تشکیل نخستین ناوتیپ سنگین سپاه

همزمان با الحاق دو شناور رزمی «شهید صیادشیرازی» و  «شهید حسن‌باقری» به نیروی دریایی سپاه صورت گرفت 

تشکیل نخستین ناوتیپ سنگین سپاه

صبح روز گذشته در یک مراسم ویژه در بندر عباس دو ناو قدرتمند از کلاس شهید سلیمانی، با نام‌های شهید صیاد شیرازی و شهید حسن باقری به سازمان رزم نیروی دریایی سپاه ملحق شدند.


این مراسم با حضور سردار سرلشکر محمد باقری (رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح) و دریادارعلیرضا تنگسیری (فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) برگزار شد.
 هردو این ناوها از نوع اقیانوس‌پیما هستند که با ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصربه‌فرد توسعه داده شده‌اند. با الحاق این دو ناو، رسماً نخستین ناوتیپ سنگین نیروی دریایی سپاه تشکیل شد.
​​​​​​​
ویژگی‌های ناو شهید صیاد شیرازی و شهید حسن باقری
به گفته سردار تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران  این دو شناور از نخستین ناوشکن‌های سنگین نیروی دریایی سپاه هستند؛ ناوشکنی در کلاس شهید سلیمانی که به دست متخصصان داخلی کشور و نیروی دریایی سپاه ساخته شده است.
این دو شناور به دلیل طراحی زاویه‌دار آن‌ها از جمله شناورهای رادار گریز محسوب می‌شوند.
در بدنه این شناورها بیشتر از آلیاژهای غیر فولادی استفاده شده و مهم‌ترین ویژگی آن‌‌ها داشتن سیلوهای عمود پرتاب موشک‌های پدافندی از جمله نواب و کروز صیاد با برد بیش از ۷۰۰ کیلومتر است.
طول این دو ناوشکن 67 متر، عرض آن‌ها 20 متر، حداکثر وزنشان 60تن و سرعت این دو شناور ۶۰ کیلومتر در ساعت است و دارای چهار موتور که در شرایط مختلف آب‌و هوایی می‌تواند این سرعت را تداوم ببخشد. این شناورها قابلیت دریانوردی تا 5 هزار و 500 مایل دریایی را دارند.
همچنین این دو شناور قابلیت حمل سه‌شناور سبک موشک‌انداز و یک بالگرد رزمی مسلح را دارند و دارای امکان پرتاب راکت‌های فریبنده برای منحرف کردن موشک‌های دشمن هستند.
با الحاق این شناورها به ناوگان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توان رزمی این نیرو بسیار بالاتر خواهد رفت و نیروی دریایی کشور دست بالاتر را در آب‌های دوردست خواهد داشت.

خبرنگار: زینب رمضانی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه