بدرقه هشت شهید مدافع حرم تا حرم مطهر امام هشتم(ع)

شهدایی که پس از هشت سال به وطن بازگشتند

بدرقه هشت شهید مدافع حرم تا حرم مطهر امام هشتم(ع)

مراسم تشییع پیکر هشت شهید مدافع حرم پس از سال‌ها دوری از وطن، روز پنجشنبه در مشهد برگزار شد.


پیکر پاک هشت شهید مدافع حرم اهل بیت(ع) پس از هشت سال به وطن بازگشتند. صبح پنجشنبه نهم آذر، مراسم استقبال از شهدای مدافع حرم که از خان‌طومان تفحص شده و پس از سال‌ها دوری به وطن بازگشتند، در فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد با استقبال جمع زیادی از امت شهیدپرور این شهر برگزار شد.
شهیدان مهدی ذاکرحسینی، رضا عباسی، حسین اکبری، علی آقاعبداللهی، سیدمصطفی صادقی، الیاس چگینی، محمدرضا یعقوبی و غلامعلی تولی؛ هشت شهیدی بودند که در میان استقبال باشکوه مردم مشهد، پس از سال‌ها دوری به وطن بازگشتند و به محضر امام هشتم(ع) رسیدند؛ شهیدانی که در دفاع از حرم حضرت زینب(س) در منطقه خان‌طومان به شهادت رسیدند و حالا پس از سال‌ها چشم‌انتظاری در میان استقبال مردم مشهد در مشهدالرضا(ع) تشییع شدند.
مردم شهیدپرور مشهد پیش از شروع مراسم تشییع شهدا که از ساعت ١۵ روز نهم آذر ماه از مهدیه مشهد آغاز شد، در محل قرار با شهدا حاضر شدند. بغض گلوی تمام حاضران و منتظران را فشرده بود و با یاد شهدای کربلا، چشم همه تر شد.
مردم با چشم گریان و در حالی که تصاویر شهدا را به دست گرفته بودند، برای بدرقه مسافران خان‌طومان آمدند. ذکر سالار شهیدان، اباعبدالله‌الحسین(ع)، آغازگر مراسم تشییع پیکر شهدا بود. قرائت دسته‌جمعی زیارت عاشورا، حال و هوای خیابان امام رضا(ع) و مهدیه مشهد را کربلایی کرده بود.
حضور خانواده شهدا در مراسم تشییع و در کنار مردم، انگار دل‌ حاضران را بیشتر سوزانده بود که تنها با اعلام حضور دختر شهید در کنار پیکر، صدای گریه مردم بیشتر شد. گویی مردم خود را از عمق جان با غم خانواده شهیدان شریک می‌دانستند.
رفته‌رفته بر جمعیت کسانی که خود را به بدرقه پیکر هشت شهید مدافع حرم رسانده بودند، افزوده شد؛ جمعیتی که گویا با تشییع این شهدا دوباره به یاد روز باشکوه تشییع حاج قاسم افتاده و داغ دلشان تازه شده بود.
مراسم تشییع پیکر مدافعان حرم زینبی، با ذکر یازهرا(س) و یاحسین(ع) مردم آغاز شد. جمعیت چشمگیری که به بدرقه شهدا آمده بودند، به نیابت از شهدا و به یاد آن‌ها، در عزای حضرت زهرا(س) و با ذکر شهدای کربلا بر سر و سینه می‌زدند.
کودکان بسیاری نیز همراه با خانواده به بدرقه شهدا آمده بودند تا به نوعی تسلای دل فرزندان شهدا باشند.
مگر می‌شود در چنین مراسمی، سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را یاد نکرد؛ سرداری که تمام مدافعان حرم شاگرد مکتب او بودند.
به یاد تمام شهدای مدافع حرم و سید شهیدان مقاومت، مردم پیکر شهدایی را که میهمان شهر امام رضا(ع) بودند، با نوای «لبیک یا زینب(س)» و «لبیک یا عباس(ع)» بدرقه می‌کردند. پرچم‌هایی منقش به ذکر اهل بیت(ع) نیز در میان جمعیت به اهتزاز درآمده بود.
حرم مطهر امام رضا(ع) میزبان شهدایی بود که به پیروی امام شهیدشان، کربلایی شدند. مردم مشهد با همخوانی صلوات خاصه حضرت رضا(ع) میهمانان امام هشتم(ع) را تا جوار حرم مطهر همراهی کردند. تابوت شهدا روی دست مردم عاشق و قدردان مشهد به حرم رسید.
زنی که با چشم گریان و شاخه گلی در دست به دنبال تابوت شهدا قدم برمی‌داشت، گفت: دلم می‌خواهد به مادران این شهدا بگویم در غمشان شریکم. کاش می‌توانستم با حضورم کمی تسلای دل آن‌ها باشم.
دختر نوجوانی هم که تصاویر شهدا را در دست داشت، اظهار کرد: شاید این شهدای عزیز را خیلی نشناسم؛ اما با مکتب و مسیر آن‌ها آشنا هستم و آرزو دارم در همان مسیر گام بردارم.
مردم، تنها به خاطر عشق و ارادات قلبی‌شان به خیابان آمده بودند و بدرقه شهیدان را وظیفه دینی و قلبی خود می‌دانستند.
مردی که همراه با پسر کوچکش برای تشییع شهدا آمده بود، بیان کرد: حضور این شهدا دوباره به ما یادآوری کرد نباید ارزش‌های خودمان را از یاد ببریم. فرزندان ما نباید شهدا را از یاد ببرند.
پس از برگزاری مراسم تشییع و ورود پیکرهای مطهر به حرم مطهر رضوی، مراسم وداع با شهدا در رواق امام خمینی(ره) برگزار شد.

خبرنگار: محدثه مودی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه