مشارکت بخش خصوصی در میادین نفت و گاز باید در اولویت باشد

جمشید عدالتیان در گفت‌وگو با قدس:

مشارکت بخش خصوصی در میادین نفت و گاز باید در اولویت باشد

یک کارشناس اقتصادی گفت: ما میادین مشترکی با کشورهای مختلف داریم که باید برای بهره‌برداری از آن‌ها چاره‌اندیشی کنیم. تسهیل حضور بخش خصوصی در بهره‌برداری از میادین نفت و گاز مشترک به نفع کشور است.


جمشید عدالتیان در خصوص بهره‌برداری از میادین مشترک کشور توسط بخش خصوصی افزود: شاید تعداد شرکت‌های داخلی که بتوانند در این پروژه‌ها مشارکت کنند، انگشت‌شمار باشد، اما هلدینگ‌های بزرگ می‌توانند در این امر مشارکت داشته باشند.
این کارشناس اقتصادی توضیح داد: موضوع مهم این است که بتوانیم زیرساخت‌های لازم را برای ورود بخش خصوصی به‌منظور بهره‌برداری از میادین نفت و گاز مشترک مهیا کنیم. احتمالاً باید مشوق‌هایی برای بخش خصوصی خارجی ایجاد کنیم و سهم خوبی برای توسعه‌دهنده میدان در نظر بگیریم تا سرمایه‌گذاران رغبت به این همکاری داشته باشند.
بهره‌برداری از میادین نفت و گاز مشترک باید از اولویت برخوردار باشد. پیش‌تر دولت قراردادها را با طرف خارجی منعقد می‌کرد، حالا لازم است تغییری در این مسیر ایجاد کنیم.
از مجموع میادین نفتی و گازی یادشده، ۸۹ میدان نفتی و گازی مشتمل بر ۲۳۲ مخزن توسعه‌نیافته بوده و از حدود ۵هزارو۵۰۰ افق اکتشافی شناسایی شده حدود هزار افق اولویت‌دار تاکنون حفاری نشده و گمانه‌زنی‌ها درباره ظرفیت تولید حداقل 5/6میلیون بشکه‌ای نفت خام و 5/1میلیارد مترمکعبی گاز در کشور هنوز پیشرفتی نداشته است.

خبرنگار: زهرا طوسی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه