شاخص‌ها بیانگر کنترل بازار ارز در ماه‌های آینده است 

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به خبرنگار قدس:

شاخص‌ها بیانگر کنترل بازار ارز در ماه‌های آینده است 

سخنگوی اقتصادی دولت با تأکید بر اینکه انتظارات روانی در خصوص نوسان‌های بازار ارز منطبق با واقعیت‌های اقتصادی نیست، گفت: پارامترها و شاخص‌ها از جمله کاهش نرخ رشد نقدینگی، افزایش صادرات نفتی و ثبت سفارش کالا و کاهش قاچاق نشان می‌دهد بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز موفق است.


سید احسان خاندوزی در پاسخ به پرسش خبرنگار قدس در خصوص تداوم نوسان‌های بازار ارز با وجود اعمال سیاست‎های بانک مرکزی و مقاومت بازار آزاد و سیاه ارز در برابر این سیاست‌ها و نگرانی مردم از برخی شایعات در خصوص شوک قیمتی دیگر پس از انتخابات و در سال نو و اینکه دولت چه برنامه‌ای در این زمینه دارد، با بیان اینکه انتظارات روانی با واقعیت‌های میدانی عرصه اقتصادی کشور منطبق نیست و نباید به آن دامن زده شود، اظهار کرد: فارغ از این، مجموعه تحلیل‌های بخش اقتصادی دولت این است که پارامترهای مدیریتی از جمله کاهش نرخ رشد نقدینگی، افزایش حجم صادرات نفتی و بازگشت درآمدهای ارزی آن به کشور، افزایش مدیریت شده ثبت تقاضا و سفارش کالا و کاهش قاچاق کالا به کشور  شرایط بهتری را برای بانک مرکزی فراهم کرده که بتواند مدیریت بازار ارز را در ماه‌های آینده انجام دهد.

اقتصاد ایران و انتخابات آمریکا
وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تدابیر دولت برای اینکه اقتصاد از نتایج محتمل در انتخابات آمریکا متأثر نشود هم با اشاره به اینکه تمام همت دولت سیزدهم این بوده که اثرات رفت و آمد رئیس جمهور در جای دیگری از دنیا بر اقتصاد را کاهش دهد و روش ما هم در این مسیر اصلاح ساختارهای اقتصاد بوده، گفت: تأثیر سوء مدیریت‌ها بر اقتصاد را باید کاهش دهیم و از بی‌عملی در برابر چالش‌ها خارج شویم. وی با بیان اینکه ما منکر تأثیر چالش‌های خارجی بر اقتصاد نیستیم، افزود: اما مسیر دیپلماسی و اقتصاد کشور محدود به یک مجموع خاص و یک کشور نیست، ما معطوف به نظم جهانی هستیم که در منطقه و جهان مناسبات جدیدی را برقرار می‌کند؛  مثل همکاری با سازمان‌های شانگهای و بریکس و عدم تعهد و  مانند آن‌ها.

انتشار صورت مالی ۲هزار شرکت دولتی
این عضو تیم اقتصادی دولت در پاسخ به پرسش دیگری از انتشار صورت مالی حدود ۲ هزار شرکت دولتی و نیمه دولتی تا پایان سال خبر داد و گفت: از یک‌هزارو940 شرکتی که تحت مدیریت دولت یا نهادهای عمومی مرتبط با دولت هستند و صورت‌های مالی آن‌ها برای سال ۱۴۰۱ شفاف احصا شده است، ۳۴۰ شرکت کاملاً دولتی هستند و مابقی بر اساس قانون محاسبات، دولتی نیستند اما دولت در آن‌ها سهمی دارد که نتایج مدیریتی در آن دارد از این یک‌هزارو940  شرکت، ۲۴۰ شرکت در نفت، ۱۷۵ شرکت در نیرو، ۲۸۴ شرکت زیرمجموعه صمت هستند و ۲۱ شرکت زیرمجموعه راه و شهرسازی، ۱۵ شرکت وزارت بهداشت، ۵۰ شرکت زیرمجموعه وزارت آموزش و پرورش، ۱۹ شرکت جهاد کشاورزی، ۱۶۷ شرکت وزارت دفاع، ۱۵۷ شرکت تابعه وزارت تعاون، ۱۷ شرکت تابعه ارشاد، ۵۸ شرکت تابعه میراث، ۶۲ شرکت ورزش و جوانان، ۱۴ شرکت تابعه اقتصاد، ۴۲۶ شرکت تابعه بانک های دولتی و ۲۸ شرکت تابعه مناطق آزاد هستند و برای اولین‌بار است که این اطلاع‌رسانی با جزئیات انجام می‌شود و تا پایان اسفند صورت مالی آن‌ها در سامانه کدال قرار می‌گیرد.

توضیح خاندوزی درباره سوئیفت و اف‌ای‌تی‌اف داخلی
خاندوزی در توضیح اظهارات رئیس کل بانک مرکزی در خصوص راه‌اندازی سوئیفت و اف‌ای‌تی‌اف داخلی برای بی‌اثرکردن تحریم‌ها هم با اشاره به اینکه دولت سیزدهم تلاش‌های زیادی را در این دوسال برای خنثی کردن اثر تحریم‌ها انجام داده، گفت: فعال کردن کانال‌های بانکی اعم از پیام رسان مالی غیر قابل رصد و هم مکانیسم‌های تسویه مالی در دستور کار قرار گرفته و با برخی از کشورها به شکل فعالانه وارد حوزه عملیاتی شده‌ایم و بانک مرکزی هم پیشنهادهایی با برخی کشورهای همسو مطرح کرده تا آثار منفی تحریم‌ها را کاهش دهد، گفت‌وگوها در جریان است و به محض حصول نتیجه، اطلاع رسانی می‌شود.

تأمین ارزاق با قیمت مناسب در آستانه سال نو
سخنگوی اقتصادی دولت درباره تدابیر شب عید برای معیشت و سفره خانوارها  نیز از سه برنامه طراحی شده سخن گفت و اظهار کرد: طرح فجرانه کالابرگ یکی از این اقدامات بوده است که با استقبال خوبی نیز مواجه شد؛ بیش از ۱۴ میلیون خانوار که شامل ۴۲ میلیون نفر می‌شود از طرح کالابرگ فجرانه استفاده کردند و در این مدت ۳۸ هزار میلیارد تومان از طریق فروشگاه‌های مدنظر و اقلام موردنظرخرید شده است. خاندوزی طرح ملی یسنا را دومین اقدام دولت برای حمایت از دهک‌های ضعیف جامعه عنوان کرد و افزود: در این طرح که با همکاری وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی انجام می‌شود، برای مادران دارای کودک زیر دو سال در دهک اول، ۴۰۰ هزار تومان یارانه اختصاص یافته است و در طرح سوم برای امنیت غذایی کودکان زیر پنج سال دهک‌های یک تا‌۵،
 یک‌میلیون تومان و برای دهک‌های ۵ تا 7 نیز ۶۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود. وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: همه تلاش ما این است که آغاز سال نو با وفور کالاهای مورد نیاز و قیمت‌های مناسب و در دسترس مردم باشد و امیدواریم که براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای تأمین و کنترل قیمت‌های مورد نظر پیش رویم.

جذب ۱۱میلیارد دلار سرمایه خارجی
وزیر اقتصاد درباره سیاست‌های دولت برای حمایت از بازار سرمایه و جذب سرمایه خارجی نیز به آمارهای بانک مرکزی و سیاست دولت برای اصلاح دستورالعمل قیمت‌گذاری فراورده‌های پالایشی اشاره کرد و گفت: مصوبه دولت در این زمینه فردا اعلام خواهد شد.
وی اضافه کرد اقدام دوم دولت نظارت بر کسب و کارهای غیررسمی و فرارهای مالیاتی در بازارهای خارج از بورس است، اصلاح نرخ ارز در همین مسیر بود که محصولات پتروشیمی را از بورس کالا با نرخ آزاد می‌خریدند که پس از اصلاحیه نرخ تسعیر ارز، این روند اصلاح شد. برای چند سال آینده هم تلاش دولت این است که پیش‌بینی‌ صنایع امکان‌پذیر باشد. مرحله سوم نیز افزایش سازگاری منافع مالی شرکت‌هاست. برای بودجه ۱۴۰۳ از ظرفیت‌های این بودجه و صندوق توسعه ملی استفاده می‌شود تا در نتیجه مجموعه اقدامات و تدبیرها شاهد رونق بورس، اثرگذاری و نتیجه‌‎بخشی باشیم.
وی جذب ۱۱ میلیارد دلار سرمایه‌های خارجی را یکی از موفقیت‌های دولت سیزدهم و دیپلماسی اقتصادی آن خواند و گفت: این رقم مربوط به پروژه‌ها و قراردادهایی است که وارد مرحله اجرایی شده و روی کاغذ نیست. سخنگوی اقتصادی دولت اضافه کرد: در ۱۱ ماه اول امسال ۵۵ میلیارد دلار تجارت غیر‌نفتی با ۱۵ کشور همسایه بوده که 5/2 درصد بیش از ۱۱ماهه پارسال بوده است.

انتشار ۱۵همت اوراق گام
از اردیبهشت امسال که بسته مشترک سازمان برنامه و بودجه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی در موضوع مهار تورم تصویب و ابلاغ شد، تمام تلاش تیم اقتصادی دولت این بود که جزئیات این بسته اجرا شود؛ در این بسته هم نرخ رشد مورد توجه قرار گرفته و هم کاهش تورم؛ اینکه در مورد هر کدام از سیاست‌های افزایش رشد اقتصادی یا کاهش تورم چه اقداماتی انجام شده، قبلاً اطلاع رسانی شده است، اما در خصوص تورم که در فروردین ۵۵ درصد بود به 8/35 درصد کاهش یافته، اگرچه برای دولت مطلوب نیست، اما نشان‌دهنده کاهش مستمر تورم بوده است. تلاش دولت برای سال آینده هم  این است که تورم ناشی از بی‌انضباطی پولی یا ناترازی بودجه را کاهش دهیم و همزمان تصمیم‌گیری درباره مؤسسات اعتباری بی‌انضباطی که بانک مرکزی برنامه اصلاحی دقیقی برای آن‌ها دارد را پیگیری کنیم؛ در این جهت امیدواریم بیش از ۱۵۰ همت اوراق گام برای سال آینده منتشر کرده و به تولیدکنندگان بدهیم که این اوراق گام برای نیازهای نقدینگی آن‌ها مانند مالیات و تأمین اجتماعی هم قابل استفاده است.

خبرنگار: آرش خلیل‌خانه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه