قدرت بلامنازع انصارالله در خلیج عدن

ارتش یمن یک کشتی انگلیسی و یک پهپاد آمریکایی را هدف قرار داد

قدرت بلامنازع انصارالله در خلیج عدن

پس از انتشار اخبار ابتدایی درباره وقوع حادثه امنیتی در آب‌های دریای سرخ، ارتش یمن ظهر دیروز با انتشار بیانیه‌ای، از هدف قرار دادن یک کشتی انگلیسی و همچنین انهدام پهپاد آمریکایی خبر داد.


سخنگوی نیروهای مسلح یمن در این باره اعلام کرد این کشور، شناور انگلیسی «RUBYMAR» را در خلیج عدن هدف قرار داده است. سرتیپ «یحیی سریع» گفت: در حمایت از ملت مظلوم فلسطین در غزه و در پاسخ به تجاوزات به یمن، نیروی دریایی یمن این کشتی را با موشک‌های دریایی مناسب هدف قرار داد. وی از وارد شدن خسارت شدید به این کشتی و تخلیه ایمن کادر آن خبر داد و گفت: شناور از حرکت بازمانده و در معرض غرق شدن قرار دارد. 
منابع آگاه هم گزارش دادند کشتی یاد شده که در خلیج عدن هدف قرار گرفته حامل «آمونیاک» بود. به گزارش المیادین، پس از اصابت تسلیحات دریایی یمن، شناور آتش گرفت و پس از ناکام ماندن تلاش‌ها برای نجات، شروع به غرق شدن کرد. این منبع اعلام کرد: کشتی با سلاح‌های جدید و دقیق هدف قرار گرفت که تا بدین لحظه از آن‌ها رونمایی نشده است.

انهدام پهپاد «ام‌کیو9» آمریکایی 
یحیی سریع در ادامه گزارش خود اعلام کرد ارتش یمن همچنین پهپاد ام‌کیو9 آمریکایی را که درحال انجام اقدامات خصمانه در آسمان الحدیده بود، رهگیری و سرنگون کرده است. سریع تصریح کرد: نیروهای یمنی در اتخاذ اقدامات نظامی، مناسبات و عملیات ضد تمام اهداف خصمانه برای دفاع از یمن و تأکید بر مواضع خود در حمایت از ملت فلسطین هیچ تردیدی به خود راه نمی‌دهند. 
برخی منابع نظامی عربی درباره این اقدام گفتند: پس از سرنگونی تعدادی از پهپادهای ام‌کیو9 در یمن، این پهپادها توسعه یافته و مدرن شده‌اند، اما با تسلیحات پدافندی جدید با آن‌ مقابله شد. این منابع همچنین گفتند آمریکا از ساقط کردن این پهپاد متعجب و غافلگیر شده‌ است.

انتقاد تند ترامپ از بایدن
همزمان با افزایش عملیات‌های نظامی انصارالله علیه اهداف غربی که علاوه بر خسارات اقتصادی، هیمنه سیاسی و نظامی ایالات متحده و انگلیس را به چالش کشیده، انتقادها به رویکرد جو بایدن در قبال صنعا افزایش یافته است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین و رقیب انتخاباتی بایدن در ماراتن 2024 همین مسئله را دستاویزی برای حمله و تحقیر او قرار داد. وی در جمع هوادارانش در ایالت میشیگان در این باره گفت: ما در حال بمباران یمن هستیم. هر بمب یک میلیون دلار خرج دارد. اما مهم‌ترین مسئله این است که شما مردم زیادی را می‌کشید. 
به نقل از العربی۲۱، اظهارات ترامپ پس از آن ایراد شد که جو بایدن گفت حملات به یمن در واکنش به حملات بی‌سابقه ارتش یمن در دریای سرخ انجام شد و دفاعی است. ترامپ در بخش دیگری از سخنانش در میشیگان تأکید کرد: آمریکا در دوره بایدن از هم فروپاشیده و به یکی از کشورهای جهان سوم تبدیل شده است. آمریکا به دلیل سیاست‌های دولت جو بایدن به سمت جهنم می‌رود.

بزرگ‌ترین چالش دریایی آمریکا
پیش‌تر هم یکی از فرماندهان نیروی دریایی آمریکا با اذعان به توان ارتش یمن، عنوان کرد مقابله با انصارالله در دریای سرخ «بزرگ‌ترین نبرد دریایی است که آمریکا از زمان جنگ جهانی دوم با آن مواجه بوده است». دریادار «برد کوپر» با زیرسؤال بردن راهبرد دولت افزود: فکر می‌کنم برای پیدا کردن مشابه این جنگ باید به جنگ دوم جهانی برگردیم، زمانی که کشتی‌ها درگیر نبرد بودند. به نقل از پایگاه خبری بیزنس اینسایدر، وی تصریح کرد: وقتی می‌گویم شرکت در نبرد، یعنی جایی که در آن شلیک می‌شود و ما پاسخ می‌دهیم. نیروی دریایی آمریکا 7هزار نیرو به دریای سرخ فرستاده است. آمریکا همچنین برای مقابله با ارتش یمن ائتلافی دریایی ایجاد کرده اما هیچ کدام از این تمهیدات نتوانسته مؤثر باشد.
گفتنی است، یمن در حمایت از غزه با آغاز حملات خود در ۳۱ اکتبر و انجام ده‌ها عملیات پس از آن، تلاش‌های آمریکا و انگلیس را برای شکستن محاصره تحمیل شده بر رژیم صهیونیستی در سراسر دریای سرخ ناکام گذاشته و این عملیات حتی از ناکام گذاشتن این تلاش‌ها فراتر رفته و صنعا در پی حماقت ائتلاف آمریکایی در انجام حملات به مناطق مختلف یمن، اهداف خود را گسترش داده و این حملات حالا کشتی‌های آمریکایی و انگلیسی را نیز شامل می‌شود. کارشناسان در این باره معتقدند عملیات بی‌سابقه ارتش یمن علاوه بر اینکه مانع تلاش‌های آمریکا و انگلیس برای شکستن محاصره دریایی رژیم صهیونیستی شد، توان نظامی یمن را نشان داد که واشنگتن از آن بی‌اطلاع بود و در واقع معادلات آن‌ را به هم ریخت. 

خبرنگار: هدایت جاوید

برچسب ها :
ارسال دیدگاه