ذبح حقوق بشر غربی در دعوای هند و کانادا

ذبح حقوق بشر غربی در دعوای هند و کانادا

میراحمد رضا مشرف تحلیلگر مسائل شبه قاره


موضوع قتل هاردیپ سینگ نجار، یک سیک هندی -کانادایی و از رهبران سیک‌های جدایی‌طلب پنجاب موسوم به جنبش «خالصتان» تنش‌های شدیدی را در روابط هند و کانادا ایجاد کرده که هر روز نیز بر دامنه آن افزوده شده و می‌رود به یک بحران جدی در روابط این دو کشور و حتی روابط هند و جهان غرب تبدیل شود. اما صرف‌نظر از درستی و یا نادرستی ادعای کانادا در مورد دست داشتن دولت هند در این قتل، درباره این بحران دیپلماتیک و حاشیه‌های آن می‌توان به چند نکته مهم اشاره کرد.
1- نخستین نکته را باید در خصوص مکان این رخداد مطرح کرد. رابطه میان دهلی‌نو و اتاوا مدت‌هاست بر سر حضور و فعالیت جدایی‌طلبان سیک در این کشور پرتنش دنبال شده است. در واقع هندی‌ها همواره مدعی بوده‌اند  کانادا به مأمنی برای گروه‌های جدایی‌طلب هندی تبدیل شده است. البته این گلایه تنها مختص هندی‌ها نیست و رویه دولت اتاوا در سال‌های اخیر به شکلی بوده که این سرزمین را به مکانی امن برای سکونت و فعالیت مخالفان سیاسی و حتی مجرمان فراری سایر کشورها مبدل ساخته است. در همین راستا چندی پیش یکی از روزنامه‌های معتبر کانادایی گزارشی از نهادهای امنیتی این کشور را افشا کرد که نشان می‌داد گروه‌های تروریستی به کانادا به عنوان مأمنی برای پنهان شدن، جذب کمک‌های مالی و سایر فعالیت‌های خود می‌نگرند. بحث‌هایی که در مورد انتقال احتمالی برخی اعضای گروهک منافقین ایران از آلبانی به کانادا مطرح می‌شود را شاید بتوان در همین راستا توجیه کرد. 
2- نقش و موقعیت آمریکایی‌ها در این بحران بسیار پیچیده و دشوار به نظر می‌رسد. در حالی که آمریکایی‌ها در ابتدای امر مدعی کمترین آگاهی از این قتل و حاشیه‌های آن شده بودند، افشاگری‌های بعدی مطبوعات این کشور نشان داد این سرویس‌های جاسوسی آمریکایی بوده‌اند که اطلاعات مقدماتی در مورد این قتل را در اختیار اتاوا قرار داده و در روند پیگیری تحقیقات پرونده نیز همکاری مؤثری داشته‌اند. با توجه به مشارکت اطلاعاتی واشنگتن و اتاوا در ائتلاف جاسوسی - امنیتی پنج چشم (کانادا، ایالات متحده، انگلستان، استرالیا و نیوزیلند) این همکاری و هماهنگی نمی‌تواند موضوع خارق‌العاده‌ای تلقی شود. اما مسئله اساسی این است آمریکایی‌ها به هیچ عنوان تمایل ندارند این موضوع بر تلاش‌های آن‌ها برای جذب هر چه بیشتر هند در اردوگاه غرب سایه افکند. به نظر می‌رسد دقیقاً به همین دلیل است که بنابر گزارش مطبوعات هندی، واشنگتن اکنون در قامت واسطه میان دهلی و اتاوا ظاهر شده و سعی در کاهش تنش میان دو کشور دارد.
3- در نهایت اعمال برخی استانداردهای دوگانه از سوی غرب در مواجهه با چنین رویدادهایی بیش از پیش آشکار می‌شود. بر همین اساس، یکی از تحلیلگران هندی می‌نویسد چرا زمانی که دولت اسرائیل می‌تواند از قتل‌های فرامرزی اینچنینی به‌راحتی قسر در برود، سازمان‌های اطلاعاتی ما نتواند چنین کاری انجام دهند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه