تغییرات مهم لیگ قهرمانان از فصل آینده

تغییرات مهم لیگ قهرمانان از فصل آینده


فصل 2024-2023 لیگ قهرمانان اروپا با قهرمانی رئال مادرید در ورزشگاه ومبلی به پایان رسید. فصل آینده رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا برای اولین بار از سال ۱۹۹۲ و پس از تصویب اصلاحات توسط یوفا در ماه مه ۲۰۲۲ دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد.
تا فصل جاری ۳۲ تیم در هشت گروه چهارتیمی قرار می‌گرفتند. تیم‌ها در دور گروهی 6 بازی انجام می‌دادند و دو تیم برتر هر گروه راهی دور یک‌هشتم نهایی می‌شدند. از سال 2025-2024، مرحله گروهی لیگ قهرمانان با حضور ۳۶ تیم برگزار خواهد شد. باشگاه‌ها دیگر به صورت رفت و برگشت با سه تیم هم‌گروه بازی نخواهند کرد بلکه هر تیم باید با هشت تیم مختلف، چهار بازی خانگی و چهار بازی خارج از خانه را برگزار کند. برای تعیین بازی‌ها، تیم‌ها در چهار گلدان قرار می‌گیرند. باشگاه‌هایی که در رده‌های اول تا هشتم جدول لیگ قرار بگیرند، به مرحله یک‌هشتم نهایی راه پیدا می‌کنند و تیم‌هایی که رتبه‌های نهم تا بیست‌وچهارم را بدست می‌آورند، در بازی‌های پلی‌آف دومرحله‌ای رقابت خواهند کرد و در نهایت تیم‌هایی که رتبه ۲۵ یا کمتر را کسب کنند از دور رقابت‌ها کنار خواهند رفت. برخلاف شیوه فعلی، تیم‌هایی که نتوانند به مرحله یک‌هشتم نهایی راه پیدا کنند، به لیگ اروپا نخواهند رفت. از مرحله یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان، مانند گذشته، دو تیم به صورت رفت و برگشت به مصاف هم می‌روند و در نهایت فینال نیز به صورت تک‌بازی خواهد بود. فینال فصل 2025-2024 در آلیانس‌آره‌نای مونیخ برگزار می‌شود و ورزشگاه پوشکاش‌آره‌نای بوداپست میزبان فینال 2025-2024 خواهد بود.
تغییر در شیوه برگزاری رقابت‌ها، تعداد کل مسابقات برگزارشده در این رقابت‌ها را از ۱۲۵ به ۱۸۹ بازی افزایش می‌دهد. بازی‌ها همچنان در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار می‌شوند اما در هفته‌هایی که لیگ اروپا یا لیگ کنفرانس برگزار نمی‌شوند، پنجشنبه‌ها نیز لیگ قهرمانان اروپا برگزار می‌شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه