سونامی حذف باشگاه‌های ایرانی از آسیا

تداوم مالکیت مشترک، نبود شفافیت مالی و عدم وجود زیرساخت مناسب باشگاه‌ها

سونامی حذف باشگاه‌های ایرانی از آسیا

با تغییر فرمت برگزاری رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا حالا این پرسش جدی برای هواداران فوتبال باشگاهی ایران مطرح است که آیا تیم های ایرانی شانسی برای موفقیت در تورنمنت رقابت‌‎های لیگ قهرمانان آسیا خواهند داشت؟


کنفدراسیون فوتبال آسیا برای افزایش سطح کیفی مسابقات لیگ قهرمانان آسیا فرمول جدیدی را طراحی کرده است تا تیم‌های شرکت‌کننده در شرایطی جدید با یکدیگر به رقابت بپردازند، به همین دلیل حضور در این مسابقات و کسب موفقیت کار بسیار دشواری خواهد بود و اگر تیم‌های ایرانی بدون برنامه راهی این رقابت‌ها شوند، بازهم شاهد ناکامی مطلق آن‌ها در این رقابت‌ها خواهیم بود.
اما ماجرای تکراری ناکامی نمایندگان ایران در تورنمنت لیگ قهرمانان آسیا تنها دغدغه موجود برای فوتبال ایران نیست، بلکه جدی‌ترین دغدغه فعلی مسئله کسب مجوز حرفه‌ای برخی باشگاه‌های شناخته شده لیگ برتری از کنفدراسیون فوتبال آسیاست.
در مقطع کنونی تعداد انگشت‌شماری از باشگاه‌های ایرانی امکان دریافت این مجوز را دارند و مابقی همچنان با چالش‌های جدی رو‌به‌رو هستند که ممکن است این مسئله در فرایند راهیابی این باشگاه‌ها  برای حضور در این مسابقات تأثیرگذار باشد.
در حال حاضر در میان تیم‌های بالانشین جدول رده بندی تعداد انگشت‌شماری امکان کسب مجوز حرفه‌ای را از کنفدراسیون فوتبال آسیا دارند و مابقی با اشکالات جدی مواجه هستند که به هیچ عنوان نمی‌توان به آینده آن‌ها خوشبین بود، شاید باورش سخت و دور از انتظار باشد، اما از میان هفت تیم بالای جدول رده بندی حداقل سه و حداکثر چهار باشگاه امکان حضور در مسابقات فصل آینده لیگ قهرمانان را دارند، به این شرط که آن‌ها در طول مدت باقیمانده مشکلات خود را برای کسب مجوز حرفه‌ای برطرف کنند، در غیر این صورت آن‌ها نیز به سرنوشت دیگر مدعیان حاضر در کورس گرفتار خواهند شد.
موضوعات پرشماری در پیدایش این جریان نقش دارد که مهم‌ترین آن‌ها به ماجرای مالکیت مشترک باشگاه‌ها، نداشتن استادیوم اختصاصی، شفاف نبودن فرایند مالی باشگاه‌ها، مدل درآمدزایی، پرونده‌های باز انضباطی در کمیته‌های قضایی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا و مسائل دیگر ربط دارد که برابر تصمیمات کنفدراسیون فوتبال آسیا بناست دیگر هیچ مماشاتی با باشگاه‌های آسیایی مشکل‌دار شکل نگیرد و کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا به باشگاه‌هایی که این شرایط را ندارند، این مجوز را اعطا نکند. از این رو سرنوشت غم‌انگیزی در انتظار باشگاه‌های ایرانی است که اگر مشکلات آن‌ها در فاصله کوتاه تا بررسی پرونده‌ها مرتفع نشود، باید منتظر سونامی سنگین حذف از آسیا باشیم.
با احتساب این شرایط خطر حذف بیخ گوش دو باشگاه مطرح استقلال و پرسپولیس قرار دارد؛ چون آن‌ها همچنان با مالکیت مشترک در حال فعالیت هستند و این موضوع با توجه به سوابق قبلی و هشدارهای مکرر کنفدراسیون فوتبال آسیا به هیچ عنوان قابل حل نیست و اگر این موضوع به قوت خود پایدار بماند هر دو باشگاه از حضور در لیگ قهرمانان آسیا محروم خواهند شد تا یک تراژدی بزرگ دیگر در فوتبال ایران شکل گیرد.

اوضاع خراب استقلال
اما این نگرانی وقتی عمیق‌تر می‌شود که گفته می‌شود به دلیل آنکه استقلال دو نوبت دیگر از سوی کمیته صدور مجوز حرفه‌ای رد شده ممکن است در صورت سومین نوبت متوالی با سرنوشت متفاوتی رو به رو شود و پرونده این باشگاه به کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال شود که در صورت وقوع چنین اتفاقی فاجعه‌ای به مراتب بزرگ‌تر برای این باشگاه و هوادارانش رقم خواهد خورد.

سندسازی سرخ‌ها؟
البته اوضاع برای پرسپولیس هم چندان ایده‌آل نیست؛ چون در هفته ها و روزهای اخیر برخی اظهارنظرها از سوی مسئولان سابق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای بابت سندسازی در ارتباط با حل مشکل پرسپولیس در فضای رسانه‌ای منتشر شد که این موضوع سبب شده کنفدراسیون فوتبال آسیا نسبت به این موضوع حساس شود، به همین دلیل اگر ماجرای سندسازی پرسپولیسی‌ها محرز شود، باید منتظر رأی خشم کنفدراسیون فوتبال آسیا در قبال این باشگاه نیز باشیم.

دردسرهای سایران
در کنار این دردسر که برای دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به وجود آمده، باشگاه ملوان بندرانزلی هم به دلیل نداشتن امکانات و شرایط اولیه با خطر حذف از آسیا رو به رو شده است و اگر مدیران این باشگاه نتوانند دغدغه‌های پیش رو را برطرف کنند بایستی منتظر حذف آن‌ها از فهرست باشگاه‌های حائز شرایط برای دریافت مجوز حرفه ای باشیم.
سه باشگاه سپاهان، تراکتور تبریز و گل گهر شانس بیشتری برای دریافت این مجوز دارند و امیدوارند در فرصت باقیمانده تا زمان بررسی مدارک ارسالی اندک مشکلات موجود در مسیر کسب مجوز حرفه ای را برطرف سازند.
باشگاه ذوب آهن اصفهان نیز امیدوار است مشکلات و ایرادهای موجود در مسیر دریافت این مجوز را برطرف کند تا شانس حداقلی خود برای حضور در رقابت های آسیا را از دست ندهد، هرچند که به گفته کارشناسان، آن‌ها نیز مشکلات مهمی را پیش رو دارند که اگر نتوانند در زمان باقیمانده آن‌ها را برطرف کنند بعید است موفق به کسب این مجوز شوند.

سونامی حذف
با این شرایط همچنان مدیران ارشد باشگاه‌های لیگ برتری حاضر در کورس و مسئولان ارشد فدراسیون فوتبال با اطمینان خاطر درباره شرایط باشگاه‌ها سخن می‌گویند اما بررسی آخرین وضعیت مدیریتی، مالی و زیر ساختی باشگاه‌های ایرانی نشان می‌دهد سونامی بزرگ در راه است و اگر بحران پیش رو به‌درستی مدیریت نشود، شاهد یک تراژدی تلخ دیگر در فوتبال ایران خواهیم بود که تبعات جبران‌ناپذیری برای هواداران فوتبال باشگاهی به دنبال خواهد داشت.

خبرنگار: سینا حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه