30 درصد هزینه‌های تحمیلی به بیمه‌ها غیرضروری است

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در گفت‌وگو با قدس:

30 درصد هزینه‌های تحمیلی به بیمه‌ها غیرضروری است


مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران یکی از مسائل مهم در حوزه بیمه‌های درمانی را تأمین هزینه‌های غیرضروری دانست.
محمدمهدی ناصحی با حضور در غرفه روزنامه قدس در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه‌ها و مطبوعات در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه اظهار کرد: البته این موضوع مختص کشور ما نیست و بررسی‌ها نشان می‌دهد تحمیل هزینه‌های غیرضروری به بیمه‌ها در بسیاری از کشورها وجود دارد. به‌طوری که بر اساس مطالعات انجام شده در دنیا، حدود 30درصد هزینه‌های تحمیلی به بیمه‌ها، به‌ویژه بیمه‌های پایه، غیرضروری است که با توجه به نقش بیمه‌ها در مدیریت هزینه‌ها، بسیاری از این هزینه‌ها به عنوان نمونه جراحی‌های غیرضروری قابل کنترل است.
وی با اشاره به میانگین بالای مصرف دارو در ایران افزود: هم اکنون میانگین بین‌المللی مصرف دارو کمتر از دو قلم دارو است، در حالی که براساس نتایج بدست آمده از سامانه‌هایی که رصد می‌شود، میانگین تجویز دارو در کشور ما 4.2 یعنی دو برابر میانگین جهانی است. به‌طوری که انسولین در هفت ماه گذشته 1.2همت هزینه داشته و بیمه سلامت فقط هزار و 200 میلیارد تومان برای انسولین هزینه کرده است. قطعاً بیمه تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح و سایر بیمه‌ها نیز برای تأمین انسولین بیماران زیرپوشش خود هزینه می‌کنند که براساس استانداردهای جهانی با در نظر گرفتن جمعیت کشور و تعداد بیماران دیابتی، دست‌کم 40درصد این هزینه‌ها اضافه و غیرضروری است که از سبد منابع ملی کشور یا از جیب مردم خارج می‌شود که باید این قبیل مصارف دارویی مدیریت و کنترل شود.
از این رو، ما با ایجاد معاونت پیشگیری در سازمان بیمه سلامت در تلاش هستیم از طریق پیشگیری سطح چهارم، جامعه پزشکی و مردم را آگاه کنیم تا هزینه‌های غیرضروری نظام سلامت کاهش یابد.

خبرنگار: مصدق

برچسب ها :
ارسال دیدگاه