ادامه جنگ‌افروزی پس از شوِ صلح‌طلبی

همزمان با رفت‌وآمد وزیرخارجه آمریکا به تل‌آویو و نمایش تلاش برای تمدید آتش‌بس رژیم‌صهیونیستی با چراغ سبز آمریکا موج جدید حملات ضدانسانی خود به غزه را کلید زد

ادامه جنگ‌افروزی پس از شوِ صلح‌طلبی

با پایان یافتن مهلت آتش‌بس موقت میان رژیم صهیونیستی و حماس، در حالی که همگان انتظار تمدید دوباره و حتی تبدیل آن به آتش‌بس دائم را داشتند، ناگهان صبح روز گذشته اشغالگران دور جدیدی از تجاوز علیه باریکه غزه را آغاز کردند. در دور نخست تهاجم تل‌آویو به این جغرافیا، بیش از 50هزار فلسطینی شهید و زخمی شدند.


حال همه چیز از آغاز راند دوم جنایت صهیونیست‌ها در غزه البته با چراغ سبز روشن ایالات متحده آمریکا حکایت دارد.
براساس اعلام رسانه‌ها، در روز نخست حملات تاکنون (لحظه تنظیم گزارش) 109 فلسطینی به شهات رسیده و ده‌ها تن زخمی شده‌اند. 
منابع محلی از درگیری شدید مبارزان مقاومت با نظامیان اشغالگر در چندین محور ازجمله جحر الدیک و الشالهیات در شهر غزه، شرق خان‌یونس و نزدیکی بیمارستان رنتیسی خبر می‌دهند. مقاومت یک خودرو زرهی دشمن را در محله شیخ رضوان منهدم کرده و آن را به آتش کشیده است.

در حالی که در دور نخست حملات، اشغالگران عمدتاً مناطق شمالی و ازجمله شهر غزه را هدف گرفته بودند، در تهاجم جدید، استان رفح در جنوب در تیررس صهیونیست‌ها بوده است. مقاومت همچنین دیروز ۹مرحله عملیات راکتی و موشکی علیه شهر عسقلان و شهرک‌های کیزوویم، نیریم و عین الثالثه تدارک دید که در نتیجه آن، پنج صهیونیست زخمی شدند.

آغاز راند دوم جنایت با چراغ سبز یانکی‌ها
اما موج جدید حملات صهیونیست‌ها و اعلام جنگ علیه ساکنان باریکه غزه، آن هم تنها ساعاتی پس از خروج آنتونی بلینکن، وزیرخارجه ایالات متحده از تل‌آویو مورد توجه تحلیلگران قرار گرفته و بسیاری، این را به معنای آغاز جنایات اسرائیل با چراغ سبز آمریکا تعبیر کرده‌اند. هرچند بلینکن در راستای کسب وجهه بین‌المللی برای کشورش و همچنین تهیه خوراک رسانه‌ای تلاش داشت تور منطقه‌ای خود در خاورمیانه را به موضوع تلاش برای تمدید آتش‌بس و افزایش کمک‌های بشردوستانه به غزه مرتبط کند، اما هنوز ساعاتی از خروج وی از فلسطین اشغالی نگذشته بود که اشغالگران حملات خود به غزه را کلید زدند، مسئله‌ای که علاوه بر به محاق بردن این بازی رسانه‌ای، بر بی‌اعتباری بیشتر جهانی آمریکا می‌افزاید. وزیر خارجه آمریکا پنجشنبه برای چهارمین بار از زمان عملیات «طوفان الاقصی» به فلسطین اشغالی رفته بود. وی در دیدار با «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان از تمدید آتش‌بس در غزه دم زد اما در کنفرانس خبری با نتانیاهو گفت: «اسرائیل حق دارد هر کاری انجام دهد تا اطمینان حاصل کند کشتار ۷ اکتبر توسط حماس تکرار نمی‌شود».

تنش در کاخ سفید بر سر غزه
جنبش مقاومت اسلامی حماس در واکنش به این نوع موضع‌گیری با صدور بیانیه‌ای، دولت جو بایدن را مسئول ادامه یافتن جنایات جنگی رژیم اسرائیل دانست. در سوی مقابل و در شرایطی که عملیات زمینی اسرائیل در غزه در تحقق اهداف خود ناکام مانده، نتانیاهو با سوءاستفاده از حضور وزیر خارجه آمریکا بر طبل جنگ کوبیده و گفت: جنگ در غزه تا زمان ریشه‌کن شدن کامل حماس و آزادی همه «گروگان‌ها» ادامه پیدا خواهد کرد. همچنین «هرتزی هالوی» رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل با ادعای اینکه هدف این رژیم نابودی حماس است، گفت: جنگ غزه طولانی خواهد بود. اما همزمان با افزایش لفاظی‌های جنگ‌طلبانه در تل‌آویو، شبکه ان‌بی‌سی به نقل از مسئولان آمریکایی از افزایش مخالفت‌ها و فشارهای داخلی بر جو بایدن به دلیل حمایت از حمله نظامی ارتش رژیم صهیونیستی به غزه خبر می‌دهند. منبع یاد شده افزود: میزان اختلافات داخلی در دولت بایدن به سبب جنگ در غزه استثنایی است و در دولت‌های قبلی آمریکا سابقه نداشته است. آن‌ها تأکید کردند دیپلمات‌های آمریکایی در خاورمیانه در نامه‌هایی هشدار دادند وجهه آمریکا به دلیل رویکرد و مواضعی که در پیش گرفته (در خصوص جنگ غزه) به‌شدت مخدوش می‌شود. این نزاع در سطح حاکمیتی کاخ سفید در حالی است که در حوزه اجتماعی نیز نظرسنجی‌ها از روگردانی جامعه آمریکا از جنایات صهیونیست‌ها حکایت دارد. در این مسیر، مؤسسه افکارسنجی گالوپ از مخالفت ۶۷درصدی جوانان آمریکایی با اقدامات ارتش اسرائیل در غزه خبر داد. نتایج نظرسنجی مؤسسه مورنینگ کانسالت هم از حمایت ۵۳درصد رأی‌دهندگان آمریکایی از برقراری آتش‌بس دائم در غزه حکایت دارد.

روند محاکمه نتانیاهو آغاز می‌شود
حماقت صهیونیست‌ها در آغاز دوباره تهاجم علیه غزه در حالی است که روز گذشته شبکه 12 اسرائیل از آغاز جلسات محاکمه نتانیاهو از هفته آینده خبر داد و روزنامه هاآرتص نیز نوشت جلسه دادگاه نتانیاهو از یکشنبه آینده از سر گرفته می‌شود. نخست‌وزیر اسرائیل در ارتباط با سه پرونده به رشوه‌خواری، کلاه‌برداری و خیانت در امانت متهم است و جلسات دادگاه او از سال 2020 آغاز شده، هرچند نتانیاهو این اتهامات را با انگیزه سیاسی می‌داند.  هفته‌های گذشته بسیاری از منابع اسرائیلی از پایان عمر سیاسی نتانیاهو سخن گفته‌اند. یک عضو ارشد حزب لیکود (به رهبری نتانیاهو) سه‌شنبه با بیان اینکه نتانیاهو از کودتای سیاسی علیه خود واهمه دارد، گفت: اعضای حزب امکان رأی عدم اعتماد به نتانیاهو را بررسی کرده‌اند و نام چند فرد نیز برای جانشینی او مطرح است.

خبرنگار: جاوید

برچسب ها :
ارسال دیدگاه