فساد صوری

فساد صوری


​​​​​​​برخی از خبرها هم از نوع «چی بگم والا» هستند. یعنی ظاهراً از یک اتفاق به شما خبر و اطلاعاتی می‌دهند اما در واقع هیچ خبر و اطلاعاتی به شما نمی‌دهند! نه اینکه کلاً هیچ اطلاعاتی ندهند، در واقع آن اطلاعاتی که باید بدهند یا مخاطب توقع دارد بدهند یا حق و انصاف این است که بدهند را نمی‌دهند. برای نمونه به این خبر که روز گذشته در خبرگزاری‌ها منتشر شد، توجه کنید: «رئیس سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کرد پرونده‌های متعدد در سازمان تعزیرات حکومتی تشکیل شده که افراد، تحت پوشش شرکت‌های صوری ارز دولتی دریافت کردند. ۱۰ سال از صدور رأی گذشته، اما نمی‌توانیم رأی را اجرا کنیم، چون شرکت صوری و کاغذی بوده است».

همان طور که ملاحظه می‌کنید این خبر اطلاعاتی از یک فساد اقتصادی را که همه دنیا از آن خبر دارند جوری در اختیار مخاطب می‌گذارد که همه (از جمله گوینده خبر) آخرش راهی جز تعجب کردن و اظهار نظری جز «چی بگم والا» ندارند! یعنی این خبر همان‌طور که همه مردم می‌دانند، اعلام می‌کند سازمان تعزیرات حکومتی پرونده‌های زیادی در این زمینه تشکیل داده و در پایان هم جوری حرف می‌زند که شما متوجه شوید طبق معمول و همان‌طور که از قبل می‌دانستید این پرونده‌های زیاد، مثل خیلی از پرونده‌های زیادتر دیگر، به جایی نرسیده است!
کارشناسان امور خبری معتقدند این نوع از خبررسانی در واقع صوری و ظاهری است و فقط در سیستم‌های خبررسانی و شفاف‌سازی صوری کشور خودمان کاربرد دارد. این نوع از خبرها البته ظاهر خبر را به شما می‌گویند اما نمی‌گویند مثلاً آیا ارزی هم که این شرکت‌ها گرفته و نوش جان کرده‌اند، ارز صوری بوده یا غیرصوری؟ رأی و حکمی که برای این فساد و تخلف ایجاد شده صوری بوده یا نبوده؟ «افراد»ی که در خبر به آن‌ها اشاره شده، صوری بوده‌اند یا واقعی؟ اصلاً تشکیلات ارزی و دولتی ما صوری کار می‌کنند یا جور دیگر؟ فساد اقتصادی موجود در این خبر صوری بوده یا غیرصوری؟ خلاصه کارشناسان کلاً به این جور خبرها نگاه خوبی ندارند و انتشارشان را چندان درست نمی‌دانند... (همکارانم اشاره می‌کنند که خود شما آیا یک کارشناس خبری صوری هستی یا واقعی؟ این ستون مثلاً طنز، طنز صوری است یا زوری؟ همکارانم که طبق معمول چشم دیدن طنز، منز و این‌جور چیزها را ندارند، کلاً و در مجموع توی این ستون و صفحه صوری و روی کاغذ هستند و اصلاً نمی‌شود به آن‌ها چیزی گفت، جوابشان را داد یا مثلاً حکم به اخراجشان داد).

برچسب ها :
ارسال دیدگاه