دغدغه‌های خبرنگاران در حوزه مالیات، بیمه و بازنشستگی حل می‌شود

وزیر ارشاد در پاسخ به قدس درباره امتناع در پذیرش مصادیق حرفه خبرنگاری به‌عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور:

دغدغه‌های خبرنگاران در حوزه مالیات، بیمه و بازنشستگی حل می‌شود

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد با حضور در غرفه قدس در پاسخ به پرسش خبرنگار ما درخصوص رکوردشکنی دولت سیزدهم در قاچاق فیلم‌های سینمایی اظهار کرد: اگر این فیلم‌ها در اختیار سازمان سینمایی باشد رکورد شما را قبول دارم اما این فیلم‌ها که در اختیار سازمان سینمایی نبوده است! در واقع توزیع و پخش فیلم یک سیستم روشنی است که در اختیار تهیه‌کنندگان عزیز ماست.


وقتی یک فیلم می‌خواهد به نمایش عمومی برسد با یک کدینگ کاملاً روشنی به سینماها داده می‌شود و دیگر مانند فضای دستی چندسال پیش نیست.
وزیر ارشاد در ادامه تأکید کرد: چند ماه پیش در سازمان سینمایی یک سامانه جدید افتتاح کردیم که می‌توانیم فیلم‌ها را به صورت متمرکز و برخط برای همه سینماها به صورت همزمان نمایش دهیم و دیگر مثل سابق نیست که فیلم را روی سی‌دی و فلش به نمایش درآوریم.
اسماعیلی در ادامه در واکنش به اینکه این فیلم‌ها در نتیجه عدم اکران داخلی، قاچاق و منتشر می‌شوند، تصریح کرد: وقتی کارمان را آغاز کردیم بیش از 150فیلم در نوبت اکران بودند و به غیر از آن، دو سال هم با شیوع کرونا روبه‌رو بودیم. همان‌طور که می‌دانید امسال در جشنواره فقط 115 فیلم ثبت‌نام کردیم و بعضی از فیلم‌ها به جشنواره نرسید. خب سؤال اینجاست ما برای چه سینماها را گسترش می‌دهیم؟ زمانی که کار را شروع کردیم 570 سالن سینما داشتیم و ان‌شاءالله تا نوروز 900سینما فعال خواهد بود. ما این‌ها را گسترش دادیم تا بتوانیم ذائقه فرهنگی و هنری ملت ایران را پاسخ دهیم.
اسماعیلی در پاسخ به اینکه تکلیف فیلم‌هایی که پروانه نمایش ندارند چه می‌شود، متذکر شد: بالاخره شما می‌دانید همیشه تعامل و رفت‌وآمدها وجود دارد. یک وقتی دوستان ما مواردی را به فیلمسازان می‌گویند و برخی تمکین می‌کنند و عده‌ای هم تمکین نمی‌کنند. ما بنا را بر این گذاشتیم که جریان صنفی ضرر نکند و برای من هم هیچ فرقی ندارد. اما حمایت از معیشت اهالی هنر چیزی است که برایم اهمیت دارد و کرامت تک‌تک این‌ها برای من بسیار مهم است. در بحث‌های دیگر ممکن است گرایش‌های تحلیلی را دخالت دهیم اما در بحث معیشت این‌طور نیست.
اسماعیل با بیان اینکه ما به فیلم‌های پرفروش افتخار می‌کنیم و خودشان هم افتخار می‌کنند، تصریح کرد: خوشحال می‌شویم و برایمان بهترین افتخار این است که همه اهالی صنف سینما کارهایش خوب ساخته و خوب هم پخش شود.
وزیر ارشاد در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر امتناع تأمین اجتماعی و اداره کار در پذیرش مصادیق حرفه خبرنگاری به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور، گفت: یک خبرخوب برای شما دارم. من و آقای مرتضوی توافق کردیم تفاهم‌نامه کامل و جامعی میان وزارت ارشاد و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی برقرار خواهد شد. به آقایان مهدی‌پور، خزاعی و سالاری هم گفتیم همه دغدغه‌های صنف خبرنگاران و هنرمندان در حوزه مالیات و مسائل مربوط به بیمه و بازنشستگی را جمع‌بندی کنند و در یک تفاهم‌نامه حل و فصل شود.

خبرنگار: صباکریمی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه