printlogo


ناظر گمرکات خراسان رضوی در پاسخ به قدس عنوان کرد
بلاتکلیفی خط ریلی خواف - هرات
رشد آماری در تبادلات و ترددهای مرزیوی با بیان اینکه بیشترین حجم رشد صادرات مربوط به گمرکات مرزی لطف‌آباد و سرخس بوده است، تصریح کرد: کمترین میزان صادرات از مرز دوغارون با ۴۸درصد کاهش بوده که با توجه به تحولات منطقه قابل پیش‌بینی بود.

وی با ذکر این نکته که ما به ۷۶کشور کالاهای صادراتی‌مان را ارسال می‌کنیم که عمده کشورهای مقصد افغانستان با ۲۹درصد، ازبکستان ۱۵درصد، تاجیکستان ۱۱درصد و پاکستان ۵درصد بوده است، گفت: عمده‌ترین کالاهایی که به این کشورها صادر شده کالاهای فلزی و مصالح ساختمانی، منسوجات، کفپوش‌ها و مصنوعات پلاستیکی و مواد خوراکی بوده است.
وی عنوان کرد: در ۹ماهه امسال با تلاش واحد‌های تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی چندین کشور جدید مثل ونزوئلا، صربستان، اردن و موریتانی به مقاصد صادراتی ما افزوده شده که کالاهایی مثل زعفران، ماشین‌آلات و محصولات خوراکی به این کشور‌ها صادر شده است.
وی همچنین عملکرد صادراتی استان را نسبت به آمار واردات و صادرات کشور از لحاظ وزنی ۲درصد و از لحاظ ارزشی ۳درصد عنوان و اظهار کرد:عملکرد گمرکات استان درخصوص واردات نسبت به کل کشور از لحاظ وزنی 0/5درصد و از لحاظ ارزشی یک‌درصد واردات کل کشور را به خود اختصاص داده است.
مشکلات به آن‌سوی مرز برمی‌گردد
وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسش خبرنگار قدس در خصوص آخرین وضعیت صادرات ریلی خواف و ایستگاه شمتیغ و البته مشکلات به وجود آمده با اشاره به اینکه سال گذشته مرز ریلی شمتیغ در هیئت وزیران مصوب و تأیید شد، اظهار کرد: همان موقع هم ایرادهای زیرساختی در این مرز وجود داشت که برای نظارت‌های گمرکی مورد نیاز بود.
وی افزود: با تحولات افغانستان و روی کارآمدن طالبان بخشی از این مسیر ریلی که در افغانستان و منطقه روزنک بود آسیب جدی دید، اما با توجه به سفرهای ما با استاندار به افغانستان این موضوع جزو پیگیری‌های ما بود که قرار شد هیئت‌های دوطرف در منطقه حضور یابند و میزان خسارت‌های وارده برطرف و این مرز فعال شود که مذاکرات متوقف شد.
وی افزود: با وجود پیگیری‌های فراوان مشکلات هنوز پابرجاست و درحال حاضر هیچ تبادل کالایی از مرز ریلی خواف نداریم؛ چون مشکلاتی که در آن سوی مرز برای خط ریلی به وجود آمده امکان تبادل ریلی کالا را از بین برده است کما اینکه زیرساخت‌های ریلی مرز هم هنوز آماده نیست و باید کامل شود و پیگیری‌ها درحال انجام است.
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار قدس در خصوص کمبود واگن برای صادرکنندگان با اشاره به اینکه درباره این موضوع جلسه‌های ماهانه با اتحادیه صادرکنندگان استان داریم، اظهار کرد: در آخرین جلسه اتحادیه صادرکنندگان مواردی در خصوص مشکلات حمل‌ونقل ریلی مطرح شد و مشکلات تا حدودی برطرف شده است. 
وی افزود: مدیران در راه‌آهن اظهار می‌کنند ما در تأمین واگن با مشکل خاصی مواجه نیستیم، چراکه تأمین واگن به صورت خصوصی انجام و مجوزها صادر می‌شود. 
وی درخصوص میزان کالاهای دپو شده و رسوبی‌های استان هم با بیان اینکه ما کالاهای رسوبی و دپو شده چندانی در گمرکات استان نداریم، گفت: با پیگیری‌های انجام شده در سطح گمرکات استان و هماهنگی با سازمان اموال تملیکی کالاهای اساسی دپو شده در گمرکات به هیچ عنوان وجود ندارد و عمده کالاهای رسوبی کالاهایی بوده که به دلایل مختلف برگشت خورده و یا کد رهگیری نداشته‌اند و در مجموع کالاهای دپو شده در گمرکات ما به ۴۰تن هم نمی‌رسد.