به بلندای«آرمان» به تندی «آذرخش»

وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از دو سامانه پدافندی برد بلند و ارتفاع پست رونمایی کرد

به بلندای«آرمان» به تندی «آذرخش»

سامانه آرمان و سامانه پدافند هوایی آذرخش توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد. به گزارش تسنیم، سامانه پدافند ضدبالستیک هوایی آرمان در دو نسخه با رادارهای متفاوت (پسیو و اکتیو) ارائه شده است.


همچنین سامانه آذرخش یک سامانه برد و ارتفاع پست است که همزمان از رادار و سامانه الکترواپتیکی برای کشف و رهگیری هدف استفاده می‌کند، علاوه بر این موشک‌های سامانه آذرخش از سیکرهای حرارتی هم بهره می‌برند. این مراسم با حضور امیر آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برگزار شد.
سامانه آرمان پیش از این برای نخستین‌بار در رژه روز ارتش در فروردین سال 1401 مشاهده شده بود. ساختار کلی آن شامل سه پرتابگر موشک از خانواده صیاد‌ 2 و 3 و پرتابگرهای موشک روی یک خودرو بود.
سامانه آرمان در نمایشگاه آرمیا2023 مسکو هم حضور داشت. آرمان توانایی کشف هدف در 180کیلومتری را دارد و می‌تواند 24 هدف را ردگیری کند. همچنین می‌تواند با 6 تا 12 هدف، بسته به نوع برنامه‌ریزی آن درگیر شود. بنابراین توانایی این سامانه دوبرابر سامانه 15 خرداد و بالاتر از تمامی سامانه‌های برد متوسط دیگر مانند سوم خرداد است.
تفاوت مهم دیگر آرمان در مقایسه با سامانه‌های سوم خرداد و 15 خرداد این است که از یک سامانه خودحفاظتی بهره می‌گیرد؛ یعنی در یکی از سیلوهای خود دارای یک سامانه کوتاه‌برد است که از صیاد تاکتیکی در مقابل تهدیدات ارتفاع پست محافظت می‌کند.
سامانه پدافندی برد کوتاه آذرخش هم دارای برد عملیاتی در کشف رادار ۵۰ کیلومتر و برد عملیاتی ردیاب اپتیکی ۲۵ کیلومتر است و قابلیت اتصال به رینگ پدافندی کشور را دارد. این سامانه برای محافظت از مراکز حساس حیاتی و مهم کشور در برابر تهدیدات پهپادی و ریزپرنده‌ها طراحی و به‌کارگیری می‌شود. آذرخش قابلیت نصب روی انواع خودروها را داراست. این سامانه همچنین به‌واسطه رادارپیشرفته سه‌بُعدی، سرچ اپتیکی و سیکرهای پیشرفته بسیار چابک است. آذرخش همچنین دارای قابلیت‌هایی از قبیل انهدام انبوه اهداف هوایی اعم از بالگرد، انواع پهپادها و پرنده‌های با سرنشین،  عملیات در انواع شرایط آب و هوایی محیطی و شب و روز، به‌کارگیری روی سکوهای ثابت و متحرک، شلیک دو نوع موشک آذرخش A و B  براساس برد و ارتفاع هدف است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه