انتظار انصاف داریم

هادی طحان‌نظیف، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با قدس و در واکنش به انتقادات به احراز صلاحیت‌ها:

انتظار انصاف داریم

انجام مسئولیت و کارکردن زیر شدیدترین و پرحجم‌ترین فشارها و تهمت‌ها آن هم در یکی از حساس‌ترین مسئولیت‌ها در ایام انتخابات یعنی نظارت بر این رویداد سیاسی- اجتماعی و خاصه بررسی و احراز صلاحیت نامزدها کار هر کسی نیست؛ شرایطی که 12 عضو فقیه و حقوقدان برجسته شورای نگهبان هر دوره باید بپذیرند و تحمل کنند و کارشان هم دچار خدشه و انحراف نشود.


بر این همه باید حجم و فشردگی سنگین کار و مسئولیتشان را هم افزود. حضور‌ هادی طحان نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی این نهاد عالی نظام در غرفه قدس در بیست و چهارمین نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌های ایران فرصتی شد تا این تجربه و احساسی را که برای اعضای این شورا به‌وجود می‌آورد را از وی جویا شویم. گفت‌وگوی قدس با سخنگوی شورای نگهبان را در این باره در ادامه بخوانید.

شما در شورای نگهبان به هجمه‌های سیاسی عادت دارید. کار کردن زیر این حجم از فشار به ویژه در زمان انتخابات و بررسی صلاحیت‌ها چگونه است؟
طبیعتاً خیلی از افراد تماس می‌گیرند، مراجعه می‌کنند و خیلی‌ها هم ممکن است در مورد افراد توصیه‌ها و سفارش‌هایی بکنند . این‌ها همیشه در فضای انتخابات وجود دارد. بحث فشارهای دیگر در فضای رسانه‌ای هم گاه به جای خود. اما شورای نگهبان طی چند دهه که از عمر آن می‌گذرد، نشان داده آنچه برایشان مهم است، عمل به قانون و رعایت کامل آن است. فقهای محترم و حقوقدان‌های شورای نگهبان در جایگاهی هستند که هیچ‌گاه به توصیه‌ها و تماس‌ها و فشارها توجه نکرده و نمی‌کنند و وظیفه قانونی و شرعی خودشان را انجام می‌دهند.
ما از اینکه یک نفر به مجلس برود یا نرود، تأیید بشود یا نشود یا در موقعیت‌ها و انتخابات نهادهای دیگر مثل خبرگان یا ریاست جمهوری به همین نحو، نفع یا ضرری نداریم. ما به وظایف قانونی و تکلیفی که داریم عمل می‌کنیم و باید آن حداقل‌هایی که در قانون برای نامزدهای هر انتخابات ذکر شده را احراز کنیم و اینکه افراد مانع یا موانعی برای نامزدی نداشته باشند.
تمام هم و غم شورای نگهبان این است که مسئولیت قانونی و شرعی خودش را به عنوان مرجع و جایگاه نهایی به‌درستی انجام دهد؛ چون پیش از ما هیئت‌های اجرایی و نظارت هستند که باید ارزیابی و بررسی صلاحیت اولیه را انجام دهند و در نهایت شورای نگهبان اعلام نظر نهایی را می‌کند. بنابراین ما کاری به مسائل دیگر نداریم. درنتیجه ممکن است درخواست‌ها و تماس‌ها و فشارهایی باشد، اما شورا زیر بار این امور نمی‌رود.

چه ویژگی‌ای سبب شده اعضای شورای نگهبان بتوانند در برابر این فضا مقاومت کنند؟
شورای نگهبان جایگاه ویژه و برجسته‌ای در قانون اساسی و میان بزرگان نظام داشته و دارد. توجه کنید به نگاه حضرت امام خمینی(ره) نسبت به این شورا و اعضای آن که مبتنی بر یک اعتماد خدشه‌ناپذیر و فناناپذیر است و همسو با امام، مردم هم از آن‌ها توقع دارند مسئولیت قانونی خود را به‌درستی و کامل انجام دهند. اعضای شورا به‌ویژه فقهای معظم آن هم شخصیت‌های برجسته و بزرگی هستند و تجربه بیش از
40 سال کار هم نشان می‌دهد شورای نگهبان از این مسیر خارج نشده و به آن اهتمام داشته است.

این روزها خیلی می‌شنویم مخالفان و حتی برخی منتقدان واژه مهندسی انتخابات را در مورد شورای نگهبان به‌کار می‌برند. به عنوان یک حقوقدان این نهاد، وقتی با این اتهام‌ها و تهمت‌ها مواجه می‌شوید، چه حسی دارید؟
خوب انتظار ما این است که همه در اظهارنظر و کلام خود جانب انصاف را رعایت کنند. مخالفان نظام که تکلیفشان روشن است اما از منتقدان انتظار می‌رود منصف باشند. عملکرد شورای نگهبان در معرض دید است و اعداد و ارقام هم گویاست. به عنوان مثال در همین دوره از انتخابات مجلس از حدود 20 هزار نفر داوطلب، صلاحیت بیش از
15 هزار نفر تأیید شد که بیش از 75 درصد کل داوطلبان است. این دوره به ازای هر کرسی بیش از 51 نفر می‌توانند رقابت کنند، آمار عدم احراز صلاحیت‌ها به کمتر از 10 درصد رسیده است. این به معنای آن است که فضا برای انتخابات رقابتی و بستر برای مشارکت مردم و گروه‌ها و جریان‌ها فراهم است؛ بنابراین انتظار داریم همه برای برگزاری یک انتخابات پرشور به میدان بیایند.

خبرنگار: آرش خلیل خانه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه