ضرورت اجماع در تصمیم‌های حوزه دریای خزر 

امیرعبداللهیان در اجلاس وزرای خارجه کشورهای ساحلی خزر عنوان کرد

ضرورت اجماع در تصمیم‌های حوزه دریای خزر 

اجلاس وزیران خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر روز گذشته به میزبانی مسکو برگزار شد.


​​​​​​​به گزارش ایرنا، وزیر خارجه کشورمان در این نشست با اشاره به اینکه امنیت، مقوله‌ای به هم پیوسته است، ابتکار عمل و هوشیاری کشورهای حاشیه دریای خزر را در خصوص تحولات فلسطین حائز اهمیت دانست.
حسین امیرعبداللهیان در ادامه ایفای نقش سازمان‌های بین‌المللی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی و به شهادت رساندن بیش از ۱۶هزار نفر از مردم فلسطین را خواستار شد و گفت:‌ «باید جنایتکاران جنگی رژیم صهیونیستی در دادگاه بین‌المللی مجازات شوند».
وی در بیان پیشنهادهای دیگر برای اجبار اسرائیل به توقف حملات خونبار به نوار غزه و کرانه باختری گفت:‌ «صادرات کالا به سرزمین‌های اشغالی فلسطین متوقف شود و کالاهای ساخت اسرائیل تحریم شوند، این، حداقل کار برای همدردی با مردم غزه است».
امیرعبداللهیان گفت:‌ «جمهوری اسلامی ایران در چارچوب عرف، حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های سازمان ملل، ضمن به رسمیت شناختن حق مقاومت مردم فلسطین در برابر اشغالگر و ضمن اینکه حماس را یک سازمان فلسطینی آزادی‌بخش می‌داند ، بر ضرورت اعمال حق تعیین سرنوشت و تشکیل دولت فلسطینی به پایتختی قدس شریف و بازگشت آوارگان تأکید داشته و از تمامی کشورها می‌خواهد تا رسیدگی کامل، این موضوع را در دستور کار فوری و جدی خود به ویژه در سازمان ملل متحد قرار دهند».
امیرعبداللهیان در ادامه تأکید کرد:  «برای جلوگیری از این وضعیت، صرفاً ابراز انزجار از جنایات افسارگسیخته صهیونیست‌ها در غزه کفایت نمی‌کند، بلکه باید فراتر از آن اقدام کرد. ضرورت دارد در همه نشست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله این نشست ارزشمند با اتخاذ موضعی واحد و برداشتن گام‌هایی اثربخش و هماهنگ نسبت به فعال سازی همه اهرم‌های فشار برای توقف فوری حملات ارتش رژیم اسرائیل به غزه، ورود هرچه سریع‌تر کمک های بشردوستانه به این منطقه،  رفع محاصره غزه و مقابله با هرگونه سیاست خطرناک کوچ اجباری مردم آن اقدام شود».
امیرعبداللهیان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت نمایندگان ویژه پنج کشور ساحلی برای توسعه همکاری‌ها، گفت:‌ «ایجاد دبیرخانه یا سازمانی که بتواند همه حوزه‌های همکاری در دریای خزر را مدیریت و نظارت کند، ‌امری ضروری است».
وزیر امور خارجه با تأکید بر اینکه همه تصمیمات در خصوص مسائل این دریا باید با اجماع و توافق پنج کشور ساحلی باشد، خاطرنشان کرد: «برای تبدیل دریای خزر به نماد واقعی دوستی، پیشرفت و توسعه، نیازمند تقویت هرچه بیشتر تعامل و همکاری‌های جمعی هستیم».
وی در ادامه با اشاره به اینکه دریای خزر، میراث مشترک، کانون دوستی و منشأ خیر و برکت برای بیش از ۲۷۰ میلیون جمعیت کشورهای حاشیه این دریاست، بر ضرورت حفظ محیط زیست و منابع این دریا برای نسل‌های آینده تأکید کرد.
امیرعبداللهیان با بیان اینکه امنیت در دریای خزر،‌ تفکیک‌ناپذیر است،‌ خاطرنشان کرد: «همه کشورهای ساحلی این دریا نسبت به حفظ ثبات و امنیت و توسعه پایدار در پهنه آبی این دریا مسئولیت دارند».
وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر تهدیدات و چالش‌های فراوان زیست محیطی پیش روی ما قرار دارد که حل آن‌ها نیازمند همکاری جمعی پنج کشور ساحلی است، یادآور شد: «یکی از مهم‌ترین این چالش‌ها، تهدید پایین آمدن سطح تراز آب دریای خزر ناشی از عوامل انسانی و غیر انسانی از جمله کاهش حجم آب رودخانه‌های ورودی به دریای خزر، تغییرات اقلیمی و احداث سدها و مخازن و تأسیسات صنعتی و کشاورزی در مسیر رودخانه‌های ورودی به دریای خزر است».

برچسب ها :
ارسال دیدگاه