داوری ۴۰۰ اثر در نخستین دوره

جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد(ع) در ‌ایستگاه پایانی

داوری ۴۰۰ اثر در نخستین دوره

نخستین دوره جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد(ع) که توسط دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) وابسته به آستان قدس رضوی برگزار شد، با برگزاری اختتامیه و معرفی برترین‌ها و برپایی نمایشگاه آثار برگزیده در مشهد به کار خود پایان داد. 


به گزارش آستان‌نیوز، در این مراسم و در بخش آثار برگزیده دانش‌آموزی این جشنواره، زهرا خانوردی موسی‌آبادی و آقای علی محمدی به عنوان منتخب معرفی و جایزه سکه طلا، تندیس و لوح تقدیر را دریافت کردند.
اما در بخش اصلی جشنواره و رتبه سوم خانم مرجان تاجپور برای تولید ماگ نابینایان و علی سلطانی به خاطر طراحی بازی فکری رئوفا در رتبه دوم با جایزه دو سکه طلا، مجید عابدی و پرستو شکیب برای تولید رومیزی برنجی تزئینی قابل استفاده به عنوان عطردان، وحید حسن‌زاده با صنایع دستی خلاقانه و آقای ظفری زیورآلات هنری و رتبه نخست جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد(ع) نیز با جایزه سه سکه طلا به زهرا مطیع با تولید گرامافون و هادی متولی با تولید جورچین رسید. 

۴ ویژگی صنایع خلاق چیست؟
حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در اختتامیه نخستین دوره جشنواره ملی صنایع خلاق فرهنگی عالم آل محمد(ع) با وسیع خواندن مفهوم صنایع خلاق فرهنگی، آن را شامل چهار ویژگی پشتیبانی دانش‌بنیان، خلاقیت و نوآوری، داشتن سرمایه فکری و اثر فرهنگی عنوان و اضافه کرد: صنایع خلاق فرهنگی که این جشنواره به دنبال آن است نیازمند الزاماتی است؛ یکی از این الزامات پیوند این صنعت با حکمت است. حکمت از سنخ علمی است که پشتوانه آن خرد ناب است. دومین الزام تقویت دانش‌بنیان‌ها به شمار می‌رود. الزام سوم مالکیت معنوی است که مسئله‌ای فراموش شده در حوزه صنعت ماست. چهارمین الزام حمایت در تجاری‌سازی است. هنرمندی که اثری را خلق کرده است باید حمایت شود تا بتواند اثر جدیدی را به وجود بیاورد و پنجمین الزام تقویت محتواست. ما باید محتوا و معارف اهل بیت(ع) را بتوانیم در این صنایع خلاق تجلی بدهیم. 
همچنین دکتر حسن بلخاری؛ نویسنده، پژوهشگر و عضو فرهنگستان هنر نیز در سخنان خود گفت: اگر بخواهیم تعریفی فلسفی در خصوص صنایع خلاق مطرح کنیم، باید به ارسطو رجوع کنیم جایی که بر خلاف استاد خود افلاطون که انسان را فقط در ساحت عملی و نظری تعریف می‌کرد، به قوه دیگری در جان و نهاد انسان با عنوان ابداع اشاره کرد که هستی‌شناسی هنر با این کار او آغاز شد. او گفت انسان تنها محصور در نظر و عمل نیست بلکه وجه سوم ابداع را نیز داراست. این نکته بسیار مهمی در فلسفه هنر محسوب می‌شود. 
بلخاری ادامه داد: عقبه نظری ابداع، تخیل است که این هم نقطه تعالی و قدرت انسان است و هم می‌تواند سبب سقوط و حضیض او باشد. این بستگی دارد که انسان پنجره تخیل خود را به سمت عالم بالا و ملکوت یا به قلمرو ذلت باز کند. در هیچ تمدنی مانند تمدن اسلامی به اهمیت قوه تخیل انسان اشاره نشده است و باید از این زیربنا به خوبی استفاده کرد. 

جریان‌سازی و امتداد اجتماعی زیارت
در ابتدای این مراسم دکتر رجوعی، رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) ابتکار این جشنواره را برگرفته از سیاست‌های ابلاغی تولیت آستان قدس رضوی عنوان و اضافه کرد: این جشنواره دو هدف اصلی را دنبال می‌کند؛ هدف اول توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر مبتنی بر فرهنگ رضوی و هدف دوم جریان‌سازی و امتداد اجتماعی زیارت و اصلاح سبد مصرف فرهنگی خانواده‌هاست.
رجوعی افزود: در کمیته علمی جشنواره بنا شد بر اساس رسالت‌ها و مأموریت‌های آستان قدس رضوی، آثار مبتنی بر حوزه‌های کلیدی همچون بازی‌های رایانه‌ای، اسباب‌بازی و سرگرمی، ‌ایده‌های نوآورانه در هنر‌های دیداری و شنیداری، واقعیت‌افزوده و مجازی، نرم‌افزار‌های کاربردی، ‌ایده‌های خلاقانه در حوزه طراحی معماری اسلامی، صنایع دستی و هنر‌های کاربردی، ‌ایده‌های نوآورانه در صنعت چاپ، بسته‌بندی و نشر و مد و پوشاک باشد. با همتی که همکاران ما در دبیرخانه این جشواره داشتند پنج رویداد هم در سطح کشور با مشارکت گسترده دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های معتبر برگزار شد. این رویداد‌ها شامل بخش شمال غرب که با همکاری دانشگاه هنر اسلامی تبریز و پارک علم و فناوری این شهر، رویداد اسباب‌بازی تهران با عنوان «سکو» با همکاری حوزه هنری و مرکز نوآوری ‌امید، رویداد سوغات فرهنگی زائر در شهر قم، رویداد سبک زندگی رضوی در شهر اصفهان با همکاری خانه نوآوری و خلاق اشراق و حوزه علمیه قم و در نهایت رویداد اسباب بازی مشهد که با همکاری مرکز کارآفرینی و نوآوری تحت حمایت شهرداری مشهد برگزار شد.
رجوعی در خصوص آثار مورد داوری قرار گرفته نیز گفت: آثاری که به جشنواره رسید در مرحله نخست بیش از ‌۸۰۰‌‌اثر بود که ۴۰۰ اثر از این مرحله عبور کردند. پس از داوری تخصصی ۶۰ اثر از ۴۰۰‌اثر برگزیده شدند که در نمایشگاه مربوط به آثار برگزیده در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت و از این میان هشت اثر نیز حائز رتبه‌های برتر شدند و دو اثر نیز در بخش دانش‌آموزی شایسته تقدیر شدند. 
​​​​​​​
زمینه‌سازی و اعتلای گفتمان زیارت
محمدجواد استادی، دبیر بخش هنری این جشنواره نیز در گزارشی با قدردانی از نقش آستان قدس رضوی در زمینه‌سازی و اعتلای گفتمان زیارت، گفت: شاید برخی، خدمات آستان قدس رضوی را تنها به ارائه خدمات فیزیکی به زائران تقلیل دهند در صورتی که آستان قدس رضوی این مأموریت را دارد که گوهر بی‌نظیر زیارت را در جنبه‌های مختلف معرفتی، اجتماعی و فرهنگی برای هر کسی که بتواند از این مفهوم استفاده کند عرضه کند. هیچ زبانی بهتر از هنر برای عرضه این مفاهیم برای گروه‌های مختلف مردم وجود ندارد. گنجینه عظیم هنری حرم مطهر رضوی تنها موزه نیست، بلکه یک مکتب معرفتی است و هر شخصی با هر مذهب و گرایشی در سپهر حرم مطهر رضوی قرار می‌گیرد تحت تأثیر معنویت آن واقع می‌شود، چون هنرمندان در ۸۰۰ سال گذشته تلاش کرده‌اند تا این مفاهیم را فراوری کرده و آن‌ها را به فرم‌های تأثیرگذار تبدیل کنند.
وی ادامه داد: پیوند سه حوزه مهم هنر، دانش و نوآوری می‌تواند زمینه‌ساز تولید محصولات، ‌ایده‌ها و خدمات بزرگی باشد و بخش‌های مختلف در برگزاری این جشنواره تلاش کردند تا در همکاری با یکدیگر این حوزه‌ها را متبلور کنند. 
استادی تأکید کرد: باید تلاش کنیم محصولات تولید شده توسط این هنرمندان جشنواره را به تولید انبوه رساند و به دست مصرف‌کنندگان برسانیم. پس از امروز باید کار خود را آغاز کنیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه