افزایش حقوق سال آینده کارمندان دولت کمتر از ۱۸درصد

افزایش حقوق سال آینده کارمندان دولت کمتر از ۱۸درصد

بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۳ نشان می‌دهد با توجه به ثابت‌ماندن سقف معافیت مالیاتی عملاً دریافتی حداقل‌بگیران سال آینده بین ۱۵ تا ۱۶درصد افزایش خواهد یافت، نه ۱۸درصد.


در لایحه بودجه 1403 دو نکته در حوزه افزایش حقوق و مالیات بر حقوق لحاظ شده که بررسی همزمان این حوزه حاکی از مدل تبعیض‌آمیز افزایش دریافتی حداقل‌بگیران در سال آینده است. بر این اساس در حالی که سقف معافیت مالیاتی ماهانه 10 میلیون تومان مانند رقم سال گذشته تعیین شده و افزایش نیافته است، عملاً افزایش 18درصدی حقوق کارمندان با احتساب میزان مالیات حقوق در سال آینده از واقعیت فاصله دارد. به‌عبارت ساده‌تر فرض کنید حقوق یک کارمند در سال 1402 حدود 9 میلیون تومان بوده و از آنجا که سقف معافیت مالیاتی در سال گذشته 10میلیون تومان بوده این میزان دریافتی از مالیات معاف بوده است. 
دولت برای سال 1403 افزایش 18درصدی حقوق کارمندان را در لایحه بودجه ارائه کرده، بر این اساس حقوق این کارمند به محدوده 11 میلیون تومان وارد می‌شود، اما با توجه به اینکه دریافتی بالاتر از 10 میلیون تومان مشمول مالیاتی 10درصدی است، عملاً دریافتی نهایی این کارمند کمتر از 18درصد یعنی حدود 15 تا 16درصد افزایش می‌یابد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه