بریکس با اعضای جدید از گروه ۷ قوی‌تر می‌شود

بریکس با اعضای جدید از گروه ۷ قوی‌تر می‌شود

وزیر امور خارجه روسیه گفت: بریکس با ورود اعضای جدید در آغاز سال ۲۰۲۴ میلادی (دی‌ماه ۱۴۰۲) نسبت به گروه 7، وزن و اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.


به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف در نهمین نشست بین‌المللی پریماکوف گفت: با حضور اعضای جدید بریکس در نشست سال 2024 بریکس که به ریاست روسیه برگزار خواهد شد، اهمیت این سازمان به طور چشمگیری نسبت به گروه 7 افزایش خواهد یافت.
وی همچنین از اراده مسکو برای تقویت مواضع بریکس در مدت زمان ریاست روسیه بر این سازمان خبر داد.
وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: اجرای روش‌های جایگزین سیستم پرداخت در سازمان همکاری شانگهای و بریکس بسیار سریع در حال توسعه است و از وابستگی به دلار فاصله گرفته است.
لاوروف در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: آمریکا و متحدان اروپایی این کشور در تلاش برای حفظ سلطه خود، آتش جنگ را در مرزهای روسیه شعله‌ور کرده‌اند و فعالیت ساختارهای بنیادین بین‌المللی مانند سازمان تجارت جهانی را مختل می‌کنند.
وی تصریح کرد: اکنون روسیه نیازی ندارد به چگونگی احیای روابط با اروپا فکر کند، بلکه باید به این فکر کند که چگونه به اروپا در اقتصاد وابستگی نداشته باشد. 
در نهمین نشست پریماکوف که دوشنبه ششم آذرماه ۱۴۰۲ با موضوع «افق‌های پساجهانی‌سازی» در مسکو آغاز به کار کرد، ۸۰ میهمان خارجی از ۳۱ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران شرکت کرده‌اند و شکل‌گیری جهان چندقطبی را مورد بحث قرار می‌دهند.
نشست بین‌المللی پریماکوف هر ساله با حضور کارشناسان و صاحبنظران برجسته در حوزه اقتصاد جهانی و روابط بین‌الملل در مسکو برگزار می‌شود. این نشست به یاد یوگنی پریماکوف دیپلمات مشهور، نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه پیشین روسیه نام‌گذاری شده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه