قحطی قطعی در کمین یک چهارم مردم غزه

بیش از ۱۰هزار کودک فلسطینی از آثار و پیامدهای گرسنگی شدید رنج می‌برند

قحطی قطعی در کمین یک چهارم مردم غزه

در ادامه فاجعه انسانی حاصل از حملات بی‌امان اشغالگران صهیونیست به باریکه غزه و محاصره این جغرافیای کوچک 40کیلومتری، منابع فلسطینی از جان باختن دو نوزاد شیرخواره در بیمارستان کمال عدوان بر اثر سوءتغذیه شدید خبر دادند.


این اتفاق تلخ در حالی رقم خورد که هلال‌احمر فلسطین دیروز اعلام کرد بیش از ۱۰هزار کودک در نوار غزه از آثار و پیامدهای گرسنگی رنج می‌برند. این نهاد همچنین درباره تداوم شرایط جنگی و محاصره همه‌جانبه هشدار داده و تأکید کرده است این رخدادها به بدتر شدن وضعیت بحرانی کودکان غزه منجر می‌شود.

غزه در یک‌قدمی قحطی 
روز گذشته آژانس کودکان سازمان ملل متحد نیز درباره وضعیت فوق‌بحرانی غزه به‌ویژه در موضوع کمبود شدید موادغذایی برای کودکان فلسطینی، بیانیه‌ای صادر کرد. یونیسف تأکید کرد: پس از گذشت بیش از چهار ماه از جنگ، یک میلیون کودک در غزه امنیت غذایی ندارند. براساس این گزارش، بیش از ۹۵درصد خانواده‌های فلسطینی وعده‌های غذایی بزرگسالان را کاهش دادند تا کودکان بتوانند به مقدار غذای بیشتری دست پیدا کنند. یونیسف پیشنهاد داده فوری کمک‌های بشردوستانه به شیوه‌ای امن و بدون قید و شرط به دست فلسطینیان در هر نقطه از نوار غزه برسد.
رژیم صهیونیستی چندی پیش آژانس کار و امداد سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی را به دست داشتن در عملیات طوفان‌الاقصی متهم کرد. در پی آن، بیش از 10کشور غربی به سردمداری آمریکا در موجی هماهنگ، کمک‌ها به آنروا را تعلیق کردند، اقدامی که به اذعان تحلیلگران در میان جنگ و نیاز بیشتر مردم به همراهی جهانی، می‌تواند به فاجعه در غزه ختم شود.
رامش راجاسینگهام، مدیر هماهنگی دفتر سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، سه‌شنبه در نشست شورای امنیت ضمن اشاره به این مسئله، اعلام کرد: دست‌کم ۵۷۶هزار نفر در نوار غزه در یک‌قدمی قحطی قطعی قرار دارند. به گفته این مقام سازمان ملل، این تعداد برابر یک چهارم جمعیت غزه است. وی افزود: «تا زمانی که جنگ و خطر گسترش آن به مناطق پرجمعیت جنوب غزه ادامه داشته باشد، نمی‌توان به بهبود اوضاع امیدوار بود، چون در حال حاضر از هر ۶ کودک زیر دو سال در شمال غزه، یک کودک دچار سوءتغذیه حاد است و عملاً تمام جمعیت 2.3میلیون نفری در نوار غزه برای زنده ماندن به کمک‌های غذایی نیاز دارند، اما این کمک‌ها بسیار ناکافی و محدود هستند».

از ۲۳ ژانویه هیچ کمکی به شمال غزه نرسیده 
پیش‌تر «ینس لرکه» سخنگوی دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد از حملات عمدی رژیم صهیونیستی به کاروان‌های کمک‌رسانی و آزار و اذیت امدادگران در غزه خبر داده بود. 
استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل نیز در جریان کنفرانسی مطبوعاتی با بیان اینکه هیچ کاروان بشردوستانه سازمان ملل از ۲۳ژانویه (3 بهمن) تاکنون نتوانسته به شمال غزه برسد، گفت: برخی از مسائلی که موجب دشواری ارسال کمک‌های بشردوستانه می‌شود عدم برقراری آتش‌بس بشردوستانه، تداوم درگیری بدون رعایت قوانین بین‌المللی و برهم زدن نظم عمومی است.
اوضاع اسفبار انسانی در غزه موضع گیری روسیه علیه غرب به عنوان همدست جنایات اشغالگران صهیونیست را به دنبال داشت. «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه بامداد چهارشنبه در نشست شورای امنیت، در حمله تند لفظی، آمریکا را عامل شهادت ۳۰هزار نفر از ساکنان باریکه غزه اعلام کرد و گفت: واشنگتن با ممانعت از تصویب قطعنامه‌های شورای امنیت برای برقراری آتش‌بس، موجب کشتار شده است. وی با طرح این پرسش که آیا غرب واقعاً نگران کودکان غزه است، افزود: کودکان غزه برای اتحادیه اروپا که مدعی دفاع از حقوق بشر است، کمترین اهمیتی ندارند. نبنزیا اظهار کرد: «گرسنگی شدید در نوار غزه بیش از هر جای دیگری در جهان بیداد می‌کند. ۹۰درصد کودکان زیر پنج سال از کمبود غذا رنج می‌برند. اما آمریکا و انگلیس در مورد استفاده اسرائیل از گرسنگی به عنوان سلاح در جنگ غزه صحبتی نمی‌کنند».
سه‌شنبه نیز اشرف القدره، سخنگوی وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه در سخنانی اعلام کرد شمال این باریکه به معنی واقعی کلمه با قحطی دست و پنجه نرم می‌کند. القدره افزود: ده‌ها نفر به دلیل بی‌آبی و خشکی بدن به بیمارستان‌های ما در شمال نوار غزه مراجعه کرده‌اند. باریکه غزه با قحطی و گرسنگی روزافزون مواجه است و این قحطی روزافزون می‌تواند جان هزاران نفر از هموطنان ما را بگیرد. 

خبرنگار: جاوید

برچسب ها :
ارسال دیدگاه