printlogo


دکتر مالک رحمتی مطرح کرد
توسعه متوازن و عدالت‌محور آستان قدس رضوی این بار با تقویت منطقه ویژه سرخس
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی و رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات، تقویت منطقه ویژه اقتصادی سرخس را یکی از برنامه‌های این آستان در راستای توسعه متوازن اقتصادی با رویکرد عدالت‌محور عنوان کرد.به گزارش آستان‌نیوز، مالک رحمتی در جلسه امضای تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری و همکاری میان آستان قدس رضوی و بخش خصوصی با هدف توسعه منطقه ویژه اقتصادی سرخس تصریح کرد: توسعه متوازن و عادلانه اقتصادی همواره یکی از محورهای مورد تأکید تولیت آستان قدس رضوی و جزو سیاست‌های ابلاغی آستان بوده و با همین رویکرد این آستان اقدام به سرمایه‌گذاری در مناطق آباد و برخوردار نکرده است.

رحمتی افزود: بر پایه سیاست‌های ابلاغی آستان قدس کمک به مناطق کمتر توسعه یافته جزو اولویت‌های اصلی سرمایه‌گذاری است.
وی ادامه داد: آستان قدس رضوی در این گونه
سرمایه‌گذاری‌ها صرفاً به دنبال انتفاع و سودآوری خود نیست، بلکه توسعه مناطق را مد نظر دارد و مصداق آن هم سرخس است.
رحمتی ادامه داد: شهرستان سرخس؛ منطقه‌ای مرزی، برخوردار از آب و هوای مناسب برای کاشت محصولات خاص، دارای منابع آبی مناسب و دیگر ویژگی‌هایی است که آن را از قالب یک منطقه محروم و کم‌برخوردار خارج می‌کند اما به واسطه سیاست‌های تمرکزگرایی، توسعه لازم را نداشته و به همین سبب نیازمند توجه و حمایت خاص بوده است.

نگاه راهبردی به تقویت توان صادراتی کشور در منطقه ویژه اقتصادی سرخس
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد: برای داشتن اقتصادی پایدار باید رویکرد درون‌زای برون‌نگر داشته باشیم، به این معنا که در کنار بسیج استعدادهای داخلی، نگاهمان به بیرون را در حوزه صادرات پررنگ کنیم.
وی افزود: برای تقویت اقتصاد داخلی ضروری است نگاه راهبردی درازمدت ما به صادرات باشد که این رویکرد به عنوان یک اصل در منطقه
 ویژه  اقتصادی سرخس مورد توجه بوده است.

 اشتغال‌زایی برای منطقه و جلوگیری از مهاجرت
رحمتی تصریح کرد: با رویکرد درون‌زای برون‌نگر، در پروژه‌ای به مساحتی حدود 
650 هکتار وارد مشارکت شده‌ایم  و در صورتی که به ثمر بنشیند، درآمدزایی قابل توجهی برای منطقه خواهد داشت و با رونق‌بخشی صنایع و اشتغال‌زایی در منطقه، توازن جمعیتی سرخس را نیز حفظ و از مهاجرت‌های بی‌مورد جلوگیری خواهد کرد.
 ایجاد دومین مزرعه نمونه و دانش‌پایه پس از مشهد در سرخس
رحمتی کم‌توجهی به فناوری‌های روز در اقتصاد و کشاورزی را یکی از مشکلات در کشور برشمرد و گفت: ما در آستان قدس رضوی همواره بر ضرورت نوآوری و بهره‌گیری از دانش روز در فعالیت‌های اقتصادی تأکید داشته‌ایم و از همین رو باغ‌های پسته و گردو که در منطقه ویژه  اقتصادی سرخس اجرایی خواهد شد، ظرفیت آن را دارد که به دانش‌پایه‌ترین مزرعه کشور تبدیل شود؛ چرا که هوشمند و دانش‌محور پیش خواهد رفت و تمامی حلقه‌های زنجیره تولید تا صادرات در این پروژه دیده شده است.

باور به بخش خصوصی و جلب مشارکت
رحمتی انعقاد این تفاهم‌نامه را سرآغازی برای یک حرکت بزرگ برشمرد و افزود: تحقق این تفاهم‌نامه به پیگیری و پای کار بودن همه دست اندرکاران آن نیاز دارد و این مزرعه می‌تواند دومین مزرعه نمونه آستان قدس رضوی باشد و الگوی کشت و بهره‌وری خود را در نقاط مختلف تکثیر کند.
رئیس بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی تأکید کرد: ما معتقدیم باید از بخش خصوصی کمک بگیریم تا با هم‌افزایی دوسویه، کار چند ساله را در کمترین زمان ممکن به سرانجام برساند، البته در مسیر اجرای چنین پروژه‌هایی قطعاً دشواری‌هایی نیز وجود خواهد داشت اما می‌توان با مشارکت شرکت کشاورزی رضوی و شرکت کشاورزی آریا، شروعی تازه برای کارهای بزرگ در منطقه سرخس رقم زد.

توجه کامل به حقوق موقوفات و نیات واقف
رحمتی ادامه داد: مرحله نخست طرح‌های آستان قدس رضوی در منطقه سرخس، در فاز اول 650 هکتار بوده که تا میزان 3 هزار هکتار افزایش خواهد یافت و این الگو، به عنوان یکی از به‌روزترین طرح‌های کشاورزی موقوفاتی با رعایت همه موارد ذکر شده در وقف‌نامه و مطابق با نیات واقفان در حال انجام است.

ضرورت توسعه فرودگاه و ایجاد مسیر ترانزیت هوایی
وی در خصوص فرودگاه شهرستان سرخس نیز اظهار کرد: حدود ۲۵ سال از تأسیس این فرودگاه می‌گذرد و 52 کیلومتر مسیر ریلی نیز از این منطقه عبور می‌کند، بنابراین همه زیرساخت‌های لازم برای یک فعالیت توسعه‌مدار وجود دارد، اما یکی از نکات محوری برای تسریع توسعه این منطقه، احیا و بهره‌وری فرودگاه سرخس است. رحمتی افزود: تعریف یک خط ترانزیتی ریلی و هوایی از چین به ایران و از ایران به آفریقا و سایر نقاط جهان که دارای توجیه اقتصادی باشد، به رشد منطقه و ایجاد اشتغال کمک خواهد کرد و توسعه حمل و نقل و برقراری ارتباطات با مشارکت گروه هواپیمایی ماهان، نخستین گام برای اجرای برنامه‌های توسعه‌محور است.