«مانوئل»گواردیولای هندبال ای ران

با مرد تغییردهنده تیم ملی آشنا شوید

«مانوئل»گواردیولای هندبال ای ران

مانوئل موتایا فرناندز، نام کامل سرمربی اسپانیایی تیم ملی هندبال است؛ کسی که با وجود غیبت برخی از چهره‌های کلیدی تیمش از جمله الله کرم استکی، کاپیتان تیم ملی تا اینجای کار در مسابقات جام ملت‌های آسیا نتایج فوق العاده‌ای را کسب کرده است.

مربی سابق تیم ملی اسپانیا که به عنوان دستیار سرمربی به افتخارات متعدد از جمله کسب قهرمانی جهان و قهرمانی سوپرکاپ اروپا دست یافته، قبل از حضور روی نیمکت تیم ملی ایران حدود دو سال به عنوان سرمربی تیم ملی رومانی فعالیت می‌کرد.
مانوئل دومین سرمربی اسپانیایی تیم ملی هندبال در یک دهه اخیر است. کاستلو رافائل که در ابتدای دهه ۹۰ شمسی هدایت تیم ملی را برعهده گرفت، توانست نخستین صعود ایران به جام جهانی را در سال ۲۰۱۵ رقم بزند و حالا برای جام جهانی ۲۰۲۳ بار دیگر هندبال ایران با یک سرمربی اسپانیایی مجوز حضور در جام جهانی را بدست آورده است. 
البته حضور رافائل در هندبال ایران با حاشیه‌های فراوانی از جمله اعتصاب بازیکنان تیم ملی در حمایت از او علیه فدراسیون هندبال همراه بود و در نهایت به قطع همکاری این مربی قبل از جام جهانی ۲۰۱۵ انجامید.
این بار اما بعید به نظر می‌رسد سرمربی آرام و کم حاشیه هندبال ایران با هماهنگی به وجود آمده بین خود و فدراسیون نخواهد تجربه حضور روی نیمکت تیم ملی در جام جهانی ۲۰۲۳ را بچشد.
مانوئل که دارای مدرک دکترای علوم ورزشی از دانشگاه بارسلونا، استاد تمام دانشگاه بارسلون و بالاترین درجه مربیگری کشور اسپانیا و مستر کوچ اروپا به حساب می‌آید، به پروفسور مشهور است.
‎او در همین مدت کوتاه تأثیرگذاری خود را در هندبال ایران به شدت نشان داده؛ تا جایی که تیم ملی بعد از ناکامی در دوره قبلی مسابقات آسیایی و عدم صعود به جام جهانی، این بار خیلی مقتدرانه رقبای سرسختی مثل کویت و عربستان را شکست داده و زودتر از آنچه که تصور می‌شد، صعودش را به جام جهانی قطعی کرده است.
البته که مأموریت مانوئل با قدرت‌نمایی تا همین جا به پایان نرسیده و او احتمالاً می‌خواهد بهترین نتیجه تاریخ هندبال ایران در آسیا را رقم بزند. گام بعدی هم موفقیت در جام جهانی خواهد بود؛ مسابقاتی که ایران برای دومین بار آن را تجربه می‌کند و در اولین دوره اش با تحمل پنج شکست و دو پیروزی و کسب عنوان بیست و یکمی جهان به کار خود پایان داد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه