اجتماعات قرآنی سبب امیدافزایی در جامعه می‌شود

یک کارشناس مذهبی:

اجتماعات قرآنی سبب امیدافزایی در جامعه می‌شود


یک کارشناس مذهبی با اشاره به اینکه گردهمایی‌ها سبب امیدافزایی و گرم‌شدن دل‌ها می‌شود، گفت: «فرض کنید در بحث حجاب، وقتی افراد در بطن اجتماع پراکنده دیده می‌شوند، خودشان را تنها و در اقلیت می‌بینند؛ اما گردهمایی‌هایی مثل اجتماع امام حسنی‌ها سبب می‌شود آن‌ها بدانند باحجاب‌های جامعه اگر اکثریت نباشند مسلماً اقلیت نیستند». به گزارش ایسنا، دکتر فاطمه منتظری اظهار کرد: در امور تجاری و سیاسی، میزان موفقیت اغلب با میزان مشتری، فروش و مشارکت سیاسی سنجیده می‌شود؛ اما در برنامه‌های فرهنگی این کار صرفاً با یک نظرسنجی سرانگشتی حساب‌شدنی نیست. یکی از روش‌ها برای برآورد موفقیت‌آمیز بودن برنامه‌های مذهبی، فرهنگی و اجتماعی، روش اثرسنجی دانشگاه پرینستون است. در این روش، پنج شاخص برای یک موفقیت رسانه‌ای در نظر گرفته می‌شود؛ اعم از موفقیت در اجرای رسانه‌ای، جلب‌توجه مخاطب هدف، میزان اثرگذاری بر مخاطبان (احساسی، هیجانی و کنشی)، جلب‌توجه سایر رسانه‌ها و میزان تأثیرگذاری شناختی و تغییر رفتار در جامعه. این شاخص‌ها نشان می‌دهد محفل از لحاظ رسانه‌ای، برنامه کسل‌کننده‌ای نیست. میهمان‌ها و حرف‌هایشان غیرقابل‌پیش‌بینی هستند. چهره جوان‌پسندانه داوران و شوخی‌ها و روابط آن‌ها این برنامه قرآنی را به یک برنامه شاد تبدیل کرده است. حضور دو چهره بین‌المللی به‌عنوان داور نیز این برنامه را از یکنواختی درآورده است. همه این موارد سبب شده به گفته دکتر فاطمه منتظری هدشی، کارشناس مذهبی در امور خانواده، پژوهشگر و نویسنده، برنامه محفل در سطح فرامرزی هم بیننده پیدا کند.

تأثیرات مطلوب محفل در سطح بین‌المللی
وی ادامه داد: از آنجا که بخشی از برنامه‌های محفل در خارج از کشور انعکاس پیدا کرده و همین بخش‌ها به‌تنهایی در آن طرف مرزها تأثیرات مطلوبی به جا گذاشته؛ اگر برنامه‌ریزی شود برای این برنامه از مترجم یا دوبلور استفاده کرد، قطعاً موفق‌تر خواهد بود. او خاطرنشان کرد: «باتوجه‌به تأثیرات فرامرزی برنامه محفل لازم است این برنامه به‌صورت بین‌المللی و با زبان‌های مختلفی پخش شود». این کارشناس مذهبی، محفل را یک برنامه خلاقانه و متنوع دانست و افزود: «برنامه محفل با خلاقیت و ایجاد تنوع در برنامه‌ها سبب شد شیرینی قرآن به مردم چشانده شود و مردم و به‌خصوص جوانان بتوانند هیجانات و خلاقیت خود را از این راه تخلیه کنند». او بیان کرد: «ایجاد تنوع، لذت و حلاوت در برنامه‌ها بسیار کارساز است و ما این برنامه‌ها را به فال نیک می‌گیریم».

گردهمایی‌ها سبب امیدافزایی می‌شود
منتظری با اشاره به کارکردهای اجتماعی گردهمایی قرآنی امام حسنی‌ها گفت: «از نظر علمی، برخوردهای چهره‌به‌چهره 500برابر شیوه‌های دیگر از جمله مجازی، مکاتبه و... تأثیرگذارتر است؛ بنابراین گردهمایی‌ها بسیار حائز اهمیت هستند. در متن آیات و روایات نیز به این موضوع اشاره شده است؛ چنان‌که خداوند در آیه 103 سوره آل‌عمران می‌فرماید: «و همگی به ریسمان خدا (قرآن و اسلام و هرگونه وسیله وحدت‌) چنگ زنید». همچنین پیامبر اکرم(ص) در این باره می‌فرمایند: دست خداوند متعال با جماعت است. هر کس تکروی کند، تنها سوی آتش برده می‌شود». 
این کارشناس مذهبی گردهمایی‌ها را سبب امیدافزایی و گرم‌شدن دل‌ها دانست و افزود: «فرض کنید در بحث حجاب، وقتی افراد در بطن اجتماع پراکنده دیده می‌شوند، خودشان را تنها و در اقلیت می‌بینند؛ اما این گردهمایی‌ها سبب می‌شود بدانند باحجاب‌های جامعه اگر اکثریت نباشند مسلماً اقلیت نیستند».

مذهبی‌ها باید در بطن اجتماع فعال شوند
منتظری دوری جامعه مذهبی از اجتماع را یکی از مشکلات جدی دانست و گفت: «یکی از مشکلات جامعه مذهبی ما این است که به نام و تحت لوای دوری از گناه، تمام اماکن تفریحی و صحن اجتماع را ترک می‌کنند. آسیب جدی این مسئله در درجه اول به نسل جوان خودمان وارد می‌شود؛ چون این‌ها وارد اجتماع می‌شوند و صحنه را خالی از افراد محجبه می‌بینند و در نهایت به این نتیجه می‌رسند که همه بدحجاب و بی‌دین شده‌اند. درحالی‌که زمینه‌سازی این‌گونه حرف‌ها توسط خود مذهبیون به سبب دوری از اجتماع انجام می‌شود».
او تأکید کرد: «مذهبی‌ها باید در بطن جامعه باشند و وقتی گردهمایی بزرگی مثل اجتماع امام حسنی‌ها رقم می‌خورد، آنجا شور انقلابی و هیجانات مثبت هم ظاهر می‌شود و تأثیرات آن چندین برابر بیشتر خواهد شد».

برچسب ها :
ارسال دیدگاه