زیارت آقای مهربان

1100زیارت‌اولی به همت خادمان امام رضا(ع) به آرزویشان رسیدند    

زیارت آقای مهربان

هزار و 100 زیارت‌اولی از مناطق مرزی و کم‌برخوردار سراسر کشور به همت خیران میهمان بارگاه منور رضوی شدند و به آرزوی سفر به مشهدالرضا(ع) رسیدند.


به گزارش آستان‌نیوز، 40سال است خیرانی از شهر‌های تهران، مشهد و اصفهان بانی زیارت آرزومندانی از سراسر کشور می‌شوند تا با چشمانی از شوق لبریز، گنبد طلایی‌اش را به تماشا بنشینند و دست‌ها را گره در پنجره فولاد کرده یا قاضی الحاجات بخوانند و درب‌های حرم دوست را بوسه باران کنند؛ حالا صد‌ها بغض در گلو مانده زیر سقف آینه‌کاری بارگاهش می‌شکفد و حس دل‌انگیز دیدار، پس از سال‌های سال فراق در خاطرشان جاودانه می‌شود. 
لباس‌های محلیشان، زیبایی این زائراولی‌ها را دوچندان کرده است، از همه شهر‌ها، کرد، لر و بلوچ میهمان این ضیافت‌اند، اینجا یک «ایران» زیارت اولی در رواق دارالهدایه بازو به بازوی هم نشسته‌اند و دست‌هایشان با فریاد «یا امام رضا(ع)» به سوی آسمان بلند است. 
«سحر» از کهگیلویه و بویراحمد آمده، دامن چین‌دار یراق‌دوزی شده‌اش از زیر چادر محلی و بلندش، عکس یادگاریشان را زیباتر می‌کند؛ می‌پرسم: «خوشحالی؟» می‌خندد و با لهجه شیرینش می‌گوید: «خیلی خوشحالیم، همه‌ خانواده‌مان برای اولین بار است، آمدیم مشهد». 
«آتنا» اما ۹ سال بیشتر ندارد، دختر بلوچ از شهر «هامون» چشمان معصومش و کم‌رویی و حیای دخترانه‌اش او را زیباتر کرده، دست در دست برادرش یک گوشه‌ رواق نشسته، انگار می‌خواهد او را گم نکند، می‌پرسم: «آتنا از امام رضا(ع) چه خواستی؟»، آرام می‌گوید: «سلامتی».
در میان بانوان زائر، مادرانی روی صندلی چرخدار و دو دختر معلول با عصا بیشتر به چشم می‌آیند و یکیشان معتقد است اینکه خدمتگزاران این کاروان برایشان این سفر را مهیا کرده‌اند «از لطف خدا و اهل بیت(ع)است». 

۴٠ سال خدمتگزاری در گمنامی
«هاشمیان» که از خادمان کاروان زیارت‌اولی‌هاست و 20سال توفیق خدمت‌رسانی به آن‌ها را داشته می‌گوید: ۳۹سال است که این کاروان با حضور خادمان گمنام و به همت خیران راه‌اندازی شده است. 
او می‌افزاید: هر ساله با کمک خیران از سراسر کشور، افرادی که تاکنون موفق به زیارت امام رضا(ع) نشده‌اند به این سفر معنوی دعوت و به حرم منور رضوی مشرف می‌شوند. 
به گفته او، امسال نیز هزار و 100 زائراولی شامل زن، مرد و کودک ساماندهی و هفت روز میهمان سفره بابرکت ثامن الحجج(ع) خواهند بود. 
او معتقد است خادمان گمنام این زائران، برایشان سنگ تمام می‌گذارند و یادآور می‌شود در پایان هدایایی نیز به عنوان سوغات به آن‌ها می‌دهند. 
این خادم پیشکسوت می‌افزاید: این افراد از کردستان، ایلام، همدان، استان مرکزی و سایر نقاط محروم کشور میهمان امام رضا(ع) شده‌اند. 
هاشمیان انجام «نذر زیارت» را برای همه افراد میسر می‌داند و تأکید می‌کند: سال‌هاست دیده‌ام چگونه آقای مهربان برای خیران، این نیکوکاری را جبران می‌کند. 
​​​​​​​
اختتامیه با قرعه‌کشی سفر کربلا
یکی دیگر از خادمان گمنام این کاروان که از تهران آمده، بدون ذکر نامش می‌گوید: این کاروان منتسب به علی بن موسی الرضا(ع) است و ما وظیفه‌مان را انجام می‌دهیم و خوشحالیم امسال هم مانند ۳۹ سال گذشته، پذیرای هزار و 100 زائر از مناطق مرزی و کم‌برخوردار هستیم. 
او می‌افزاید: چایخانه، کفاشی، خیاط‌خانه، آرایشگاه، دارالشفا و دندانپزشکی از جمله خدمات شبانه‌روزی است که به این میهمانان عزیز ارائه می‌شود. 
این خادم گمنام می‌گوید: در پایان مراسم و در اختتامیه، زائران این کاروان دلنوشته‌ای می‌نویسند و با قرعه‌کشی از ۴۰ تا ۱۰۰ نفرشان انتخاب و سال آینده برای پابوسی امام حسین(ع) رهسپار می‌شوند.
به گفته وی، ۷۰۰ خانم، ۱۷۳ خردسال، ۵۰سالمند، ۲۶ نفر از ایتام و ۳۰ نفر از سادات نیز در این کاروان حضور دارند. 
حال و هوای رواق دارالهدایه متفاوت از روز‌های دیگر است، نوای مداحی ستایشگران اهل بیت(ع) حاج آقای شیری و احمدیان در مراسم استقبال این زائران، گره از دل‌های گرفته یک یک این میهمانان گشود و پس از نخستین زیارت، چهره‌هایشان نشان از حسی سرشار از رضایتمندی داشت. 
وقت اذان رسیده، فرخنده میلاد 
حضرت علی‌اکبر(ع) است و گویی ملائک نیز به شادباش این بندگان برگزیده آمده‌اند تا زیباترین زیارت زندگیشان را تبریک بگویند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه