تابلوهای تبلیغاتی مظهر ساده آسیب به زبان فارسی 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی مطرح کرد

تابلوهای تبلیغاتی مظهر ساده آسیب به زبان فارسی 


مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی صبح دیروز سه‌شنبه در نخستین جلسه هم‌اندیشی پاسداشت زبان فارسی که به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، بر ضرورت آسیب‌شناسی در حیطه زبان و ادبیات پارسی و بحث و بررسی چالش‌ها و موانع برون‌رفت از آن‌ها تأکید و اظهار کرد: بنا بر اصل ۱۵ قانون اساسی ما زبان مادری، زبان و خط رسمی مشترک مردم ایران، فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد؛ ولی استفاده از زبان محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس در کنار زبان فارسی، آزاد است.
محمد حسین‌زاده عنوان کرد: زبان فارسی، نماد هویت ملی ایرانی و زنجیر پیونددهنده ما به تاریخ است. اگر به این زبان و ادبیات خدشه‌ای وارد شود، در حقیقت ارتباط ما با هویت و باورهای ملی‌مان و با اسطوره‌های ادبی ایرانی چون حافظ، سعدی، مولانا، فردوسی و… متزلزل خواهد شد و از بین خواهد رفت.
وی با اشاره به شکل‌گیری شورای پاسداشت زبان و ادب فارسی در کشور، گفت: شهر مقدس مشهد به عنوان دومین کلانشهر ایران که مرقد منور امام رضا(ع) در آن قرار دارد، سالانه میزبان خیل عظیمی از زائران داخلی و خارجی است و به دلیل اقتصادی پویا و گسترده که منتج از استقرار حجم بالای کارخانه‌ها و بیش از ۶ هزار واحد صنعتی در آن است، همچنین وجود محصولات متنوع؛ بازرگانان و میهمان خارجی زیادی را به این کلانشهر کشانده است و از سوی دیگر وجود زادگاه و آرامگاه فردوسی، وجوب شکل‌گیری شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی را در این شهر دو چندان می‌کند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه، هجمه‌های آگاهانه و ناآگاهانه داخلی بر پیکره زبان فارسی را خطری جدی برشمرد و گفت: در داخل کشور چه مغرضانه و چه از روی ناآگاهی آسیب‌هایی متوجه زبان و ادبیات ماست که زنگ خطر را برای فرهنگ و زبان ایرانی به صدا درآورده است. مظاهر ساده این اتفاق را می‌توان در تبلیغات محیطی، تابلوهای سر درِ اماکن کسب ‌وکار و تبلیغات مجازی به عینه مشاهده کرد.
حسین‌زاده این جلسه را به عنوان یک کنش غیر ابلاغی معرفی کرد و گفت: برگزاری این جلسه و تداوم آن به هیچ وجه از سوی سازمان‌های بالادست ابلاغی نبوده، بلکه باری بر ذمه ما به عنوان متولیان فرهنگ و هنر است، نیازی که در جامعه کاملاً احساس می‌شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه