اینترنت ماهواره‌ای نزدیک گوشی شما

اینترنت ماهواره‌ای نزدیک گوشی شما

حوالی امروز  


درست است طی چند سال گذشته برخی از طرح‌های علمی جاه‌طلبانه و خاص «ایلان ماسک» به نتیجه‌ای که او قول داده بود، نرسیده و مثلاً وعده ساخت شهر فضایی در مریخ و بردن شهروندان فضایی به این سیاره که قرار بود سال2024 میلادی محقق شود، هنوز به جایی نرسیده، اما در عوض برنامه کارگذاشتن یک تراشه در مغز انسان با هدف نهایی درمان بیماران دارای ضایعه نخاعی واقعاً شروع شده و مراحل اولیه‌اش را پشت سر می‌گذارد. البته یک طرح دیگر «ماسک» هم هست که به نظر می‌رسد در حال نزدیک شدن به موفقیت است. «استارلینک» پروژه‌ای است که طی آن اینترنت پرسرعت ماهواره‌ای قرار است در همه جهان در دسترس مردم قرار گیرد. البته فکر نکنید قرار است «ماسک» اینترنت ماهواره‌ای را مفت و مجانی به دست مردم گوشه و کنار جهان برساند. معلوم است که این امکان و فناوری هم در نهایت تحت سلطه صاحبان سرمایه آن خواهد بود و گسترشش در جهان هم با حساب و کتاب انجام می‌شود. 
روز گذشته «ایسنا» نوشت اینترنت ماهواره‌ای به یک قدمی گوشی‌های عادی نزدیک شده است. گویا ایلان‌ماسک به‌تازگی یک توییت منتشر کرده و نوشته: این پست از یک تلفن همراه معمولی [طی ارتباط] مستقیم با یک ماهواره اسپیس‌ایکس و بدون تجهیزات خاصی در این بین ارسال شده است. در اصل این شرکت اسپیس‌ایکس بود که حدود یک ماه پس از ارسال نخستین پیام متنی خود با استفاده از ارتباط ماهواره‌ای مستقیم به شبکه سلولی استارلینک در فضا، حالا اعلام کرده می‌تواند برای نخستین بار با استفاده از خدمات ماهواره خود در شبکه ایکس، پست ارسال کند. «ماسک» هم در واقع همین پیام را در توییتی تأیید و بعد تأکید کرده که برای ارسال پیام از هیچ تجهیزات خاصی جز گوشی همراه و ماهواره استفاده نشده است.
البته هنوز چالش‌های زیادی مثل حرکت سریع ماهواره‌ها، امکان عدم اتصال گوشی به ماهواره‌هایی که خیلی دور هستند، عدم اتصال در مناطق پردرخت و... برای عمومی شدن این امکان وجود دارد، اما اسپیس‌ایکس می‌گوید ماهواره‌های استارلینک به آنتن‌های خاص و الگوریتم‌های نرم‌افزاری پیشرفته مجهز هستند و می‌توانند بر چالش‌ها غلبه کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه