ادامه بازی کثیف در قفقاز

همزمان با دیدار علی‌اف و اردوغان سناتور آمریکایی وارد ایروان شد

ادامه بازی کثیف در قفقاز


​​​​​​​تنها چند روز پس از لشکرکشی جمهوری آذربایجان به قره‌باغ کوهستانی به عنوان بخشی از جغرافیای خودش! با ادعای الحاق دوباره جمعیت ارامنه منطقه، همان‌گونه که انتظار می‌رفت علی‌اف پس از پیروزی به سرعت به دیدار اردوغان، مهم‌ترین متحدش شتافت و این در حالی است که در مقابل، پاشینیان از یک مقام آمریکا در ایروان پذیرایی کرد؛ موضوعی که از پیچیدگی تحولات و ادامه بازی کثیف محور غربی - عبری - ترکی در قفقاز جنوبی حکایت دارد. رئیس‌جمهور ترکیه براساس آنچه گفته شده، در یک سفر کاری یک‌روزه وارد منطقه خودمختار نخجوان در کنار مرزهای ایران شد و با رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان دیدار کرد، سفری که به نظر می‌رسد اهداف پیدا و پنهان مختلفی در راستای پروژه منطقه‌ای آنکارا در قفقاز داشته باشد.
در خصوص این تحول، خبرگزاری آناتولی نوشته: دو طرف در این سفر تحولات منطقه و جهان و به‌خصوص روابط دوجانبه و تحولات قره‌باغ را مورد بحث و بررسی قرار داده و طرح خط لوله گاز از اغدیر به نخجوان و افتتاح مجتمع نظامی نخجوان را کلید زدند. اما در این زمینه، بلومبرگ در مطلبی نوشته است: دیدار اردوغان از نخجوان، منطقه‌ای که با ارمنستان و ایران هم‌مرز است، دارای پیام‌هایی است. در این راستا فشار رهبر ترکیه برای باز کردن کریدور زنگزور می‌تواند تنش‌ها را بیشتر کند، زیرا او از تقاضای باکو برای ایجاد یک کریدور حمل‌ونقل از طریق جنوب ارمنستان به نخجوان حمایت می‌کند. با این تفاسیر به نظر می‌رسد اردوغان به دنبال تحریک علی‌اف برای افزایش تنش‌ها در منطقه و تسلط بر کریدور زنگزور است؛ مسئله‌ای که بخشی از جاه‌طلبی منطقه‌ای اردوغان به شمار می‌رود و ممکن است منجر به بروز منازعه‌ای بزرگ در منطقه شود، به‌ویژه اینکه ایران تغییر مرز‌ها را خط قرمز خود اعلام کرده و در همین خصوص هشدار‌های لازم را نیز داده است.
جالب آنکه همزمان با نشست علی‌اف و اردوغان، یک مقام ارشد آمریکایی به ارمنستان سفر کرده است. براساس اعلام سفارت آمریکا در ارمنستان، سفر سامانتا پاور، رئیس «آژانس توسعه بین‌المللی» برای تأکید دوباره آمریکا بر حمایت از حاکمیت، استقلال، تمامیت سرزمینی و دموکراسی ارمنستان صورت گرفته است.
سفر مقام‌های ارشد دولت بایدن به ارمنستان در حالی انجام شده که تنش‌های اخیر ایروان با مسکو بر سر وضعیت منطقه قره‌باغ کوهستانی شدت گرفته است. نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان روز گذشته در اظهاراتی که واکنش سخنگوی کاخ کرملین را به دنبال داشت، از مواضع روسیه انتقاد کرد. نخست‌وزیر ارمنستان خواستار تغییر مواضع کشورش در قبال روسیه شد و همکاری نظامی-سیاسی با مسکو را برای حفظ منافع ایروان «ناکافی» خواند. ارمنستان چندی پیش در یک اقدام خبرساز، میزبان رزمایش نظامی مشترک با نیروهای آمریکایی بود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه