چتر بیمه‌ای بر سر بیش از 7 هزار زوج نابارور

در گفت‌وگوی قدس خراسان با سازمان‌های بیمه‌ای تأمین اجتماعی و سلامت مشخص شد

چتر بیمه‌ای بر سر بیش از 7 هزار زوج نابارور


«پنج سال اول زندگیمان با روش‌های پیشگیری از بارداری سپری شد. نه اینکه بچه دوست نداشتیم نه؛ اما به خاطر کار همسرم به شهر دیگری رفته بودیم و من دلم می‌خواست دوران بارداری و زایمان را کنار خانواده‌هایمان باشیم. تمام این مدت با دیدن بچه‌های فامیل و آشنا قند در دلمان آب می‌شد. ما حتی اسمش را هم انتخاب کرده بودیم و با هم چک و چانه‌هایمان را زده بودیم. حالا سه سالی از برگشتن به شهرمان و تصمیم برای بچه‌دار شدن گذشته است. سال اول را خیلی جدی نگرفتیم. پس از آن اما کم‌کم نگرانی خودمان و اطرافیان شروع شد. پس از مراجعه به پزشک متوجه شدیم به خاطر مشکلی که همسرم دارد، حالا حالاها باید از پله‌های مطب‌ها و بیمارستان‌ها بالا و پایین برویم و امیدوار باشیم روزی بتوانیم فرزند خودمان را در آغوش بکشیم. شاید اگر آن پنج سال نخست زندگی که جوان‌تر بودیم، متوجه می‌شدیم و درمان را شروع می‌کردیم، الان داشتیم به دخترمان راه رفتن یاد می‌دادیم». 
این‌ها حرف‌های «مهناز» است که به قول خودش در آستانه 35سالگی، دغدغه در آغوش کشیدن بچه را دارد و با وجود حمایت‌های بیمه‌ای که از زوج‌های نابارور می‌شود، باز هم هزینه‌ها را برای قشر متوسط و کمتر از متوسط زیاد می‌داند. 
 
حمایت‌های قانونی از زوج‌های نابارور
ماده 43 قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، عنوان می‌کند: در راستای بندهای «ح» و «د» ماده (۱۰۲) قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران وزارت بهداشت مكلف است با همكاری وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی و سازمان‌های بیمه‌گر، برنامه‌‌ها و اقدامات لازم را برای برخورداری همه زوج‌هایی كه با وجود اقدام به بارداری به مدت یک سال یا بیشتر، صاحب فرزند نشده‌‌اند، از برنامه‌های معاینه، بیماریابی، تشخیص علت ناباروری و درمان آن زیر پوشش كامل بیمه‌‌های پایه، بدون محدودیت زمان و دفعات مورد نیاز به تشخیص پزشک معالج به عمل آورد. طبق تبصره یک این ماده قانونی برای افراد بالای 35 سال، مدت مذكور در ماده فوق از یک سال به 6 ماه كاهش می‌یابد و بر اساس تبصره 2 كسانی كه دچار سقط مكرر شده‌اند، مشمول این ماده هستند.
 
رشد 44 درصدی پرونده‌های ناباروری تأمین اجتماعی
 رئیس اداره رسیدگی به صورت‌حساب‌های اسناد پزشکی مدیریت درمان تأمین اجتماعی خراسان رضوی در این باره به خبرنگار قدس خراسان می‌گوید: خدمات درمان ناباروری طبق بسته‌های اعلام شده در دستورالعمل ناباروری مصوب شورای عالی بیمه شامل میکرواینجکشن یا آی‌سی‌اس‌آی،   آی‌وی‌اف، اف‌ای‌تی و آی‌یوآی در مراکز درمانی دولتی و عمومی غیردولتی با سهم سازمان ۹۰ درصد و در مراکز خیریه و خصوصی با سهم سازمان ۷۰ درصد تعرفه‌ها قابل پرداخت است.
 بهزاد خلیل‌زاده در پاسخ به این پرسش که از ابتدای امسال چند زوج نابارور در خراسان رضوی از خدمات بیمه درمانی تأمین اجتماعی بهره‌مند شده‌اند، عنوان می‌کند: در 6 ماهه نخست سال جاری 3 هزار و 990 پرونده در قالب بسته‌های ناباروری در مراکز درمان ناباروری استان پذیرش شده و در مقایسه با تعداد پرونده‌های سال پیش که 2 هزار و 774 مورد بود،  ۴۴درصد رشد را نشان می‌دهد.
 او ادامه می‌دهد: این خدمات برای زنان نابارور تا سن 49 سالگی ارائه می‌شود و برای مردان محدودیتی ندارد. زوج نابارور در تعریف ما زوجی است که با گذشت دست‌کم یک سال از ازدواج نتوانسته‌اند صاحب فرزند شوند.
 
بیمه سلامت برای درمان زوج‌های نابارور 71 میلیارد تومان پرداخت کرد 
مدیر کل بیمه سلامت خراسان رضوی هم در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: ناباروری به دو شکل است؛ در ناباروری اولیه زوج بدون فرزند پس از یک سال تلاش برای باروری، به طور طبیعی بارداری موفق نداشته است. برای خانم‌های بالای 35 سال مدت مذکور به 6 ماه کاهش می‌یابد. کسانی که دچار سقط مکرر شده‌اند نیز مشمول بند فوق می‌شوند. در ناباروری ثانویه زوجی که دارای فرزند زنده بوده و برای بارداری دوباره، دچار مشکل هستند و پس از یک سال پیشگیری نکردن از بارداری، نتوانسته‌اند باردار شوند.
محمد وجدانی در ادامه بیان می‌کند: بیمه‌شدگان مشمول عبارت‌اند از خانم‌های متأهل تا 49 سال تمام و آقایان متأهل که شرایط ناباروری اولیه و ثانویه را داشته باشند. خانم باید دست‌کم دارای دفترچه یکی از صندوق‌های بیمه سلامت باشد. نوع بیمه مرد ملاک نیست.
به گفته او خدمات درمان ناباروری شامل ویزیت و پیگیری، پاراکلینیک، دارو و لوازم مصرفی و اقدامات تشخیصی و درمانی تخصصی برای زوجین نابارور اولیه و ثانویه است که در سامانه نسخه‌نویسی الکترونیک نشاندار شده‌اند.
مدیر کل بیمه سلامت خراسان رضوی عنوان می‌کند: تعهدات سازمان‌های بیمه‌گر پایه در مراکز دولتی و عمومی غیردولتی معادل 90درصد و در مراکز خصوصی و خیریه معادل 90 درصد تعرفه عمومی غیر دولتی بوده و فرانشیز پرداختی توسط بیمار در صورت داشتن بیمه تکمیلی توسط بیمه مربوطه قابل محاسبه و پرداخت است.
 وجدانی بیان می‌کند: تعداد بیمار نشاندار شده (نشان ناباروری) از ابتدای شروع طرح (سال 1400) تاکنون 67 هزار و 353 نفر در کشور است که از این تعداد  13 هزار و 754 بیمار نابارور در خراسان رضوی هستند.
وی کل پرونده‌های ناباروری زیر پوشش بیمه سلامت در کشور را از ابتدای سال جاری 9هزار و 391 مورد عنوان و اعلام می‌کند که از این تعداد 3 هزار و 165 مورد مربوط به خراسان رضوی است.
مدیر کل بیمه سلامت استان می‌گوید: مجموع هزینه‌های سهم سازمان بیمه سلامت در پرونده‌های ناباروری کل کشور در سال جاری 312 میلیارد و 814 میلیون تومان بوده که از این عدد 116میلیارد تومان برای پرونده‌های ناباروری خراسان رضوی هزینه شده است.
وجدانی اعلام می‌کند: از ابتدای شروع طرح یعنی سال 1400 تاکنون 71 میلیارد تومان برای زوج‌های نابارور زیر پوشش بیمه سلامت هزینه شده که از این میزان 50 میلیارد تومان هزینه‌های سرپایی و بقیه مربوط به بستری بوده است.
 دغدغه جمعیت و فرزندآوری در کشور اگرچه با اقدام‌های خوبی از جمله پوشش‌های بیمه‌ای برای زوج‌های نابارور همراه بوده؛ اما کماکان هزینه‌هایی که سهم بیمار است، برای برخی خانواده‌ها زیاد است؛ آن‌قدر زیاد که اولویت‌های اقتصادی مهم‌تری مانند معاش و اجاره‌خانه جای آن را می‌گیرد. 

خبرنگار: معصومه مؤمنیان

برچسب ها :
ارسال دیدگاه