تبلور غیرت یمنی در راهپیمایی‌های میلیونی

گفت‌وگو با«أسامه الفران» فعال رسانه‌ای یمنی به‌بهانه راهپیمایی‌های میلیونی جمعه‌ها در این کشور که با گذشت چهار ماه از نسل‌کشی در غزه هنوز هم پرشور برگزار می‌شود

تبلور غیرت یمنی در راهپیمایی‌های میلیونی

جمعه گذشته هم مانند تمام جمعه‌ها در چهار ماه گذشته، شهرهای مختلف یمن شاهد حضور میلیونی و خیره‌کننده یمنی‌ها در حمایت از مردم مظلوم غزه بود. راهپیمایی‌ها و تجمع‌هایی که با همان شور و گرمای روزهای نخست حملات صهیونیست‌ها برگزار می‌شود و حیرت جهانیان را برانگیخته است.


مردمی که خودشان به‌تازگی از آتش هشت سال تجاوز و جنایت ائتلاف سعودی بیرون آمده بودند، حالا باز دوباره پاسخ حمایتشان از مظلومان فلسطین را با بمب‌های آمریکایی و انگلیسی می‌گیرند و انگار نه انگار! اراده‌ و اعتقادی دارند بی‌مانند. تظاهرات این جمعه با حضور 
«مهدی المشاط» رئیس شورای عالی سیاسی یمن و با شعار «ساحاتنا جهاد: ثابتون مع غزة حتى النصر» در میدان «سبعین» صنعا برگزار شد؛ یعنی خستگی نمی‌شناسند و تا آخر پای اعتقادشان ایستاده‌اند. «أسامة الفران» فعال رسانه‌ای یمنی بیانیه این مراسم را خواند که با او گفت‌وگویی ترتیب دادم. او گفت‌وگو را با این جمله آغاز کرد: «خدا را سپاس می‌گویم من را از ملتی قرار داد که امروز خوارکننده بزرگ‌ترین قدرت استکباری جهان - آمریکا و اسرائیل - شده است و من آن را شرف بزرگی برای خود می‌دانم و از خدا می‌خواهم شایستگی آن را داشته باشم». 
او در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان گوینده، نویسنده و تولیدکننده محتوای دیجیتال فعالیت می‌کند. خودش را مجاهدی در راه خدا و زیر پرچم رهبری عبدالملک الحوثی می‌داند و آمادگی دارد هر زمان لازم باشد در میدان جنگ نظامی حاضر شود. پرسش‌های من از او شاید پرسش ذهنی خیلی‌های دیگر هم باشد. پاسخ‌های او را بخوانید.

 چه می‌شود یمن با آنکه به تازگی از زیر حملات وحشیانه ائتلاف سعودی خارج شده بود، تمام‌عیار به حمایت از مردم فلسطین برخاست؟
اینکه ملت یمن با این شجاعت برای کمک به فلسطین و ملت مظلوم آن وارد عمل شد، به فضل خداوند متعال و فرهنگ و ایمان ملت یمن برمی‌گردد که مسئله فلسطین را مسئله اصلی امت اسلامی می‌داند و دشمنانش را بر اساس مواضع آن‌ها در قبال مسئله فلسطین گروه‌بندی می‌کند. آمریکا و اسرائیل دشمن امت اسلامی هستند و خداوند متعال می فرماید: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الْيَهُودَ وَالنَّصَارَىٰ أَوْلِيَاءَ بَعْضُهُمْ أَوْلِيَاءُ بَعْضٍ وَمَنْ يَتَوَلَّهُمْ مِنْكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللهَ لَا يَهْدِي الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ». ملت یمن ائتلاف متجاوز سعودی - آمریکایی را جز مانعی میان خود و هدفش که آزادسازی مسجدالاقصی و رسیدن به وعده الهی است، نمی‌دانست؛ برای همین امروز مواضع ملت یمن در همبستگی با ملت فلسطین است؛ چه از طریق عملیات در دریای سرخ و شلیک موشک و پهپاد به سمت فلسطین اشغالی، چه با بسیج عمومی و راهپیمایی‌های میلیونی در هر جمعه. این مواضع از ملت یمن عجیب نیست؛ یمنی‌ها هر جانفشانی و بهایی که لازم باشد می‌پردازند.

 اقدام ملت یمن در حمایت از مردم غزه، آمریکا و انگلیس و همپیمانانشان را بر آن داشت بار دیگر حملاتی را علیه یمن آغاز کنند؛ واکنش مردم یمن به این حملات چیست؟ آیا از اقدام خود پشیمان نیستند؟
واکنش افکار عمومی و ملت یمن در مقابل تجاوز آمریکایی - انگلیسی به یمن در حمایت از کشتی‌های اسرائیلی، مانند واکنش یک فرد بسیار تشنه و عطش‌دیده هنگامی است که آب می‌یابد؛ ملت یمن آرزوی این مبارزه و مواجهه را داشته و امروز با تمام وجود در پیشگاه خدا و مردم جهان به مواضعش مباهات می‌کند که به شرف مبارزه با سه شرّ مجسم یعنی آمریکا، انگلیس و اسرائیل نائل شده است. ملت یمن می‌ترسد خداوند متعال را ملاقات کند و دشمنانش طعم قدرت معروف، شدید و تاریخی یمن را نچشیده باشند؛ پس خداوندی را سپاس که آمریکا را به این ورطه انداخت و امروز آن‌ها گرفتار شده و در مقابل تمام جهانیان مورد تمسخر قرار گرفته‌اند. ملت یمن چه چیزی را می‌خواهد که شرف آن بالاتر از شکست آمریکا به‌عنوان پرچمدار کفر باشد؟

 وضعیت اجتماعی و اقتصادی در یمن پس از سال‌ها جنگ چگونه است؟ آیا مردم مشکل معیشتی ندارند که این‌گونه وارد معرکه شده‌اند؟
وضعیت معیشتی در یمن سخت و سطح اقتصادی مردم پایین است؛ برای کسی که با طبیعت اجتماعی و روحی مردم یمن آشنا نباشد سخت است که بر اساس وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم یمن بخواهد آن‌ها را توصیف کند. ممکن است ملت یمن به لحاظ اقتصادی در رنج باشد اما محال است این رنج بر اصول و اخلاقش تأثیر بگذارد. مبانی ملت یمن بر دین و اعتماد به خدای متعال استوار است و برای یک یمنی با درآمد محدود  - که 80درصد مردم یمن این‌گونه هستند - خوشایندتر است که دارایی‌اش را برای ساخت پهپادی هزینه کند که با آن اسرائیل مورد هدف قرار می‌گیرد تا اینکه بخواهد آن را برای نیازهای شخصی‌اش هزینه کند. به عبارت دیگر، ملت یمن صبر می‌کند و تحمل دردهای معیشتی برایش والاتر، عزیزتر و شرافتمندانه‌تر از این است که دست‌بسته بایستد در حالی که دینش، یاری برادرانش در فلسطین و کمک برای به ثمر نشستن خون‌های کودکان - که هر روز توسط صهیونیست‌ها کشته می‌شوند - را از او می‌خواهد.

 حضور میلیونی مردم یمن در راهپیمایی‌ها سبب تعجب مردم جهان شده؛ چه چیزی سبب می‌شود ملت یمن این‌گونه در میدان حاضر شوند و شعار «لا نبالي لا نبالي إجعلوها حرب کبری عالمية» سر دهند؟
آنچه سبب می‌شود ملت یمن این‌گونه میلیونی و قابل احترام در برابر دیدگان جهانیان، در راهپیمایی‌ها حاضر شوند، درک طبیعی آن‌ها از درگیری و تقابل با صهیونیسم است که از صحنه‌های تظاهرات مردم یمن وحشت دارند. بیرون آمدن مردم یمن در هر جمعه، برخاسته از عمق ایمان و ایستادگی آن‌ها در قبال آرمان فلسطین و مردم عزیز آن و اشتیاق فراوان آن‌ها برای مقابله رو در رو با صهیونیست‌ها از «فاصله صفر» است؛ البته اگر  صهیونیست‌ها جرئت داشته باشند. اما شعار «لا نبالي لا نبالي إجعلوها حرب کبری عالمية» یک سرود ملی قدیمی است که از میزان شجاعت و مبارزطلبی ملت یمن حکایت دارد و امروز به بروز و ظهور رسیده است. اگر به خاطر فلسطین همه عالم بر ضد ما جمع شوند، ذبح شویم و بدن‌هایمان قطعه قطعه و ذرات آن در هوا پراکنده شود، ما به هیچ عنوان فلسطین را تنها نخواهیم گذاشت.

 اگر ملت یمن برای مردم ایران پیامی داشته باشد آن چیست؟
پیام مردم یمن به ملت مجاهد و آزاده ایران، پیام محبت و برادری و افتخار به ملتی است که امام خمینی(ره) آن را بر اساس محبت اهل‌بیت(ع) و دشمنی با دشمنان خدا – آمریکا و اسرائیل – و مقابله با ستمکاران به وجود آورد. آنچه امروز از ملت ایران در حمایت از فلسطین می‌بینیم، موجب افتخار است و ما را به اتحاد دوشادوش برای شکست اسرائیل ضعیف و ترسو می‌خواند. ما هرگز ایستادگی ملت ایران در کنار مردم مظلوم یمن در سال‌های تجاوز سعودی - آمریکایی را فراموش نمی‌کنیم و این دلیلی است بر عظمت ملت ایران و اصول آن در ایستادگی دائم در کنار حق و رد ظلم و تجاوز. با این حال ما از موضع احساس مسئولیت، مردم ایران را به تشدید فعالیت‌هایشان برای مسئله فلسطین دعوت می‌کنیم؛ هر چه بیشتر و بیشتر. «طوفان الأقصی» و عملیات هفتم اکتبر درهای شکست اسرائیل را برای ما گشود و مسیری را که شهید قاسم سلیمانی آغاز کرد، تکمیل کرد؛ ما باید این خط را ادامه دهیم و از این گشایش بهره ببریم، چرا که پس از بسته شدن آن، هیچ بهانه‌ای برای ما وجود ندارد.

خبرنگار: مصطفی لشکری

برچسب ها :
ارسال دیدگاه