توسعه صحن و سرای رضوی در سراسر کشور

با کاروان‌های زیر سایه خورشید ممکن شد   

توسعه صحن و سرای رضوی در سراسر کشور

کاروان‌های زیر سایه خورشید در ۲هزار و ۳۰۰ نقطه از ایران و ۱۴کشور دنیا حضور دارند. هدف از اجرای این جشنواره، گسترش و نشر معرفت و معنویت دینی و ترویج معارف رضوی است.


هفدهمین دوره جشن‌های زیر سایه خورشید با شعار محوری «با شما سربلندیم» و با موضوع محوری عزت و امید از ۲۰اردیبهشت همزمان با ایام دهه کرامت آغاز شده و تا ۲ خرداد ادامه خواهد داشت. در این دوره ۳۳۰ روحانی، خادم، مبلغ و مداح خادم به سراسر کشور و بعضی از کشور‌ها اعزام شده‌اند.

کاروانی 17 ساله 

همه ما دوست داریم یک نقطه اتصال با آستان امام معصوم(ع) داشته باشیم و برخی ایام خاص بهانه‌ای برای نزدیکی با امام است تا از این ساحت آرامش بگیریم و متصل به انرژی بی‌نهایت اهل‌بیت(ع) شویم. بهترین نقطه اتصال در زیارت به‌وجود می‌آید، اما گاهی به هر دلیلی این فرصت فراهم نمی‌شود. حال اگر دلی متصل به امام شود، حال و هوای زیارت شکل می‌گیرد. کاروان‌های زیر سایه خورشید توسعه صحن و سرای رضوی در سراسر کشور بوده و ۱۷سال است کاروان‌هایی با عنوان کاروان‌های رضوی متشکل از جمعی از خدام به نقاط مختلف کشور رفته و حال و هوای زیارت را برای مردم به ارمغان می‌برند. کاروان‌های زیر سایه خورشید با این نگاه و برای ترویج و توسعه زیارت از راه دور امام رضا(ع) راه‌اندازی شد و در سال نخست، خادمان در هشت استان حضور پیدا کردند. امسال نیز این کاروان‌ها به بیش از ۲هزار و ۱۰۰ نقطه کشور سفر می‌کنند. امسال۶۹کاروان در نقاط مختلف کشور نظیر شهر‌ها و روستا‌های دورافتاده، عشایر، هنگ‌های مرزی و... حضور پیدا می‌کنند و پیش‌بینی شده در مجموع بیش از ۱۱هزار برنامه و رویداد برگزار کنند.

یک رویداد بزرگ مردمی 
اهالی کاروان‌های زیر سایه خورشید همگی در پی این هستند افرادی را که امکان زیارت ندارند، به فیض دیدار برسانند. از این رو برنامه‌های مهم این کاروان‌ها حضور در برخی مراکز، منازل شهدا و جانبازان، آسایشگاه جانبازان، منازل علما، مراکز دانش‌بنیان، مجموعه‌های صنعتی و اداری، خانه‌های سالمندان، زندان‌ها، بیمارستان‌ها و... است. زیر سایه خورشید تبدیل به یک رویداد بزرگ مردمی شده که همه ساله شکل می‌گیرد. البته بانی آن آستان قدس رضوی است، اما کار، مردمی است و همه هزینه‌ها توسط مردم پرداخت می‌شود. یکی از برنامه‌های مهم کاروان‌های زیر سایه خورشید، تلاش خادمان برای آزادی زندانیان است. در کنار برگزاری جشن‌ها، اتفاقات دیگر مثل آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و حتی گاهی جرایم عمد هم در دستور کار است و خادمان هم در گرفتن رضایت از شاکیان و هم در جمع‌آوری کمک برای پرداخت بدهی‌ها و دیون زندانیان تلاش می‌کنند.

حضوری که بین‌المللی شده است 
خوب است بدانید حضور کاروان‌های زیر سایه خورشید تنها به داخل کشور متوقف نمی‌شود؛ امسال با دستور تولیت آستان قدس  جریان زیر سایه خورشید در فضای بین‌الملل و در کشور‌های مختلف نیز رقم می‌خورد و در این راستا کاروان‌ها امسال در ۱۸ کشور حضور پیدا می‌کنند. این برنامه فقط مختص مسلمانان و شیعیان نیست و خدام امام رئوف(ع) در جمع پیروان دیگر ادیان نیز حضور پیدا می‌کنند و کارشناس یا استادی که به زبان مسلط است توضیحاتی را ارائه می‌دهد. یک قاری بین‌المللی هم با کاروان حضور دارد. هزینه این کاروان‌ها نیز بر عهده میزبان و مردم همان کشور است. حضور در مراکز قرآنی و اسلامی و اهل تسنن دیگر کشور‌ها، اجرای برنامه در حرم‌های اهل‌بیت(ع) و همچنین حضور در جمع رزمندگان مقاومت سوریه و عراق هم از برنامه‌های کاروان‌های زیرسایه خورشید است. خدام امام رضا(ع) امسال در کشور‌هایی چون بنگلادش، نپال، هند، پاکستان، افغانستان، کشمیر، عراق، سوریه، لبنان، انگلستان، گرجستان، آلمان، هلند، بلژیک، سوئد، مالزی، ایرلند، تاتارستان و برخی کشور‌های دیگر حضور پیدا می‌کنند.

محور فعالیت کاروان‌های زیر سایه خورشید
ارتباط با عناصر شاخص دینی و اجتماعی، تکریم فعالان و اقشار مؤثر، حمایت از محرومان و اقشار آسیب‌پذیر و جریان‌سازی و شور‌آفرینی دینی  مهم‌ترین محور‌های فعالیت‌ کاروان‌های زیر سایه خورشید هستند.
برگزاری نشست‌ها و دیدارهای نخبگانی با حضور نمایندگان ولی‌فقیه، ائمه جمعه، طلاب، نمایندگان مذاهب اسلامی، کارکنان بقاع متبرکه و... ، دیدار با افراد شاخص و فعالان منطقه‌ای همچون نمایندگان محترم ولی فقیه و ائمه جمعه، دیدار با خانواده معزز شهدا، جانبازان و ایثارگران. حضور در پایگاه‌های نظامی، گلزار شهدا، پادگان‌ها و مراکز موشکی. حضور در مجموعه‌های اقتصادی و صنعتی و دیدار با صنعتگران، کشاورزان، اصناف، بازاریان و کارآفرینان؛ حضور در مراکز علمی و تحقیقاتی کشور همچون مدارس، دانشگاه‌ها، مؤسسات تحقیقاتی و دانش‌بنیان، مراکز هسته‌ای کشور.
 تکریم خیران، فعالان فرهنگی و اجتماعی، ورزشکاران، هنرمندان، کادر درمان، آتش‌نشانان و... سرکشی و ارائه خدمات به افراد نیازمند حمایت در بیمارستا‌ن‌ها، مناطق محروم، مناطق حاشیه شهر، مزدوجین جوان و... حضور در بیمارستان‌ها، مراکز رسیدگی به آسیب‌دیدگان اجتماعی، سالمندان، کودکان بی‌سرپرست، مراکز ترک اعتیاد، زندان‌ها، کانون‌های اصلاح و تربیت و... برگزاری اقدامات جریان‌ساز و شورآفرین در سطح شهرها و محلات همچون نورافشانی و آذین‌بندی جشن‌های محلی، خطبه‌خوانی، مراسم ازدواج، کاروان‌های شادی در شهر و فعالیت‌های رسانه‌ای و محتوایی در سطح رسانه‌های رسمی و شبکه‌های اجتماعی.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه