خارج شدن فرسایش بادی در خراسان جنوبی از حالت عادی

خارج شدن فرسایش بادی در خراسان جنوبی از حالت عادی

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: فرسایش بادی در این استان از حالت عادی خارج و خشکسالی‌های متمادی سبب ایجاد چشمه‌های تولید گرد و غبار شده است.


علیرضا نصرآبادی عنوان کرد: میانگین کشوری فرسایش خاک در کشور ۱۴ تن در هکتار گزارش شده و در عرصه‌های بیابانی خراسان جنوبی به ۲۱ تن در هکتار رسیده که این مقدار بیشتر از میانگین کشوری است. مراتع خشک شده نیز در افزایش ریزگردها اثرگذار هستند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی افزود: پوشش گیاهی عامل تثبیت‌کننده خاک و ریزگردها بوده و در سطح ملی در تخصیص اعتبارات، به این موضوع توجه ویژه‌ای شده‌ است.
نصرآبادی اظهار کرد: مجاورت با دو کویر بزرگ و تحمیل ۲۲ سال خشکسالی در کنار کاهش بارندگی، از عوامل مؤثر بر فقر پوشش گیاهی و توسعه کانون‌های بحرانی فرسایش بادی استان است.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی  با اشاره به مساحت کانون‌های بحرانی فرسایش بادی استان گفت: کانون‌های بحرانی فرسایش بادی استان از یک میلیون و ۳۰۰هزار هکتار در گذشته، اکنون به ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار رسیده و تعداد کانون‌های فرسایش بادی از ۲۸ به ۳۲ مورد افزایش یافته است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه