تحقق شعار سال در گرو برنامه‌های تولید در بخش خصوصی

تحقق شعار سال در گرو برنامه‌های تولید در بخش خصوصی

تحقق شعار سال در گرو برنامه‌های تولید در بخش خصوصی فجر داودلی  یکصد و پانزدهمین جلسه شورای گفت‌وگوی‌ دولت و بخش خصوصی با حضور استاندار خراسان رضوی، مسئولان اجرایی و تشکل‌های بخش خصوصی، صبح روز گذشته به میزبانی اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد.


یعقوبعلی نظری در این جلسه ضمن تأکید بر شعار سال گفت: این انتظار وجود دارد که جلسات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کاربردی‌تر و فعال‌تر از سال گذشته برگزار شود و با مدیریت این شورا از این ظرفیت استفاده کنیم.
وی ادامه داد: جریان اقتصادی استان فعال و زنده است و حرکت رو به جلو دارد و ممکن است با موانع و مشکلاتی مواجه باشد که باید مدیریت کرد و این کار جزو برنامه جاری شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی است. بنابراین تأکید داریم نباید مشکلات روی هم انباشته شوند و هر مشکل جزئی که در جریان اقتصاد استان اثرگذار است، مدنظر باشد تا با مشارکت همه بخش‌ها به سرعت حل شود.
استاندار خراسان رضوی افزود: وقتی رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند مشارکت مردم، یعنی ما باید با اعتقاد وارد این حیطه شویم و از این نظر مورد تأکید است که به لحاظ حقوقی از مسئولیت‌ها به شمار می‌رود.
نظری شناسایی موضوعات را  قدم اول حل آن‌ها دانست و گفت: خط مشی  حل موضوعات، شناسایی آن‌ها است و باید مؤلفه‌های مؤثر در سرعت دادن به شناخت موضوعات را  بدانیم و به سراغ آن‌ها برویم.
وی ضمن اشاره به تفاوت رشد تولید با جهش تولید تشریح کرد: سال، سال جهش تولید است و با رشد تولید که حرکت آن آهسته است، تفاوت دارد و برای تحقق شعار سال نیازمند برنامه‌های بخش خصوصی هستیم تا دستگاه‌های اجرایی و حاکمیت که وظیفه زمینه‌سازی را دارد، به خوبی به وظیفه خود عمل کند و ما برای دریافت برنامه‌های بخش خصوصی اعلام آمادگی می‌کنیم.
استاندار خراسان رضوی تأکید کرد: در ادامه برنامه‌های جهش تولید آمادگی داریم هر هفته با یک انجمن جلسه بگذاریم و افزون بر شورای گفت‌وگوی اتاق، انجمن‌ها، کمیسیون‌ها، کارگروه‌ها و سایر تشکل‌ها فعال شوند و برنامه‌های مربوط به شعار سال را در این اتفاق ببینند تا ما هم به عنوان بخش حاکمیتی در خدمت جهش تولید باشیم.
نظری در تشریح اقدام‌های اقتصادی در استان عنوان کرد: در ابتدای دولت 4 هزار و 608 واحد صنعتی پروانه بهره‌برداری داشتند و در سال ۱۴۰۰، ۸۹۰ واحد راکد بود. از ۸۹۰ واحد راکد ۳۵واحد در برنامه احیا قرار دارد،
 ۲۷۳ واحد احیا شده و ۵۸۲واحد نیز غیر قابل احیا هستند. ما به صنعت و معدن اعلام کردیم که این موارد باید تعیین تکلیف شوند؛ زیرا اگر این کار انجام نشود، در همه شئون آفت است.
وی خاطرنشان کرد: ما در حوزه جهاد کشاورزی نیز اعلام کردیم که باید میزان سرمایه‌‎گذاری و اشتغال صنایع غذایی روشن باشد. این موارد اطلاعات پایه هستند که اگر این اطلاعات پایه را نداشته باشیم یا ضعیف باشد، آیا می‌توانیم تصمیم‌گیری کنیم؟
استاندار خراسان رضوی تأمین منابع بانکی را از راه‌های مختلف میسر دانست و گفت: ما به این موضوع اعتقاد نداریم که جریان اقتصادی استان باید مبتنی بر منابع بانکی باشد؛ بلکه تأمین منابع راه‌های مختلفی دارد که باید بررسی شود. منابع بانکی ما باید مدیریت شود و بدانیم به کدام سمت پیش برود. ما پول‌های سرگردان و منابع مالی متعددی در جامعه داریم. سال ۱۴۰۰ نسبت میان منابع و مصارف ما ۶۷ درصد بود که اکنون به
 ۷۴ درصد رسیده و هدف ما ۸۵ درصد است.
نظری خاطرنشان کرد: شاخص‌های اقتصادی استان اعم از نرخ بیکاری در سال گذشته 3/6 درصد و پایین‌تر از میانگین کشوری بود. نرخ مشارکت ما نیز به ۴۴ درصد رسید. در حال حاضر در استان دغدغه اشتغال نداریم. البته هنوز هم گرفتاری وجود دارد. ۵۳پروژه عمده در حوزه صنعت و معدن داریم که تا پایان دولت به بهره‌برداری خواهد رسید. ارزش سرمایه‌گذاری این پروژه‌ها ۱۰۰همت است. ۴۳ قلم کالا داریم که در ۳۹ واحد ۴۶ درصد رشد داشتند. جریان اقتصادی استان امیدوارانه و رو به جلو است.
وی ادامه داد: استان‌های شرق کشور به عقب‌ماندگی مشترکی دچار هستند که مهم‌ترین آن در زیرساخت‌های این استان‌ها متبلور بوده؛ چرا که هنوز زیرساخت‌های لازم اقتصادی در این استان‌ها ایجاد نشده است. از جمله این زیرساخت‌ها کریدور شمال به جنوب است.
گفتنی است با پیشنهاد دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خراسان رضوی، استاندار خراسان رضوی با تشکیل دبیرخانه شورای شرق کشور موافقت کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه