پرونده‌های باقی‌مانده ایران مختومه اعلام شود

محمد اسلامی در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

پرونده‌های باقی‌مانده ایران مختومه اعلام شود

رئیس سازمان انرژی اتمی با تأکید بر اینکه آژانس فعالیت‌های راستی‌آزمایی ایران را براساس اصول بی‌طرفی، حرفه‌ای و واقع‌بینانه گزارش کند، گفت: ایران انتظار دارد پرونده «موضوعات باقیمانده» در اسرع وقت با همکاری آژانس مختومه اعلام شود.


محمد اسلامی روز گذشته در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ایران به عنوان مبتکر ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه، بار دیگر نگرانی جدی خود را از برنامه مخفی نظامی هسته‌ای رژیم صهیونیستی اعلام می‌کند. وی گفت: متأسفانه این رژیم با امتناع از الحاق به معاهده ان‌پی‌تی همچنان فعالیت‌ها و مؤسسه‌های هسته‌ای خود را ذیل پادمان قرار نداده و از این رو تهدید دائمی نسبت به صلح و امنیت بین‌المللی محسوب شده و از این طریق 
نه تنها ثبات و امنیت منطقه، بلکه یکپارچگی و اعتبار ان‌پی‌تی و آژانس را نیز به مخاطره انداخته است. محمد اسلامی در ادامه سخنان خود در کنفرانس عمومی آژانس با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرحجم‌ترین و بیشترین بازرسی‌ها را از مؤسسه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران انجام می‌دهد، یادآور شد: بر این اساس، نباید این گونه همکاری‌های مستمر و  عمیق جمهوری اسلامی ایران نادیده گرفته شود. همچنین لازم است آژانس اقدام‌های مؤثر و ملموسی را برای حفظ محرمانگی اطلاعات انجام دهد و بر رعایت بی‌طرفی، رفتار حرفه‌ای و پرهیز از ارائه جزئیات غیرضرور در تهیه گزارش‌های آژانس تأکید می‌کنم. وی گفت: فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارتی مرتبط با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) داوطلبانه است و به هیچ وجه با موافقت‌نامه پادمان جامع (سی‌اس‌اِی) ارتباطی ندارد، بنابراین ربط دادن تکراری و پیوند دادن آن با موضوعات ادعایی کاملاً بی‌اساس و غیرقابل قبول است. اسلامی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بار دیگر تصریح می‌کند همکاری‌های گسترده کنونی با آژانس نبایستی به عنوان امری از پیش حاصل شده تلقی شده و با دستور کار سیاسی و کوته‌بینانه تحت تأثیرات منفی واقع شود. 
اسلامی در پایان گفت: جمهوری اسلامی ایران با بیشترین آمار بازرسی پادمانی از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود سابقه مثال‌زدنی در همکاری با آژانس در این زمینه داشته بنابراین انتظار دارد پرونده «موضوعات باقیمانده» در اسرع وقت با همکاری آژانس مختومه اعلام شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه