۵۰ درصد بناهای تاریخی تایباد خراسان رضوی نیازمند مرمت است

۵۰ درصد بناهای تاریخی تایباد خراسان رضوی نیازمند مرمت است

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تایباد گفت: ۵۰ درصد از آثار و بناهای تاریخی این شهرستان مرزی واقع در شرق خراسان رضوی نیازمند مرمت است.


نظام‌الدین کارگزار در گفت‌وگو با ایرنا افزود: رباط «عباس‌آباد» در محور مواصلاتی تربت‌جام به تایباد، مزار «مولانا زین‌الدین ابوبکر تایبادی» در این شهر و «میل کرات» در جاده اصلی تایباد به خواف از مهم‌ترین آثار تاریخی شهرستان تایباد به شمار می‌روند که نسبت به سایر بناها نیاز بیشتری به بهسازی دارند.
وی اظهار کرد: با توجه به دیرقدمت بودن بناهای تاریخی این منطقه، همه ساله برای نگهداری و مرمت این آثار افزون بر ۱۵ میلیارد ریال مورد نیاز است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تایباد ادامه داد: سال گذشته با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه و شهرداری شهر «مشهدریزه»، ۶۰۰ میلیون ریال برای مرمت قسمتی از بدنه و بام‌سازی مزار «شاهزاده قاسم» هزینه شد.
کارگزار گفت: پارسال از محل اعتبارات درآمدهای نفتی 8میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای مرمت رباط عباس‌آباد که یک اثر ثبت شده جهانی است، مصوب شد.
وی با اشاره به اینکه دیار مرزی تایباد بناهایی از دوره سلجوقی تا قاجاریه را در خود جای داده است، بیان کرد: برای راه‌اندازی موزه نسخ خطی در محل آب‌انبار تاریخی مزار مولانا زین‌الدین ابوبکر تایبادی در چند سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیون ریال هزینه شده ولی تاکنون به بهره‌برداری نهایی نرسیده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه