باز کردن راه ارتباط بخش خصوصی با پلتفرم‌های خارجی

تشریح مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی

باز کردن راه ارتباط بخش خصوصی با پلتفرم‌های خارجی

معاون حقوقی مرکز ملی فضای مجازی جزئیات چگونگی اجرای مصوبه اخیر شورای عالی فضای مجازی در خصوص شناسایی و شرایط فعالیت پیام‌رسان‌های خارجی در داخل کشور را تشریح کرد.


به تازگی شورای عالی فضای مجازی تنظیم‌گران بخشی را موظف کرده برای ایجاد تنوع در سبد مصرف کاربران با سازوکارهای حکمرانی‌پذیر و با هدف رفع نیاز مردم، سکوها و خدمات پرکاربرد خارجی را که امکان ارائه خدمات در قالب پوسته برای آن‌ها وجود دارد، شناسایی و شرایط فعالیتشان را در کشور فراهم کنند.
معاون حقوقی مرکز ملی فضای مجازی در خصوص این مصوبه و سندی که قرار است توسط وزارت ارتباطات تهیه شود، گفت: این سند یک بسته چندوجهی است که اگر یک بخش آن مورد توجه قرار نگیرد موجب ایجاد نگرانی و برداشت غلط می‌شود.
امیر خوراکیان در ادامه خاطرنشان کرد: مهم‌ترین بخش این سند، حمایت از سکوهای داخلی است که برای وزارت ارشاد و وزارت ارتباطات مأموریت‌های مشخص و شفاف در زمان معین تعریف شده است.
بخش دوم این سند، باز کردن راه برای بخش خصوصی است تا بتواند با پلتفرم‌ها و سکوهای بزرگ خارجی ارتباط برقرار کند. اگر بتواند یک پنجره واسط برای استفاده قانونمند از سرویس‌های خارجی ایجاد کند، این امکان فراهم شده است. 
بخش سوم سند هم تقویت جنبه‌های حکمرانی، نظارت، رعایت حق عموم، بخش داده‌های عمومی و حریم خصوصی است.
خوراکیان تأکید کرد: این بسته برنامه، قطعاً به تقویت سکوهای داخلی در بخش خصوصی کمک می‌کند. همچنین استفاده کاربران از برخی امکانات و سرویس‌های خارجی را به صورت آسان و قانونمند فراهم می‌‌سازد. پیش‌بینی ما این است این اتفاق قطعاً رخ خواهد داد و با جذابیت همراه است. چون در بسیاری از حوزه‌های دیگر مثل حوزه ورزش و بهداشت و درمان نیز یک‌سری سرویس‌هایی وجود دارد که ممکن است این آمادگی را داشته باشند.
وی در پاسخ به اینکه با توجه به ریسک بالای این موضوع  برای  سرمایه‌گذاران، چه تضمینی در این خصوص وجود دارد، گفت: در دستورالعملی که قرار است در یک ماه توسط وزارت ارتباطات فراهم شود، همه ملاحظات بررسی می‌شوند تا ضمانتی برای آن‌ها وجود داشته باشد.

خبرنگار:  محمود مصدق

برچسب ها :
ارسال دیدگاه