پیامدهای منفی مثبت‌اندیشی‌های دروغین

پیامدهای منفی مثبت‌اندیشی‌های دروغین

«هفت راز موفقیت آسان»، «دلاری پول دربیار»، «آموزش زبان انگلیسی در یک ماه»، «یک هفته‌ای اوستای بورس شو»، «درآمد ۴۰میلیونی در هفته»، «افزایش اعتماد به نفس در یک هفته»، «در سه جلسه با کمرویی خداحافظی کن» و...


در سال‌های اخیر جدال جملات انگیزشی زرد با روح و روان افراد، به‌ویژه نوجوانان و جوانان به یکی از پیامدهای منفی حضور در فضای مجازی تبدیل شده که با عناوین مختلف «مثبت‌اندیشی» و «خوش‌بینی» در فضای واقعی جامعه در حال نهادینه شدن است و نتیجه آنکه این باور غلط که «موفقیت، بدون سعی و تلاش هم محقق می‌شود» به‌ویژه در میان آن‌هایی که به رفتن راه صد ساله در یک شب علاقه‌مند هستند رو به گسترش است و کم نیستند افرادی که تصور می‌کنند با باورهایشان می‌توانند بدون تلاش و زحمت، آنچه را دیگران با سختی  بدست آورده‌اند در کوتاه‌ترین زمان ممکن بدست‌ آورند. به عنوان نمونه در مدتی کوتاه پولدار شوند، به تناسب اندام برسند و چربی‌های اضافه‌شان را کم کنند، اعتیادشان را ترک کنند، وارد بورس شوند و... .

تأکید بر یک‌شبه و ناگهانی بودن تغییرات
عباس فرجی، دانش‌آموخته دکترای روان‌شناسی در گفت‌وگو با قدس‌آنلاین با اشاره به تاریخچه نبرد علوم مختلف با دیدگاه‌های زرد به‌ویژه روان‌شناسی علمی با روان‌شناسی زرد، می‌افزاید: این تقابل از نبرد فیلسوفان با سوفسطاییان گرفته تا نبرد دانشمندان قرن معاصر ازجمله فروید و اریک فروم و بسیاری از دیگر روان‌شناسانی که در تلاش بودند دیدگاه‌های زرد را از این حوزه علمی بزدایند، وجود داشته است. با این حال، دیدگاه‌های زرد در حوزه روان‌شناسی از دوره دکارت و جان‌لاک رونق پیدا کرد و از همان زمان تاکنون نبردی جدی میان دیدگاه‌های علمی در حوزه روان‌شناسی با دیدگاه‌های زرد به‌وجود آمده است.
دکتر فرجی در خصوص تأثیر منفی روان‌شناسی زرد بر جامعه و زندگی مردم به‌ویژه آینده جوانان می‌گوید: باورهای کذب نه تنها موجب ایجاد سبک زندگی غلط در میان افراد می‌شود بلکه در ساختار جامعه و خانواده‌ نیز اخلال ایجاد می‌کند. به عنوان نمونه، باور به ترک اعتیاد یا کاهش وزن در یک ماه با تجویز داروهای خاص، موجب مصرف داروهای آسیب‌زا به سلامت افراد می‌شود که در پی آسیب به افراد، به سیستم بهداشت ‌و درمان نیز فشار وارد می کند. با این حال، روان‌شناسی زرد در دنیا طرفداران زیادی دارد که در اشکال مختلف از برگزاری کارگاه‌ها و همایش‌ها گرفته تا انتشار کتاب و سخنرانی در فضای مجازی و حتی رسانه‌ملی به جامعه عرضه می‌شود، از همین‌رو مقابله با این‌گونه روان‌شناسان بسیار دشوار است و تنها راه پیشگیری از آسیب‌های این قبیل دیدگاه‌های غیرعلمی، افزایش آگاهی مردم به‌ویژه نوجوانان و جوانان برای دریافت خدمات علمی روان‌شناسی از افراد متخصص است.
وی ادامه می‌دهد: در روان‌شناسی زرد نسخه‌های جهان‌شمول و آنی بسیاری پیچیده می‌شود. در حالی که بر اساس یافته‌های علم روان‌شناسی، رفتارهای انسان به صورت تدریجی و به مرور زمان شکل می‌گیرد و تغییر در هر رفتار، زمانبر است.
فرجی می‌افزاید: هیچ زوجی یک‌شبه به مرز طلاق نمی‌رسند بلکه سبک زندگی اشتباه آن‌ها از ابتدای ازدواجشان موجب شده آن‌ها در مسیر طلاق قرار بگیرند. یا هیچ فردی یک‌شبه معتاد نشده که بتواند یک‌شبه آن را کنار بگذارد. یا فردی که دچار افزایش وزن و اختلال پرخوری است یک‌شبه به این وزن نرسیده که بخواهد آنی به وزن دلخواه خود برسد. به همین ترتیب با توجه به اینکه همه رفتارهای اجتماعی انسان در امور مختلف به صورت تدریجی شکل می‌گیرد، تغییر در هر یک از آن‌ها نیز نیازمند صرف زمان و هزینه کافی است. 
به گفته این روان‌شناس، اگر دولتمردان با علم زرد، از اقتصاد زرد گرفته تا فرهنگ زرد، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی زرد مقابله‌ و فرصت فعالیت برای افراد صاحب صلاحیت مبنای علمی این حوزه‌ها را فراهم کنند، بسیاری از آسیب‌های حوزه‌های مختلف اجتماعی رفع خواهد شد.

خبرنگار: طیرانی 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه