیین‌نامه ساماندهی بازار رمزارزها

سخنگوی دولت در پاسخ به قدس خبر داد

نهایی شدن آیین‌نامه ساماندهی بازار رمزارزها

آرش خلیل‌خانه

سخنگوی دولت از ارائه پیشنهادهای جدید به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای حمایت از بورس و ثبات در آن، همچنین نهایی شدن آیین‌نامه اجرایی ساماندهی بازار رمز‌ارزها خبر داد. علی بهادری جهرمی در پاسخ به پرسش قدس در مورد تداوم ریزش بازار بورس و نگرانی سهام‌داران از این وضعیت باوجود وعده دولت برای حمایت از این بازار و تلاش برای بازگشت ثبات به آن و مضاعف شدن زیان و ضرر مردم در بازار ارزهای دیجیتال که دولت قرار بود ساماندهی آن را در دستور قرار دهد، به تشریح اقدامات صورت گرفته در 6 ماه گذشته پرداخت و از جلسات منظم هفتگی رئیس جمهور و حضور وی در ستاد هماهنگی اقتصادی به فرماندهی معاون اول خبر داد. وی با بیان اینکه شخص رئیس جمهور به صورت مستمر وضعیت اقتصادی کشور و بازارهای سرمایه را پایش می‌کند، اظهار کرد: متناسب با تحولات تصمیمات لازم با مشورت تمامی اعضای تیم اقتصادی دولت گرفته می‌شود. بسته 10 بندی اخیر دولت نیز به منظور حمایت از بازار سرمایه به تازگی رونمایی و تشریح شد.

بهادری در عین حال تأکید کرد بسیاری از اصلاحات پایه‌ای و بنیادی و جراحی‌های اقتصادی در کوتاه‌مدت ممکن است آثار مخربی بر بورس داشته باشند، اما این موضوع نباید سبب شود این اصلاحات و اقدامات مثل کنترل نرخ ارز برای مهار تورم و جلوگیری از فشار اقتصادی بر مردم زیر سؤال برود و امروز ما بحمد الله شاهد ثبات در نرخ ارز هستیم. ضمن اینکه برخی اتفاق‌ها و پیام‌ها از بیرون و خارج از دولت هم بر بازار بورس اثرگذار هستند.
آیین نامه ساماندهی بازار رمز‌ارزها در حال نهایی شدن است
وی افزود: در خصوص بازار رمزارزها هم ستاد هماهنگی اقتصادی دولت جلسات متعددی را برای بررسی آیین‌نامه پیشنهادی که در دبیرخانه این ستاد برای ساماندهی حوزه‌های مختلف این بازار آماده شده، برگزار کرده و این آیین‌نامه تقریباً نهایی است.  وی با اشاره به اینکه مسئله رمزارزها و رمزدارایی‌ها یک موضوع بین‌بخشی است و وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و بخش‌های مختلف تجاری، اقتصادی و بازرگانی خارجی با هم در این عرصه در تعامل هستند که باید نظرات همه آن‌ها گرفته می‌شد و به‌زودی آیین‌نامه اجرایی در دستور کار هیئت وزیران قرار خواهد گرفت و آن بخش‌هایی که در چارچوب قوانین موجود قابلیت اقدام دارد در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد.

قراردادهای مهم؛ دستاورد سفر رئیسی به مسکو
سخنگوی دولت در بخش دیگری از این نشست در واکنش به برخی حاشیه‌‌سازی‌های رسانه‌ای در مورد سفر رئیس جمهور به روسیه، این سفر را در زمینه دستیابی به اهداف تعیین شده بسیار موفق و کم نظیر خواند و گفت: در همه زمینه‌ها از جمله منطقه‌ای و بین‌المللی، نظامی، علمی، نفت و اقتصادی و پولی و بانکی در این سفر قراردادهایی با کشور روسیه منعقد شد و در این سفر نگاه‌ها نزدیک و توافقات گسترده و قابل قبول بود. بهادری تخصیص خط اعتباری 5 میلیارد دلاری که تا دو برابر قابل افزایش است، توافق همکاری در حوزه راه آهن و حمل و نقل ریلی بین دو کشور، تقویت کریدورهای موجود تجاری و توافق برای افزایش صادرات محصولات کشاورزی و سیفی‌جات ایران به روسیه را از توافقات و دستاوردهای این سفر خواند. سخنگوی دولت از خبرهای خوب و امیدوار کننده برای مردم در دهه فجر هم سخن گفت و افزود: خبر خوب اول در حوزه اقتصادی اینکه وعده‌های رئیس جمهور برای تسهیل پرداخت وام به مردم محقق و عملی شد و تمامی متقاضیان تسهیلات خرد می‌توانند تا سقف ۵۰ میلیون تومان بدون ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق خود و نیز برای دریافت وام تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان، باز هم بدون نیاز به ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق به همراه یک سفته یا چک، اقدام کنند. خبر خوب دوم اینکه وعده رئیس جمهور برای استرداد سود مازاد بانکی به نقطه عملیاتی و اجرایی رسیده است.

اختیارات ویژه به استان‌ها برای بازگشایی مدارس
وی درمورد بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها با وجود روند سعودی سویه اُمیکرون هم با یادآوری اینکه این تصمیم با نظر ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته شده، گفت: در کنار موضوع سلامت لازم است رشد علمی و آموزشی و جبران عقب‌ماندگی‌های دوسال گذشته هم در نظر گرفته می‌شد. البته در موارد و مناطق خاص که ممکن است شیوع کرونا با شرایط متفاوتی روبه‌رو شود، تصمیم‌گیری به مقامات استان واگذار شده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه