جهاد توانمندسازی

سالانه نیم‌میلیون نفر از خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی بهره‌مند می‌شوند 

جهاد توانمندسازی

معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی گفت: رویکرد کلی کار ما بر محور محرومیت‌زدایی است و سالانه حدود 450 تا 500 هزار نفر از خدمات متنوع این معاونت به صورت مستقیم بهره‌مند می‌شوند.


جعفر رئیسیان‌زاده در گفت‌وگو با آستان‌نیوز با بیان اینکه مجموعه بنیاد کرامت به ویژه معاونت خدمات اجتماعی مجموعه‌ای است که ارائه خدمات متنوع اجتماعی را در دستور کار دارد، افزود: مدل ورود ما به مسائل اجتماعی متفاوت با نهادهای حاکمیتی فعال در این عرصه است. وی گفت: منابعی به صورت یارانه‌ای از درآمدهای دولتی به صورت مستقیم و دیگر موارد در حوزه کاری ما موجود نیست بلکه به تشخیص تولیت معزز آستان قدس رضوی و در ذیل موقوفات و نذورات موارد را تنظیم کرده و این خدمات ارائه می‌شود.
معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی ادامه داد: رویکرد کلی کار ما بر محور محرومیت‌زدایی استوار است. نگاه ما به خدمات اجتماعی به این صورت است که بتوانیم موجب توانمندسازی فرد و خروج او از فقر شویم، بنابراین برنامه‌های خود را بر این مبنا تنظیم می‌کنیم. 

سالانه 20 هزار زائر میهمان مهر درخشان
وی با برشمردن برخی از خدمات معاونت اجتماعی بنیاد کرامت رضوی اظهار کرد: زیارت به عنوان یک خدمت جدی برای ما مطرح و در این راستا طرحی با عنوان «مهر درخشان» در دستور کار است. مخاطب این طرح افرادی هستند که تاکنون به حرم مطهر رضوی مشرف نشده و زیارت‌اولی هستند و یا اینکه از آخرین زیارت آن‌ها بیش از پنج سال گذشته و از نظر اقتصادی در دهک‌های زیر پنج قرار دارند و شرط سنی آن‌ها نیز بین 40 تا 80سال باشد.  رئیسیان‌زاده افزود: مدل کار در طرح «مهر درخشان» به این صورت است که افراد متقاضی توسط دبیرخانه کانون‌های خدمت رضوی در نقاط مختلف کشور شناسایی می‌شوند و با کمک خیران و منابع داخلی هر استان هزینه رفت و آمد آن‌ها به مشهد تأمین می‌شود. ما در مشهد سه روز میزبان اسکان، تغذیه و حمل و نقل درون شهری این زائران هستیم. در این طرح سالانه 20 هزار زائر مشرف می‌شوند. 

تلاش برای تسهیل ازدواج جوانان 
معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی با بیان اینکه یکی دیگر از فعالیت‌های ما، در حوزه تسهیل ازدواج و تهیه جهیزیه است، افزود: با توجه به کانون‌های خدمت و تشکل‌هایی که داریم، درخواست‌هایی که در این قالب ارائه می‌شود وضعیت اقتصادی و اسناد ازدواج آن‌ها بررسی می‌شود. در این طرح از کمک به تأمین جهیزیه برای زوجین تا وام گره‌گشایی برای مجالس و ودیعه مسکن ارائه می‎شود. 
وی گفت: در تأمین جهیزیه کیفیت آن‌ها ملاک عمل است و در کمترین زمان با بهترین کیفیت به نوعروسان اهدا می‌شود. سال گذشته هزار و 500 سری جهیزیه توسط بنیاد کرامت تقدیم شده است. 

غربالگری درمانی در نذر شفا 
رئیسیان‌زاده بیان کرد: ارائه خدمات در بخش بهداشت و درمان محرومان از دیگر فعالیت‌های بنیاد کرامت رضوی است. خانواده‌هایی که در موضوع هزینه درمان مشکل دارند در این طرح پس از شناسایی به دو صورت ارائه خدمت می‌کنیم؛ یک مورد خدمات شخص‌محور که افراد اسناد خود را ارائه می‌کنند و پس از بررسی به مراکز درمانی معرفی شده و حمایت می‌شوند و بخشی از هزینه‌های درمانی پرداخت می‌‎شود. 
وی ادامه داد: در مدل دیگر، ارائه خدمات جمعی و در قالب طرح «نذر شفا» است. در این طرح ابتدا غربالگری درمانی انجام و نیازهای هر منطقه احصا می‌شود. سپس گروه جهادی فراخوان و همراه آن‌ها داروخانه تأمین داروهای اولیه به میزان لازم تقدیم می‌شود. سالانه 50 تا 70 اردوی جهاد سلامت انجام می‌شود که هر کدام 3 تا 5 هزار ویزیت ثبت می‌کنند. 
معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی افزود: موضوع بعدی، اشتغال است. برای ما این موضوع تعریف خاص خود را دارد که احصای نیاز فرد تا استعدادسنجی، مهارت‌آموزی رایگان، تأمین تجهیزات، حمایت از فروش و همچنین معرفی به بانک برای ارائه تسهیلات را شامل می‌شود.

ارائه تسهیلات برای به کارگیری احسان‌پذیران 
وی گفت: بخشی دیگر از حمایت‌ها در خصوص ایجاد اشتغال، موضوع ارائه تسهیلات به کارفرمایان مشروط بر به کارگیری محرومان و احسان‌پذیران است. با توجه به امریه تولیت معزز آستان قدس رضوی، در برخی مناطق موقوفه‌دار یا محروم برای ایجاد اشتغال برنامه‌ریزی لازم در استان‌های مختلف انجام شده است.
وی افزود: کمک به تحصیل دانش‌آموزان و دانشجویان نیازمند و همچنین کمک هزینه تحصیلی از دیگر خدمات معاونت اجتماعی بنیاد کرامت است، آغاز هر سال تحصیلی حدود 10 هزار بسته نوشت‌افزار کامل و به اندازه مصرف یک سال توزیع می‌شود. در طول سال هم به همین میزان به صورت مصداقی در بخش تأمین الزامات تحصیلی و شهریه حمایت لازم انجام می‌شود. 
معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی گفت: علاوه بر این اقدام‌ها، با توجه به امریه تولیت معزز آستان قدس رضوی، در بعضی زیرساخت‌های حیاتی در مناطق موقوفه‌دار یا محروم کشور هم به عنوان مناطق هدف برنامه‌ریزی کرده و کارهای مختلفی از جمله ساخت و تجهیز مدرسه، درمانگاه، مسجد و حسینیه را به عنوان خدمات عام‌المنفعه انجام می‌دهیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه