گروسی می‌داند ما چه توانایی‌هایی داریم

پاسخ صالحی به اظهارات مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد شفاف نبودن برنامه هسته‌ای ایران:

گروسی می‌داند ما چه توانایی‌هایی داریم

چندی پیش رافائل گروسی اظهارات اخیر علی‌اکبر صالحی رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان را در یک برنامه تلویزیونی درباره اینکه جمهوری اسلامی ایران همه اجزای لازم برای ساخت سلاح هسته‌ای را در اختیار دارد اما این اجزا سر هم شده نیستند را دستاویز هجمه علیه ایران و غیرشفاف خواندن برنامه صلح‌آمیز اتمی کشورمان قرار داد.


او سخنان صالحی را صحبت‌های بی‌قاعده درباره سلاح هسته‌ای خوانده و گفته بود لطفاً به من هم اطلاع دهید دقیقاً چه چیزهایی در اختیار دارید؟
علی اکبر صالحی هم روز گذشته به این موضع‌گیری و فضاسازی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد و گفت توانایی ایران و تسلطش بر فناوری هسته‌ای کاملاً روشن و واضح بوده و چیزی نیست که آژانس از آن اطلاع نداشته باشد.
رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان که میهمان غرفه روزنامه قدس در نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌های ایران بود، در گفت‌وگو با خبرنگار ما درخصوص این حرکت گروسی اظهار کرد: به نظر نمی‌رسد ابهامی وجود داشته باشد، ما پادمان را امضا کرده‌ایم، مقررات پادمانی را پذیرفته‌ایم و براساس تعهداتمان آن‌ها را اجرا می‌کنیم. بازرسان آژانس به صورت منظم و طبق برنامه به ایران می‌آیند و از تأسیسات هسته‌ای ما بازدید و بازرسی می‌کنند. ما متعهدیم هر فعالیتی که در آن مواد هسته‌ای به‌کار گرفته می‌شود را به آژانس اعلام کنیم و این کار را همواره انجام داده‌ایم و 19 گزارش مدیران کل، این موضوع را تأیید می‌کند. 
علی اکبر صالحی افزود: بیشترین بازرسی و بالاترین سطح نظارت آژانس در مورد برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌شود، به شکلی که بازرسان آژانس آن‌قدر در ایران هستند که به تعبیری می‌توان گفت مقیم هستند؛ بنابراین ما هیچ چیزی برای پنهان کردن نداریم.

گروسی دوباره گوش کند
وی در ادامه درباره جمله‌ای که در یک برنامه تلویزیونی به زبان آورد و واکنش گروسی را در پی داشت، گفت: هیچ‌گاه نگفتم ما سلاح هسته‌ای می‌سازیم. من کی چنین حرفی زدم؟ من تأکید کردم ما به همه آستانه‌های فناوری هسته‌ای دسترسی پیدا کرده‌ایم. خوب این آستانه‌ها چیست؟ این آستانه‌ها یعنی چرخه کامل توانایی هسته‌ای. یعنی از اکتشاف و استخراج اورانیوم گرفته تا تبدیل آن به کیک زرد و سپس یواف‌6 و سپس غنی‌سازی با توانمندی داخلی و سانتریفیوژهایی که ساخت دانشمندان خودمان است.
رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی کشورمان تأکید کرد: آژانس و آقای گروسی هم همه این‌ها را می‌دانند و چیز پنهان و غیرشفافی نیست. ما وقتی که برای برجام مذاکره می‌کردیم یک‌سری محدودیت‌ها را در زمینه هسته‌ای پذیرفتیم، آن هم برای اینکه صرفاً آن‌ها مطمئن باشند ما به طرف سلاح هسته‌ای نمی‌رویم. 
صالحی یادآور شد: یکی از این محدودیت‌ها این بود که برای 15سال غنی‌سازی ما در حد 67/3 درصد باشد. حالا اگر ما بیش از این میزان غنی‌سازی نکردیم به معنای این نبود و نیست که ظرفیت غنی‌سازی بیشتر را نداریم و اگر توانایی غنی‌سازی بیشتر را داریم به معنای انحراف برنامه هسته‌ای ما یا شفاف نبودن آن نیست.
وی افزود: یکی دیگر از موارد محدودیت‌ها این بود که ما تا 15 سال روی فلز اورانیوم تحقیق نکنیم. ما هم این کار را نکردیم اما برای کار کردن روی فلزهای دیگر با خواص و رفتار مشابه اورانیوم محدودیتی نداشتیم و در مورد آن‌ها تحقیق کرده بودیم و موفق شدیم (پس از کنار رفتن محدودیت‌ها) فلز اورانیوم هم تولید کنیم و این موضوع هم با اطلاع آژانس انجام شد. هیچ موضوع پنهان و غیرشفافی در میان نیست.

خبرنگار: آرش خلیل‌خانه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه