همراه با رهبر معظم انقلاب در راهروهای کتاب

نگاهی به مستند «غیررسمی 6» ساخته علی صدری‌نیا

همراه با رهبر معظم انقلاب در راهروهای کتاب

مستند «غیررسمی» که از سال ۱۳۹۹ نخستین قسمت خود را با عنوان «دیدار راویان دفاع مقدس» به کارگردانی سیدعلی صدری‌نیا آغاز کرد، قسمت ششم خود را جمعه گذشته با عنوان «از این طرف که منم» با گذری به موضوع اهتمام رهبر معظم انقلاب به کتاب و کتاب‌خوانی روی آنتن شبکه 3 سیما برد و بازپخش آن سه‌شنبه اول اسفند ماه ساعت ۲۰ از شبکه نسیم خواهد بود.


در مستند «غیررسمی 6» قسمتی از سیره عملی رهبر معظم انقلاب دیده می‌شود که برای مردم کمتر دیده شده است؛ قسمت‌های یک تا پنج این مستند مربوط به جلسات پنجشنبه‌ای رهبر معظم انقلاب با گروه‌های مختلف نخبگان جامعه بود و در این قسمت، تصاویر دیده نشده از رهبر معظم انقلاب در نمایشگاه کتاب و خاطراتی از مسئولان و افراد مختلف مرتبط با حوزه کتاب به تصویر کشیده شده است.
قسمت ششم این مستند به روایت نسبت رهبر معظم انقلاب و کتاب پرداخته که روایتی مفصل، پرجزئیات و دارای ماجرا‌های مختلف است به طوری که مخاطب احساس می‌کند همراه با معظم‌له در راهروهای نمایشگاه کتاب قدم می‌زند یا در جلسات غیررسمی و صمیمانه‌ای که با شاعران و نویسندگان دارند، روی زمین نشسته، به حرف‌هایشان گوش می‌سپارند و با شوخی‌هایشان می‌خندند. 

 ناگفته‌هایی درباره رهبر معظم انقلاب
مجموعه‌ مستند «غیررسمی» که شامل بخش‌های کمتر دیده شده از سخنرانی‌ها، دیدارها و بازدیدهای رهبر معظم انقلاب است و کمتر در رسانه‌های رسمی دیده شده است، با نام خود مستند همخوانی دارد؛ دیدارهایی که گاه رنگ انتقاد به خود می‌گیرد و گاه به طنز آمیخته می‌شود.
چهره پدرانه رهبر معظم انقلاب در این مجموعه مستندها کاملاً هویداست و این آثار توانسته است از میان آرشیو دفتر نشر مقام معظم رهبری چهره متفاوتی از رهبر معظم انقلاب ارائه کند که پیش از این کمتر به آن پرداخته شده بود. قسمت ششم مجموعه مستند «غیررسمی» روایتی از انس رهبر انقلاب با کتاب و اهالی فرهنگ را به مخاطبان نشان می‌دهد.
بخشی از مستند به پخش تصاویری از حضور رهبری در دوره‌های مختلف نمایشگاه‌های کتاب می‌گذرد و بخشی دیگر هم مصاحبه با وزیران ارشاد و مسئولان فرهنگی وقت است؛ از علی لاریجانی و احمد مسجدجامعی گرفته تا غلامعلی حداد عادل، سیدعباس صالحی و محمدحسین صفار هرندی. 
از میان شاعران و نویسندگانی که در این مستند با آن‌ها گفت‌وگو شده است می‌توان به نام‌هایی چون اسماعیل امینی، ناصر فیض، راضیه تجار، مرتضی سرهنگی و محمدرضا سرشار اشاره کرد. 

 قصه دیدار با ایرج افشار
سیدمحمدعلی صدری‌نیا، کارگردان مجموعه مستند غیررسمی درباره جزئیات ساخت قسمت ششم که با محوریت کتاب است، می‌گوید: برای همه ما و به خصوص آن‌ها که اهل قلم و فرهنگ هستند، علاقه مشترکی وجود دارد و آن علاقه این است که وقتی رهبری در نمایشگاه کتاب قدم می‌زنند، سراغ غرفه‌های مختلف می‌روند و با کتاب‌های مختلف مواجه می‌شوند با ایشان همراه شویم؛ یک همراهی متفاوت فارغ از تصاویر و گزارش‌های خبری که معمولاً رسمی و 
کوتاه هستند.
تلاش کارگردان این بوده که در اثرش، فرصت این همراهی با رهبر انقلاب را برای مخاطبان فراهم آورد؛ اینکه مخاطب ببیند ایشان کجا تأمل می‌کنند، کجا مکث می‌کنند یا درباره فلان کتاب یا فلان ناشر چه می‌گویند و حتی چه توصیه‌ها و دغدغه‌هایی در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی دارند. علاوه بر این مخاطب با ریشه‌های کتاب و کتاب‌خوانی در اندیشه رهبری و علاقه ایشان به کتاب و کتاب‌خوانی هم آشنا می‌شود. 
صدری‌نیا در بخشی از این مستند به سراغ موضوعاتی همچون ارتباطات رهبری با اهالی فرهنگ که معمولاً عموم جامعه و حتی خواص هم از آن بی‌خبر بوده‌اند رفته است مانند دیدار ایرج افشار با رهبر معظم انقلاب.

 راه کاروان باز است
به گفته کارگردان این مجموعه، تلاش «غیررسمی» در پنج قسمت قبلی بر این بوده که به رهبر معظم انقلاب به صورت غیررسمی‌تر نزدیک شویم اما تفاوت «غیررسمی۶» با دیگر غیررسمی‌ها این است که به حوزه کتاب که یک حوزه شخصی است ورود کردیم.
قسمت ششم این مجموعه به عرصه‌ای شخصی از شخصیت رهبری نزدیک می‌شود و تلاش می‌کند انس رهبری با اهالی نشر و اهالی کتاب و جامع بودن شخصیت ایشان را به تصویر بکشد تا تصویری غیررسمی و جزئی‌تر از رهبر معظم انقلاب ارائه دهد. 
می‌توان گفت از بخش‌های مهم مستند، نوع ارتباط رهبری با اهالی فرهنگ و عقاید، علایق و سلایق مختلف است، چه آنجا که با ناشران در نمایشگاه کتاب درباره مسائل صنفی‌شان سخن می‌گویند و چه آنجا که در دیدارهایشان با نویسندگان و شاعران طیف‌های فکری مختلف، گپ می‌زنند. 
بخش‌های پایانی این مستند علاوه بر تماشایی بودن، قابل تأمل است چه آنجا که مرتضی سرهنگی می‌گوید: ادبیات و هنر نه وزیر می‌خواهد نه وکیل، پدر می‌خواهد و ایشان پدری می‌کنند و چه آنجا که رهبری در جواب شاعری درباره غیبت عده‌ای در بزم سالانه شاعران در بیت می‌گویند: از این طرف که منم راه کاروان باز است... .

خبرنگار: زهره کهندل

برچسب ها :
ارسال دیدگاه