printlogo


رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ با حضور ایران، چین و روسیه برگزار شد
مثلث صلح و امنیت
رزمایش مرکب یک‌روزه کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ با حضور یگان‌های سطحی و پروازی نیروهای دریایی ارتش، سپاه و یگان‌های شناوری نیروی دریایی کشورهای چین و روسیه با شعار «باهم برای صلح و امنیت» و در منطقه‌‌ای به وسعت ۱۷ هزار کیلومتر مربع، از صبح روز گذشته در شمال اقیانوس هند برگزار شده و در نهایت با رژه یگان‌های سطحی شرکت‌کننده در رزمایش از مقابل ناوشکن جمهوری اسلامی ایران «دنا» پایان یافت. تقویت امنیت تجارت دریایی بین‌المللی، مقابله با دزدی دریایی و تروریسم دریایی، تبادل اطلاعات در حوزه امداد و نجات دریایی و تبادل تجربیات عملیاتی و تاکتیکی از اهداف رزمایش مرکز کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ است.

اهداف رزمایش
آیین استقبال از ناوگروه‌های شرکت‌کننده در این رزمایش توسط شناورهای نیروی دریایی ارتش و سپاه انجام شد. در این آیین، ناوگروه چین شامل ناوشکن «ارومچی» و شناور تدارکاتی «تای‌خو» و ناوگروه روسیه شامل رزم ناو «واریاگ»، ناوشکن «ادمیرال تریبوتس» و سوخت‌رسان «بوریس» مورد استقبال شناورهای ایرانی قرار گرفت و وارد آب‌های سرزمینی کشورمان شدند. گفتنی است، در این رزمایش یگان‌های شناوری ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران شامل ناوشکن‌های دنا، جماران، نقدی و ناوهای موشک‌انداز تبرزین و زره و همچنین شناور شهید ناظری حضور خواهند داشت. در این مراسم، امیر دریادار دوم مصطفی تاج‌الدینی معاون عملیات نیروی دریایی ارتش و سخنگوی رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲، با بیان اینکه رزمایش اخیر از اهمیت خاصی برخوردار است، گفت: ماهیت مشترک تهدیدات دریایی و تحولات سیاسی بین دولت‌ها برای انجام اقدامات هماهنگ، موجب شده نیروهای دریایی سه کشور بیش از گذشته با یکدیگر همکاری کنند. 
از سوی دیگر معاون هماهنگ کننده ارتش هم با بیان اینکه تقویت همکاری‌های دریایی و ارتقای امنیت تجارت بین المللی دریایی از جمله اهداف رزمایش مرکب ایران، چین و روسیه است، گفت: هماهنگی بهتر و ارتباطات نزدیک‌تر بین نیروهای دریایی کشورهای منطقه از دستاوردهای این رزمایش است. امیر دریادار حبیب الله سیاری، همچنین تصریح کرد: برگزاری مقتدرانه این رزمایش با میزبانی و فرماندهی ما نشان می‌دهد نیروهای دریایی ایران به توانمندی بسیار خوبی در برنامه‌های امنیت افزای مشترک با یکدیگر و مرکب با دیگر کشورها رسیده‌اند و  می توانند کمربند امنیتی در شمال اقیانوس هند و دریای عمان را تقویت کنند. وی افزود: رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ که برای سومین بار درحال اجراست نشانه توسعه عمق راهبردی و ارتقای جایگاه بین المللی جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف دریایی است.

شلیک به سمت اهداف دریایی
اما در نخستین روز از رزمایش مذکور شناور‌های ایران، چین و روسیه به سوی اهداف از پیش تعیین‌شده در دریا شلیک کردند. همچنین در مرحله بعد تمرین «PHOTOEX» شامل صورت‌بندی و آرایش آفندی یگان‌های شرکت‌کننده در رزمایش متناسب با تهدیدات موجود در منطقه انجام شد.
در ادامه یگان‌های شناوری و پروازی سه کشور بر اساس سناریو از پیش تعیین شده عملیات آزادسازی دو کشتی تجاری که در آب‌های بین‌المللی مورد ربایش دزدان دریایی قرار گرفته بودند را انجام دادند. همچنین نیروهای عملیات ویژه ارتش و سپاه با مشارکت نیروهای عملیات ویژه چین و روسیه، پس از عملیات اطفای حریق کشتی، با فرود آمدن از هوا و سطح روی عرشه شناور ربوده شده، دزدان دریایی را دستگیر و عملیات آزادسازی کشتی را اجرا کردند.

ابراز نگرانی استعمار  پیر
اما همزمان با این تحول وزیر امور خارجه انگلیس که در سفر به استرالیا برای کمک به این کشور برای ساخت زیردریایی اتمی به سر می برد، بار دیگر به اتهام‌زنی علیه کشورمان و روسیه و چین پرداخت. به نوشته وبگاه «فایننشال ریویو»، تراس در نشستی خبری گفت:‌ «واقعیت این است که تهدیداتی در سرتاسر جهان در حال ظهور هستند. روسیه، اوکراین را تهدید می‌کند و نظامیانش را در مرز با این کشور مستقر می‌کند. ایران به دنبال سلاح هسته‌ای است و چین از قدرت اقتصادی خود علیه استرالیا و دیگر متحدان از جمله لیتوانی استفاده می‌کند». اما ادعای واهی تراس درباره ایران در حالی تکرار می‌شود که چندی پیش، انگلیس و آمریکا با استرالیا به توافق رسیدند تا به این کشور در تولید زیردریایی اتمی کمک کنند. مقامات ارشد ایران، روسیه و چین ضمن محکوم کردن این قرارداد، آن را نمونه استانداردهای دوگانه غربی‌ها در قبال منع اشاعه توصیف کرده‌اند.