قمار بزرگ در آستانه المپیک!

گمانه‌زنی‌ها درباره انتخاب سرمربی جدید تیم ملی کشتی آزاد

قمار بزرگ در آستانه المپیک!

جدایی ناگهانی پژمان درستکار از کادر فنی تیم ملی کشتی آزاد و موافقت علیرضا دبیر با این استعفا یکی از عجیب ترین اتفاقات اخیر کشتی ایران پس از حضور در رقابت‌های جهانی و بازی‌های آسیایی بود.


هرچند که برخی کارشناسان و پیشکسوتان انتقاداتی از عملکرد کادر فنی تیم ملی آزاد ایران داشتند، اما حمایت دبیر پس از اتمام مسابقات از حضور درستکار در جمع کادرفنی تیم ملی نشان داد او می‌تواند تا بازی‌های المپیک پاریس به فعالیت خود در کادرفنی تیم ملی ادامه دهد، اما در اوج ناباوری پژمان درستکار از ادامه فعالیت در کادرفنی تیم ملی انصراف داد تا آزادکاران در کمتر از هشت ماه تا شروع بازی‌های المپیک بدون سرمربی باقی بمانند.
با این حال توقع می‌رفت پس از خداحافظی درستکار، دبیر بدون فوت وقت سرمربی جدید آزادکاران را معرفی کند، اما نه تنها این اتفاق رخ نداده، بلکه برخی اسامی به عنوان گزینه‌های هدایت تیم ملی مطرح شده که در خصوص توانمندی آن‌ها ابهامات بسیار زیادی در حوزه کشتی مطرح است.
طرح نام منصور برزگر ، محسن کاوه یا اکبر فلاح به عنوان سرمربی جدید تیم ملی یا مدیر فنی تیم ملی آزاد شاید در نگاه نخست یک انتخاب معقول به حساب آید، اما وقتی توانمندی این نفرات با مربیان حریف را مورد مقایسه و آنالیز قرار می‌دهیم به نتیجه رضایت بخشی نمی‌رسیم، از این رو باید دید آیا علیرضا دبیر در آستانه بازی‌های المپیک سرنوشت تیم ملی را به اما و اگر خواهد سپرد یا با انتخابی معقول تیم ملی را از دروازه ورود به حاشیه و تنش دور نگه می‌دارد.

زنگ خطر روس‌ها
از طرفی دیگر برگزاری رقابت‌های لیگ برتر کشتی آزاد این حقیقت تلخ را برملا ساخت که کشتی‌گیران ایرانی در برابر حریفان روس خود که به عنوان لژیونر به لیگ ایران آمدند، دسته جمعی شکست خوردند و این اتفاق می‌تواند زنگ خطر بزرگی برای مجموعه مدیریت کشتی ایران به حساب آید. بدون تردید اگر معضلات و کمبودهای موجود در این حوزه برطرف نشود، بعید نیست در بازی‌های المپیک برخی نتایج دور از انتظار توسط برخی کشتی‌گیران آزادکار ما دوباره تکرار نشود تا حسرت و اندوه آن‌ها سوژه عکاسان و تصویربرداران حاضر در پاریس شود.
مطمئناً در آوردگاه بزرگی نظیر المپیک همه ورزشکاران جهانی که سهمیه ورودی به بازی‌ها را بدست آورده‌اند تمام توانمندی و ظرفیت خود را به کار خواهند گرفت تا برای کشورشان افتخارآفرینی کنند،. با این شرایط باید به نحوی برنامه ریزی کرد که استعدادهای موجود در این رشته مهیج و جذاب زیر نظر یک کادر مجرب و با دانش برای حضور در مسابقات حساس و سرنوشت‌ساز به مرز آمادگی برسند تا دوباره پرچم ایران در یک تورنمنت جهانی معتبر به اهتزار در آید. 
قطعاً اگر بناست آرامش نسبی موجود در کشتی ایران با کنار رفتن درستکار از بین برود و تیم ملی دوباره درگیر قهر و آشتی‌های گاه و بیگاه آدم‌های این حوزه شود، همان بهتر که پژمان درستکار همچنان به عنوان نفر یک تیم ملی مشغول به کار بماند تا پروسه تغییر و تحولات به بعد از المپیک موکول شود، اگر هم اصرار به ایجاد شوک به حوزه آزادکاران است، بهتر است دبیر به سراغ اصلح‌ترین گزینه برای هدایت تیم ملی کشتی آزاد برود.
نکته تأمل برانگیز اینجاست که هیچ یک از گزینه‌های مطرح شده برای هدایت تیم ملی در بازی‌های المپیک نه توانمندی لازم را برای خلق یک نتیجه خارق‌العاده دارند، نه رزومه قوی و چشمگیر، به همین دلیل یک دلهره بزرگ و عمومی میان علاقه‌مندان به این رشته ورزشی به راه افتاده که تنها انتخاب یک فرد واجد شرایط می‌تواند آن را به کلی از بین ببرد، در غیر این صورت از هم اکنون می‌توان ناقوس ناکامی در المپیک را به راحتی شنید.

خبرنگار: سینا حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه