پیام مهم حزب‌الله به اشغالگران 

رمزگشایی حمله موشکی شدید از جنوب لبنان به عمق استراتژیک رژیم‌صهیونیستی 

پیام مهم حزب‌الله به اشغالگران 

پس از گذشت 130 روز از جنگ در غزه، رسانه‌های عبری دیروز از حمله موشکی سنگین حزب‌الله به عمق سرزمین‌های اشغالی خبر دادند.


در این اقدام برای نخستین بار پایگاه‌های نظامی رژیم اسرائیل در شهر صَفد هدف قرار گرفت. براساس گزارش رسانه‌های عبری دست‌کم هشت موشک به پایگاه‌های نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در این شهر اصابت کرد که طی آن یک صهیونیست کشته و هفت نفر دیگر زخمی شدند. در واکنش، رژیم اشغالگر حملات پردامنه‌ای را به جنوب لبنان ترتیب داد که دست‌کم چهار شهید و حداقل 9 زخمی (تا لحظه تنظیم گزارش) در پی داشته است.

راهبرد حزب‌الله تغییر کرده است؟
 علاء حسن، کارشناس لبنانی در گفت‌وگو با قدس درباره حملات اخیر با بیان اینکه هدفی که مورد اصابت قرار گرفت، بسیار با اهمیت بود و می‌توان گفت این حملات یک طرح عملیاتی اسرائیل را ناکام گذاشته است، تأکید کرد: نکته مهم این است که حزب‌الله تا این لحظه (عصردیروز) هنوز مسئولیت موشک‌باران را برعهده نگرفته است؛ معمولاً شیوه حزب‌الله بر این منوال بوده که پس از انجام هر عملیاتی بیانیه رسمی در این باره صادر می‌کند؛ باید دید طی ساعات آتی دفتر رسانه‌ای حزب‌الله بیانیه‌ای درباره موشک باران صفد صادر خواهد کرد یا نه؛ البته ممکن است همین برعهده نگرفتن مسئولیت این حمله نیز خود حامل پیامی برای تل‌آویو باشد.
علاءحسن در پاسخ به این پرسش که با توجه به نوع حمله و تسلیحات به کار رفته و عمق حملات روز گذشته، آیا تغییر راهبردی از سوی محور مقاومت و حزب‌الله در قبال شیوه برخورد با رژیم صهیونیستی رخ داده است، تصریح کرد: نمی‌توان گفت تغییر آنچنانی در راهبرد حزب‌الله صورت گرفته است،البته با کمی احتیاط می‌توانیم بگوییم حزب‌الله وارد مرحله جدیدی شده است، اما این فاز جدید هنوز گسترده و فراگیر نیست.

اقدامی برای تغییر معادلات
کارشناس لبنانی در تشریح راهبرد فعلی رژیم اسرائیل در قبال محور مقاومت، گفت: صهیونیست‌ها در یک ماه و نیم گذشته به این تصور رسیده‌اند که دست بالاتری در قبال جبهه مقاومت در فاز عملیاتی دارند؛ به عنوان نمونه حملاتی را علیه مواضع مقاومت در سوریه و لبنان و چند ترور پیاپی علیه فرماندهان و مسئولان مقاومت انجام دادند. درواقع آن‌ها تصور می‌کنند در یک مرحله بینابینی میان جنگ و صلح با محور مقاومت قرار دارند و در این مرحله به دلیل اینکه آمریکایی‌ها را حامی و همراه می‌بینند، تلاش می‌کنند تا جایی که امکان دارد اهداف مدنظر خود را در مناطق مختلف هدف قرار دهند.
تحلیلگر سیاسی لبنانی با بیان اینکه به نظر می‌رسد محور مقاومت نیز در قبال راهبرد جدید رژیم اسرائیل رویکرد جدید اتخاذ کرده است، تصریح کرد: محور مقاومت پس از اینکه به این نتیجه رسید ادامه روند کنونی نمی‌تواند اهداف مورد نظر آن‌ها را تأمین کند، تصمیم گرفت هزینه این دست اقدامات را برای رژیم صهیونیستی و آمریکا افزایش دهد؛ به این معنی که با حملات دقیق و عمیق‌تر آن‌ها را وادار به توقف حملاتشان کند یا اینکه اسرائیل و آمریکا را به واکنشی وادار کند که دست محور مقاومت را برای هر نوع واکنشی باز گذارد.
وی با اشاره به اینکه رویکرد جدید محور مقاومت وجه دومی دارد، افزود: بخش دوم رویکرد محور مقاومت مربوط به بخش سیاسی ماجرا و ادامه مذاکرات است. همواره در مذاکرات سیاسی طرفین برای گرفتن امتیازات بیشتر دست به اقداماتی در میدان می‌زنند تا از این طریق اهرم فشاری برای داشتن دست بالاتر از طرف مقابل داشته باشند. بنابراین با توجه به برقرار بودن مذاکرات میان طرفین در سطوح مختلف به نظر می‌رسد حملات روز گذشته علیه مواضع صهیونیست‌ها در عمق سرزمین‌های اشغالی اقدامی برای گرفتن امتیاز بیشتر در میز مذاکره بوده است.

خبرنگار: سید احمد موسوی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه